Důvod pro takovou alternativu by byla možnost připojit přes M.2 konektor úložiště. Nějak jsem to v parametrech neviděl, taktéž 4GB RAM asi nebude možné upgradovat (něco jako SODIMM naležato). Takže je to hezký pokus, ale za experiment s méně kompatibilním zařízením a spojené problémy to opravdu nestojí. Žádné výhody kromě dvou slabších jader ale slabšího CPU tam nevidím - a ještě je to čínské, takže další riziko :-/
V čem nikdo nemůže Raspberry porazit je podpora. A to jak podpora vývojářů, tak podpora komunity.Špatně vyladěné systémy a mizivá podpora je obvykle hrob alternativních desek.
Což zrovna tady nechápu ....tohle je ve všech směrech použitelnější
Ani nie, moje skusenosti s vyrobcom su nulova podpora hw, nepouzitena grafika, ktora nema driver pre pouzitelny os. Papierovo dobre, ale bez software nepouzitelne. Strata casu, aj financii.
Souhlas, presne proto pouzivam odroid. Lepsi podpora, petitboot a instalace z netu na disk, rychlejsi pamet a sbernice, a podstatne vice periferii.
No jedine čo som u nich našiel sú 2gb ram dosky. Ostatné sú discontinued. To ma byt ako že to terno?
K dostání je Odroid M1 (2022), případně Odroid C4 (2020). Lze použít distribuci Ubuntu, takže se to blíží Raspberry Pi. Výhodou je slot M.2 (je to socket 3, M key), což jsou novější M.2 SSD - největší brzdou při používání Raspberry Pi je rychlost MicroSD - je to na běžné používání velmi pomalé. Pro Odroid lze přikoupit nástavec na použití 2,5" SATA SSD. Proti Raspberry Pi nemá Odroid vestavěnou Wi-Fi, je potřeba koupit USB modul.
Přesně tak... a navíc tento klon nemá žádnou killing feature navíc. Naprosto zbytečné, možná v Číně to bude lépe dostupné. V Evropě zbytečnost a jen zdroj pro další související problémy :-/
Získat půjčku u vás bylo vždy těžké, u nás ne. Půjčku vám poskytneme i v případě, že jste dočasně nezaměstnaní, nemáte stálé zaměstnání nebo se nemůžete z jiných důvodů spojit s bankou Obecně si půjčujeme méně než vaše banka. E-mail: albertifinance24@gmail.com
Je taky něco novějšího, než ta jádra ARM Cortex A72?Dodávám.Nyní se všichni diví, že na RB chodí Windows. Chce to jádra alespoň A77, aby se nikdo nedivil.
Názor byl 2× upraven, naposled 9. 6. 2022 22:29
Tak jedno velké plus již vidím - normální "dospělý" HDMI konektor. Raspberry Pi 400 má micro HDMI konektor a to je strašný, strašný, strašný konektor. Tím že tam dali dva to už moc nevylepšili 😀
Zase ale nechápu proč tam ti Číňani cpou to VGA. To je v Číně pořád tolik starých CRT monitorů, nebo co? To nějak v roce 2022 nechápu. Kdyby tam místo toho dali DisplayPort, udělali by podle mě líp.
Spíš projektory.
VGA je standard který tu s námi je déle než nějaký pitomý DisplayPort
Standard, který už dnes stejně nikdo normální nepoužívá. Nebo vy snad pořád máte počítač s monitorem propojený přes VGA? Předpokládám, že ne. Tudíž je to na moderním zařízení standard naprosto zbytečný, který jen zabírá místo něčemu, co by lidé skutečně využili.
Když si koupíte tenhle levný počítač, lze předpokládat, že buďto šetříte, nebo chcete bastlit. V obou případech je VGA užitečné rozhraní. Navíc se dá docela zajímavě hackovat.
Používá jej spousta lidí. Například já. Jeden ze čtyřech monitorů, které mám kousek od postele, je na VGA. Když se z pelechu koukám na film, je mi ta prastará sedmnáctka k ničemu. Když začnu s muzikou, je užitečná. Na dvou HDMI mi běží hlavní okno sonaru a editace. Na Display Portu a třetím monitoru pár dalších věcí. A na tom VGA je mix.A pak vám ten konektor jednu výhodu. Funguje se stiskem hlavního spínače. Takže když chci lézt do BIOSU, EFI, nebo jak se to dnes jmenuje, vidím co dělám.
No ja vidim pár dalších výhod:- eMMC úložiště které je jistě rychlejší než SD karta. I když tady nejspíš bude problém s instalací OS- Oproti Raspberry PI to má 3.5mm jack
Pravda je, že instalace je trochu složitější. Systém se naflashuje na SD kartu, nabootuje se a přes SSH se spustí instalátor, který nainstaluje OS na eMMC. Na druhou stranu, nic uživateli nebrání ten systém používat z té SD karty stejně jako u RPi.
No jo ale je to malý a pak zbývá než pomalá SD karta. M.2 by měl být dávno už naprostý standard. Pro méně výkonná zařízení typu Zero/2 nebo dřívější modely typu RPi 2B/3B/3B+ to tolik nevadilo, tam je rychlý disk vzhledem k očekávanému způsobu používání celkem zbytečný... B-]
Jako vidět konektor za 50,- Kč jako problém (navíc používaný už dávno masově třeba u Apple) jako problém může jen konzumem omezený jedinec, kulantně řečeno. Jedno kliknutí v českém eshopu a druhý den si konektor můžu vyzvednout, což bude nejspíš dřív, než mi dorazí to RPi 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.