Autonomní vůz | Rozhovory

Roboauto v Brně vyvíjí samořiditelná auta. Už dokážeme nabízet smysluplné služby, říká šéf firmy v rozhovoru

Autonomní vozítka nevyjíždějí jen z dílen Elona Muska. Na člověku nezávislým, nebo na dálku řízeným vozům se věnují jak velké automobilky, tak úzké skupinky nadšenců po celém světě. Své místo na trhu si hledá i ambiciózní projekt z Brna.
Roboauto v Brně vyvíjí samořiditelná auta. Už dokážeme nabízet smysluplné služby, říká šéf firmy v rozhovoru

Brněnská firma Roboauto se zabývá vývojem systémů pro samořiditelná a na dálku řízená vozidla. Z původně výzkumného projektu je dnes firma, která dokáže komerčně využívat potenciál autonomního řízení. „Už nejsme projekt pro projekt. Třeba v oblasti logistiky již jsme schopní nabízet smysluplné služby,“ říká CEO společnosti Roboauto Martin Králík.

Kdo je Martin Králík

Martin Králík vystudoval telekomunikační a informační technologie na Vysokém učení technickém v Brně. Působil jako vývojář ve společnosti Kentico Software, spoluzakládal společnost Tesabot, zaměřenou na automatické testování webových aplikací. V současnosti působí jako projektový a produktový manažer ve společnosti Artin a CEO společnosti Roboauto.

Jak a kdy odvážná myšlenka na vývoj systému autonomního řízení vznikla?

Roboauto vzniklo před více než deseti lety jako výzkumný projekt uvnitř společnosti Artin. Ta se zabývá obecně umělou inteligencí a Roboauto byla část věnující se robotice a autonomním vozům. Vznikl tak tým, který se úspěšně zúčastnil několika soutěží u nás i v zahraničí a zhruba před třemi lety jsme se proměnili do samostatné firmy. Z projektu zaměřeného spíše na výzkumné aktivity pro vývojáře jsme začali řešit i ekonomickou stránku celé věci a hledali možnosti, jak na sebe vydělat. Tým se začal zvětšovat a z pohledu zaměření na trhu bylo potřeba najít nějakou nosnou myšlenku. Původní idea byla motat se kolem autonomie, ale u nás, ani celkově ve střední Evropě, moc šancí pro malé firmy v tomto odvětví není. Když už, tak se jím zabývají centrály velkých automobilek, kde není šance se nějak etablovat. Hledali jsme proto oblast, kde bychom pořád zůstali blízko robotice a autonomii a zároveň by tam byl i obchodní potenciál. Tím pádem jsme začali rozvíjet technologii pro teleoperace čili vzdálené řízení. Cílem je de facto odstranit řidiče z kokpitu vozidla.

Tam díra na trhu byla?

I vzhledem k současné legislativě je v této oblasti větší šance se prosadit. Myšlenka nás primárně dovedla do oblasti logistiky, pracovních a zemědělských strojů. Zároveň tam funguje řada i menších výrobců otevřených novým technologiím. Právě s těmito firmami se myšlenkově potkáváme, ony vyrobí pracovní stroj a my dodáme takové technologie a software, aby tyto stroje mohly být dálkově ovládány.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Autonomní vůz, Články z Computeru, Elon Musk, Evropa, Kamera, Brno, GPS, Rozhovory, GTA, Služby, Logistika, Operátor, Roboauto, Vozidlo, Tesla, Kentico Software, CEO společnost, Vozítko, San Francisco, Can, Dálka, Rozhovor, Automobilka, Digitální kamery na Heureka.czSkládačka i slider v jednom. Koncept hybridu od Samsungu ukazuje zajímavé spojení
Martin Miksa
Flexibilní displejSkládací displejPatent
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy