RMS v oblacích, aneb jak na ochranu informací v Office 365

Na vlastních systémech můžete pro ochranu informací využít Microsoft RMS. Ale existuje podobná možnost i u cloudových služeb?

V minulých dílech tohoto seriálu o Rights Management Services jsme psali o AD RMS a nasazení ochrany „on-premise“, tedy přímo uvnitř společnosti za použití vlastních prostředků. Psali jsme dále o technologii Microsoft RMS, tedy o úplné novince. Ale ještě jsme se nezmínili o RMS pro Office 365. Co když moje infrastruktura je v cloudu? Tedy, v Office 365? Mám tam už „rozjetou“ Exchange a Sharepoint, tedy důležité informace. Musím kvůli tomu stavět AD RMS u sebe ve firmě a s cloudem to propojit? Na tyto otázky vám odpoví následující řádky.

Co to je a kde to seženu?

Hned na úvod si řekněme, jaké mám možnosti, když využívám nebo plánuji využívat služeb Microsoft Office 365. Ochrana informací se v cloudu nazývá „Azure Rights Management“, neboli Azure RMS. Ano, cludové RMS je součástí služeb Azure a společně s Office 365 jako takovým jsou propojeny. Nebo lépe řečeno, mohou být propojeny. Jak známo, u Office 365 je velmi důležité správně vybrat plán, který budu chtít dále využívat. Už jen kvůli případným migracím v případě změny plánu atd. Jedním z takových bodů ke zvážení je například právě Azure RMS. Ti zákazníci, kteří si pořídili plány E3, E4, A3 nebo A4, mají Azure RMS již v ceně předplatného a stačí, když si jej aktivují v rámci administrace. Ale co když nemám jeden z těchto plánů? Pak si můžete Azure RMS zakoupit separátně jako službu. Toto se provádí v Office 365 portálu jako Addon například pro plány K1, E1, A1, P1, P2. Takže fajn, když mám vlastní Exchange a vlastní file server, postavím si vlastní AD RMS, a když mám Exchange Online a Sharepoint Online v rámci Office 365, tak si aktivuji Azure RMS. Hm, to je logické. Ano, ale co když nechcete stavět vlastní AD RMS server, ale stejně byste chtěli mít RMS? Existuje i scénář, kdy se vlastní on-premise infrastruktura propojí pomocí RMS connectoru s Azure RMS. Používání tohoto connectoru není nijak zpoplatněno, platí se pouze předplatné za službu Azure RMS. A tak můžete mít vlastní prostředí a přitom hostovanou technologii pro ochranu informací – Azure RMS. Scénářů je tak více a vybrat si může každý.

Jak Azure RMS aktivuji?

Aktivace Azure RMS, jak již bylo uvedeno, probíhá z portálu Office 365. Portál je na adrese portal.microsoftonline.com. Na následujících obrázcích uvidíte postup krok za krokem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A je to, docela jednoduché a přímočaré, nemyslíte? Tímto správce povolil využívat služeb RMS například společně s elektronickou poštou. Uživatelé si nyní po konfiguraci Office mohou vytvářet chráněné emaily. Pro konfiguraci s Sharepoint Online nebo automatické používání v rámci Exchange transportních pravidel je však nutno udělat ještě další kroky.

Exchange online

RMS v Exchange Online umožňuje uživatelům číst (i když správně se říká „konzumovat“) a vytvářet chráněný obsah v aplikaci Outlook, pomocí Outlook Web App (OWA) přímo z internetového prohlížeče nebo pomocí aplikace OWA pro iPad a iPhone.

Jste teď trochu v šoku, že o řádek výš není zmíněn Windows Phone? Nebuďte, všechna zařízení, která ke schránce přistupují pomocí Exchange Active Sync mají možnost zobrazovat chráněný obsah. Tedy i například Windows Phone 8. Pro vytváření je pak určena aplikace RMS Sharing. Ta je rovněž dostupná i pro iPhone, ale i telefony s Android OS.

