Roboti

Robot Lovot je společník pro osamělé lidi. Šíří lásku a rád se objímá

Další robot japonské výroby, určený pro zlepšení nálady osamělým lidem, míří na pulty obchodů. Jmenuje se Lovot, od slov „love“ a „robot“, a stojí za ním japonská společnost Groove X. Lovot vám s domácností nijak nepomůže, ale za to se na vás bude neustále usmívat a dožadovat se objetí.

Firma na robotovi pracovala tři roky a ve výsledku vypadá spíše jako kombinace plyšového zvířete a Teletubbies než jako kus pokrokové technologie. Na jeho hlavě se ocitá kamera citlivá na teplo, která dokáže měřit pohyb a lidská gesta. Pod plyšovou kůží se pak nachází senzory citlivé na dotyk a nechybí ani velké oči se zorničkami schopné zvětšení.

Samotný pohyb Lovot vykonává na dvou kolečkách a má i dvě ruce, se kterými kmitá. „Lovot není užitečný robot ve smyslu toho, že by plnil lidské úkoly,“ popisuje firma v tiskovém prohlášení. „Dožaduje se ale společnosti svých spolubydlících a před cizími lidmi utíká. Je prostě rozkošný tím, že je u vás,“ uvádí dále.

Něco skutečně užitečného ale přece jen Lovot dokáže. Pomocí kamery na své hlavně může natáčet nebo streamovat živá videa a jeho majitelé jej mohou používat jako elektronickou chůvičku pro děti nebo kameru pro své domácí mazlíčky. Dokáže také poznat, zda někdo neautorizovaný vejde do domu.

A pokud by někdo měl strach o své soukromí a stačila by mu samotná přítomnost Lovota, zvládne fungovat i bez internetového připojení. Jen se občas musí připojit k síti kvůli softwarovým aktualizacím.

Groove X založil bývalý zaměstnanec robotické divize Softbank Kaname Hayashi, který dříve pracoval na populárním humanoidním robotovi Pepper. Na něm si natrénoval, jak má společenský robot vypadat. I od Softbank dostal na vývoj investici, jelikož sama firma se postupně snaží zaměřit více na praktické roboty.

Hayashi proto věří, že vytvořil jedinečného společenského robota. „I když není živý, vyzařuje teplo,“ uvedl šéf společnosti a zdůraznil, že Lovot má rád objetí. Robot vyjde na 598 tisíc yenů (119 tisíc korun), prodává se v párech a do prodeje by měl jít příští podzim.

Diskuze (4) Další článek: Microsoft lepí díru v Internet Exploreru, kterou hackeři zneužívají pro cílené útoky

Témata článku: Roboti, Investice, Kamera, Softbank, Pepper, Objetí, Robot, Příští podzim, Láska, Živé video, Japonská společnost, Cizí člověk, Společník, Tiskové prohlášení, Velké oko, Smysl toho, Senzor citlivý, Domácí mazlíček, PNG, Softwarová aktualizace, Hayashi, Internetové připojení, Yen, Bývalý zaměstnanec


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí