Rizikový kapitál do IT: v roce 1999 více než za jedenáct předchozích let!

Krize z letošního jara napsala varování na zeď: je pravděpodobné, že pumpování peněz do začínajících firem začne zase klesat.
Podle analýzy média VentureFinance loni utratili finanční investoři (venture capital, rizikový kapitál) jenom do firem z oblasti informačních technologií částku 34,3 miliard dolarů. Rekordní suma se ještě zvětší, když to srovnáme s investicemi za předchozích jedenáct let: je to trojnásobek (!) částky z roku 1998 a více, než kolik bylo do této oblasti investováno za celých předchozích jedenáct let. V branži často zaslechneme, že se investoři v loňském roce doslova „zbláznili“ do Internetu a příbuzných oborů – zde vidíte výsledek v číslech. Nejvíce peněz šlo do Internetu (14,6 miliardy), dále do komunikačních technologií (6,2 mld.), enterprise software (2,8 mld) a internetového software (2,7 mld). Internet tedy vede na celé čáře – v první čtverce vůbec nenalezneme tradiční obory, jako je třeba hardware či „krabicový“ software.

Pokud jste chtěli loni získat investici, nebyla lepší metoda, než se přestěhovat do Kalifornie: v tomto státě totiž skončila polovina z investovaných peněz (17,7 mld.).

Tyto částky se nemusí zdát velké ve srovnání s „megafúzemi“ počítačových a internetových firem; uvědomme si ale, že v těchto fúzích se neplatí (obvykle) penězi, ale akciemi dotyčných firem, výměnou jedněch akcií za druhé. Finanční investing se naopak, logicky, realizuje pouze v „čistých penězích“ a částka 34 miliard je opravdu grandiózní.

Vlna investování pokračovala až do letošního jara, kdy po pádu akcií internetových firem dramaticky klesla. Letošek tedy asi loňský rok nepřekoná, ale podle různých zpráv má být rok 1998 tak jako tak podstatně překonán – nekoná se tedy „blázinec“, ale pořád velmi masivní investování. Navíc, což by mělo být pro nás příznivé, se vlna investování přesouvá z „přeinvestované“ Ameriky do Evropy, resp. vůbec mimoamerických zemí: i v Internetu platí ono „think global, act local“, tedy že na lokálním teritoriu vítězí lokální firmy, pokud se dokáží chovat a myslet „světově“.

Váš názor Další článek: Computer 15-16/00

Témata článku: Software, Hardware, Investing, IT, Vlna, Předchozí let, Riziková oblast, Let, Více, Kapitál, Jed


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X