Zmíněné je hlavně o uživatelích a možnostech práce s RMS a chráněným obsahem v případě, že ho chtějí zobrazit nebo vytvářet vědomě. Ale co když organizace chce rovněž předcházet možnostem úniku informací. Tedy scénář, kdy chcete primárně zamezit nechtěnému úniku informací nebo celý proces automatizovat. Stejně jako u on-premise Exchange, tak i v Azure RMS mohou správci vytvářet transportní pravidla, která zprávu ochrání bez součinnosti s uživatelem. Tedy, když uživatel odesílá e-mail, transportní pravidlo může hledat různé informace jako třeba označení důležitosti, rodná čísla, údaje k online platbám. V momentě, kdy jsou taková data identifikována, a tedy jsou splněna kritéria pro spuštění transportního pravidla, e-mail je automaticky ochráněn pomocí Azure RMS. Využije k tomu nastavenou šablonu. Tedy, správcem nastavenou šablonu. To znamená, že transportních pravidel může mít organizace celou řadu a používat různé stupně ochrany pro rozličně identifikované zprávy či obsah. Na základě jejich obsahu.

Zároveň s tím, dále fungují funkce jako indexování zpráv nebo žurnálování, Exchange Online se stává tzv. super userem, který má právo libovolně zprávy dekryptovat. Zprávy však nejsou následně ponechány rozšifrované. V žurnálovacím mailboxu končí sice jako nešifrovaný e-mail, ale se zašifrovanou přílohou, kterou je chráněný email.

Sharepoint Online

RMS, nebo Azure RMS je podporováno i v Sharepoint Online. Konkrétně v dokumentových knihovnách Sharepointu. U Sharepointu funguje obecně (tedy i on-premise) RMS ochrana tak, že se obsah chrání (šifruje) až v momentě, kdy jej uživatel chce zobrazit. A je v tu chvíli jedno, jestli jen pro čtení, nebo i editaci. Jak u cloudového, tak i on-premise Sharepoint tedy platí, že data jsou v databázi Sharepointu nešifrovaná, samotná ochrana se aplikuje až při interakci s uživatelem na read operaci. Nikoliv při write v momentě, kdy se soubor do dokumentové knihovny nahrává. Pro práci s chráněným obsahem a Sharepoint Online slouží samozřejmě kancelářský balík Office. Uživatel, který nemá počítač vybaven tímto balíkem může pro čtení a zobrazení obsahu využít Office Web Access přímo v internetovém prohlížeči. Obecně však u Sharepoint ale platí, že se politika RMS (tedy systém práv) dědí z nastavení ACL nad knihovnou. Vytváří se ekvivalent práv. Tedy, když má uživatel právo read v ACL, bude mít RMS právo view. Když má v ACL change, bude mít automaticky právo view/copy a save a save as v RMS. Ale pozor na práva tisku, ta se nastavují pro všechny uživatele (výjimkou jsou ti, co mají plný přístup k dokumentům). Tedy bez ohledu na to, jestli mám právo read nebo change, mohu nebo nemohu tisknout podle toho, jestli to správce nastavil či nikoliv.

Pro ochranu dat v uživatelských složkách je Azure RMS podporováno i v SkyDrive Pro.

Jak aktivovat RMS společně s Sharepoint Online

Opět formou obrázků se podívejte, jak vypadá integrace Azure RMS a Sharepoint Online, respektive knihovny dokumentů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak konfigurovat RMS s knihovnou dokumentů Sharepoint Online

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Azure RMS a Office

Rights Management Services je podporován v Office 2010 a Office 2013. U Office 2013 je velmi příjemné, že konfigurace je u uživatele tzv „on-click“ u Office 2010 musí ještě správce nastavit kdo je RMS server. Tedy ten Azure RMS server. Nebo instalovat RMS App. A když už jsme u toho, společně s kancelářským balíkem Office může být použita právě aplikace RMS Share App, kterou jsme popisovali v minulém TechNet Flash. Ve zkratce, tato aplikace funguje v Windows Exploreru, Microsoft Office a hlavně na dnes mnoha rozšířených zařízeních díky podpoře Androidu, iOSu a Windows Phone 8.

Závěr

Článek ukázal, že i když máte Exchange Online nebo Sharepoint Online v rámci Microsoft Office 365, jsou vám dostupné i takové funkce, jako ochrana informací pomocí Azure RMS. Tedy funkcionalita, která byla ještě donedávna doménou vlastních řešení, která se stavěla výhradně v privátních cloudech nebo vlastních serverovnách. A co je důležité, při správném plánu předplatného RMS už máte, stačí jen aktivovat.

Jan Pilař, MVP
KPCS CZ

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Jak na zabezpečení webových projektů

Témata článku: Microsoft, Office 365, Sharepoint, Read, Chráněný obsah, Online, SharePoint online, Office + N, Azure, Nechtěná data, Minulý díl, OWA, Moment, Důležitý krok, Cloudech, Exchange online, Super, Save, Office, Jak, Exchange, PilaNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix