Roaming a předplacené karty

Většina majitelů mobilů v České republice má předplacené karty. Jak jsou na tom tyto karty s roamingem – tedy možností telefonovat v zahraničí?
Většina majitelů mobilů v České republice má předplacené karty. Jak jsou na tom tyto karty s roamingem – tedy možností telefonovat v zahraničí? EuroTel nabízí 500 Kč kredit zdarma, RadioMobil přijde také s plnohodnotným roamingem a Oskar také nezůstane pozadu.

Jak asi každý ví, máme v České republice tři mobilní operátory, z nichž každý má v nabídce jednu předplacenou kartu. V současnosti se především ti dva starší předhánějí v tom, kdo nabídne k předplaceným kartám více služeb. Tím samozřejmě majitelům tarifních programů způsobují bezesné noci, kdy přemýšlejí, jaké že jsou vlastně výhody tarifů, když s předplacenými kartami jde téměř totéž a to ještě bez nutnosti platit pravidelný paušál. Zdá se, že tarify si zatím uhájili výhodný roaming, nicméně i zde se blíží chvíle, kdy o tento náskok přijdou.

Oskar zatím jen pro tichou dovolenou
Ze tří předplacených karet SIM, dostupných v České republice, dvě nabízejí možnost přijímat v zahraničí hovory a krátké textové zprávy, jedna nabízí i možnost ze zahraničí volat a textovky odesílat. Začněme od konce, od nejmladší předplacené služby. Oskarta zatím volat ze zahraničí ani tam přijímat hovory neumožňuje. I když na webových stránkách www.oskarmobil.cz je napsáno, že roaming bude spuštěn 31. května, podle posledních informací to bude v polovině června, přičemž přesnější datum ani ceny zatím nebyly oficiálně stanoveny. Jisté je jen to, že zatím půjde jen o možnost přijímat hovory a textovky, přičemž aktivace bude bezplatná – na infolince.

Twist umožní být k zastižení
O roamingu u Paegas Twist se v poslední době hodně mluví – zatím sice nabízí v zahraničí jen příchozí hovory a textovky, ale každou chvíli se čeká spuštění plnohodnotného roamingu. Sám generální ředitel RadioMobilu na jedné z tiskových konferencí prohlásil, že plný roaming u Twistu bude spuštěn do začátku mistrovství Evropy ve fotbale, nicméně to běží už od minulé soboty, na rozdíl od plnohodnotného roamingu. Nynější termín je stanoven na začátek léta (co si pod tím máme představit nám v RadioMobilu nikdo nebyl schopen, resp. ochoten říct). Nynější poloroaming pro Twist si můžete aktivovat či deaktivovat zavoláním na infolinku (4603), částka za příchozí hovory se vám odečítá z kreditu. Dobíjet kredit můžete i ze zahraničí, zavoláním na číslo +420 603 124 602, ovšem jen z jiného telefonu. Ceny za příchozí hovory jsou shodné s cenou za hovor z Twistu do země, ve které se nacházíte. Více najdete na www.paegas.cz/twistcz.htm.

Go sice s drobným nepohodlím, ale naplno
V současnosti nejvýhodnější roaming pro předplacené karty nabízí EuroTel Go. Službu si aktivujete na telefonním čísle *88. Ze zahraničí budete moci volat i odesílat krátké textové zprávy, obojí samozřejmě můžete přijímat. Budete si moci ze zahraničí dobít i kredit – ovšem v tomto případě ještě nějaký musíte na svojí kartě mít, abyste mohli uskutečnit odchozí hovor. Volat budete na telefonní číslo *101*+420 2 67 01 11 88#. Kredit ale můžete dobíjet i na Internetu. Plnohodnotný roaming u karet Go je trošku nepohodlný – telefonní číslo totiž vytočíte tak, že před něj vložíte znaky *101* a na konec #. Tím ovšem neuskutečníte vlastní hovor, ale dáte signál EuroTelu, aby vám zavolal zpět a spojil vás s tímto číslem. Vy tento hovor přijmete, vyslechnete si informace o zbývajícím čase a kreditu, který můžete provolat a znovu se rozhodnete, jestli hovor chcete uskutečnit. Za spojený hovor zaplatíte ještě 15 Kč. Občas se vám na displeji může objevit chybové hlášení, které ale pro vás nic neznamená, zpětný hovor bude i tak uskutečněn. Dobře informované zdroje prozrazují, že i u EuroTelu bychom se brzy mohli dočkat roamingu bez nutnosti používat speciální kód před telefonním číslem.

Kredit zdarma pro volání domů
Možnost odesílat ze zahraničí z karet Go textové zprávy je novinkou a zřejmě i proto se EuroTel odhodlal k velmi výhodné akci – nabízí všem majitelům karet Go zdarma kredit 500 Kč na odchozí hovory a odeslané textovky ze zahraničí. Omezení je jediné – kredit se vztahuje pouze na období 10. 6. až 31. 7. Tato nabídka je velmi výhodná – pro některé majitele tarifních programů (a to i jiných operátorů) se možná vyplatí si na dovolenou pořídit kartu Go a tento kredit provolat. I když i tato nabídka má jeden háček – kredit bude vracen zpětně, takže nyní budete muset volat za svoje, až na začátku srpna dostanete tyto peníze zpět. Ale jestli už v té době nebudete tuto kartu potřebovat, můžete ji i s kreditem někomu prodat. Více informací o kartách EuroTel Go najdete na stránce www.eurotel.cz/czi/go_main.htm.

Právě vychází nové číslo časopisu Mobility

Mnohem více informací o roamingu najdete v časopise Mobility, jehož nové číslo vychází právě tento čtvrtek, 15. června.

Najdete v něm: Jedeme na dovolenou s mobilem a nechceme přijít na mizinu • Jaký mobil koupit svému dítěti (třeba za vysvědčení)? • Rozhovor s Oskarem • Přehled všech dotovaných mobilů • Soutěž o mobil Ericsson T28.

Web časopisu Mobility, kde najdete i kompletní obsah a další informace k článkům.

Diskuze (1) Další článek: Vlastní chybová hlášení Internet Exploreru

Témata článku: Go, Telefonní číslo, Předplacená karta, Twist, Oskar, Pravidelný paušál, Zavolání, T-mobile mobilní telefony akce, TomTom Go, Roaming


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky