RioVolt SP250: co slibuje, to splňuje

14. prosince 2001
Computer 24/01 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tím by vlastně mohla tato recenze skončit. Každý si jistě před koupí podobného přístroje prošel řadu webových stránek, sháněl informace a sbíral zkušenosti jiných majitelů. A v tom je ten háček. Někteří výrobci slibují, ale se splňováním je to horší.
Při výběru jsem požadoval několik věcí, které podmiňovaly můj zájem. Především to byla podpora ID3 tagů, podsvětlený velký displej, podpora MP3 a WMA, dobře fungující a dostatečně dlouhá ochrana proti otřesům, nabíjení akumulátorů uvnitř přístroje, dálkové ovládání a rádio. Již tím se můj výběr značně zmenšil.

Zbylo pár přístrojů, které splňovaly výše uvedené požadavky, a nakonec jsem vsadil na RioVolt SP 250 od SonicBlue (dříve S3), přestože jsem si ho musel nechat poslat z USA. Zatím u nás na trhu není, ale jistě se sem dostane a zájemcům radím: počkejte si. RioVolt je špička za ještě rozumné peníze.

Za zhruba 180 dolarů dostanete k samotnému přístroji ještě kožený obal s přezkou na pásek, dvoje sluchátka, sadu akumulátorů, síťový adaptér a dálkové ovládání, rovněž s klipsem na opasek. Celkové provedení není tak honosné jako u některých jiných mašinek, ale schránka z kombinace černé a šedé umělé hmoty nepůsobí ani lacině, ani pouťově. Navíc je provedena velmi přesně, všechno lícuje, a působí tak velmi solidním dojmem. V koženém pouzdru, jehož vrchní strana je tvarována tak, že se všechny obslužné prvky dají používat bez nutnosti stále s obalem manipulovat, se nakonec ztrácí rozdíl mezi vzhledem umělé hmoty a jiných materiálů. obr. 2

Čtyřřádkový podsvětlený displej nabízí informace o všem, co je důležité. Zobrazuje číslo skladby a její čas. Tuto funkci lze modifikovat v nastavení, aby ukazovala zbývající čas do konce písničky. Dále zde je název skladby a interpreta, pokud jsou tyto údaje k dispozici na přehrávaném CD. Zobrazuje i technické parametry nahrávky, tj. vzorkovací kmitočet, kompresní poměr a způsob kódování (MP3 nebo WMA). Ukazuje i stav nabití akumulátorů a režim, ve kterém hraje. Podsvětlení displeje je modré a svítí několik sekund při každé akci s tlačítky, a to i na dálkovém ovladači. Není to ale jen okrasa. Bez něj si musíte po setmění pořídit nějakou baterku nebo jiný zdroj světla. Sám si bez této funkce používání přístroje neumím představit.

– obr.3

Dálkové ovládání umožňuje pomocí pěti tlačítek ovládání bez jakéhokoli omezení, tj. stejným způsobem jako tlačítky na přední straně přístroje. Mašinku můžete mít někde v baťůžku na zádech, a přesto můžete volit všechny možnosti. Hlavně ovšem hlasitost, posun skladeb v adresářích, volbu režimu přehrávání, nastavení ekvalizéru nebo přepínání na poslech rádia. Připojuje se konektorem a jiným konektorem se do něj připojují sluchátka. Jako zvláštní výbavu lze koupit dálkové ovládání, které obsahuje stejný display jako přístroj. Cena je cca 30 USD.

Kromě standardního přehrávání písničky po písničce lze využít i jednu z dalších sedmi možností, jako je různé opakování či náhodné přehrávání. Drobností, která potěší, je Fade-in (pozvolné zvyšování hlasitosti) při zapnutí nebo změně adresáře, hlavu vám to tedy neutrhne.

Na výběr je pět pevně nastavených ekvalizérů - normal, jazz, klasik, rock, ultra bass a jeden si můžete vyrobit podle vlastních představ. Jejich funkce je slyšitelná, nejčastěji asi budete používat ultra bass, aby to ve sluchátkách trošku „hrálo“.

Z nastavení přístroje lze zdůraznit funkci Resume umožňující přehrávání ze stejného místa, kde jste naposledy skončili, případně Timer, který může vypnout přístroj po zadané době.

Důležitou součástí přehrávače je radiopřijímač pro VKV pásmo. Ladit lze ručně po 100 kHz nebo automaticky, do paměti se vejde 20 stanic. Kabel od sluchátek funguje jako anténa, takže má obdobné parametry jako jiná taková řešení. Prostě hraje dobře tam, kde je také dobrý signál.

Akumulátory se dobíjejí přímo v přístroji. Připojíte síťový adaptér a při vypínání přístroje se na displeji objeví menu pro dobíjení. Zvolte CHARGE a ostatní už se udělá samo. Nabíjení trvá asi 7 hodin a potom se samo vypne. Plně nabité akumulátory vydrží cca 10 hodin.

RIOVOLT přehrává skutečně všechno, co do něj vložíte. Audio CD, CD-R, CD-RW, MP3 a WMA. Je ovšem trochu háklivý na kvalitu nahrávek. Proto doporučuji pálit při nižších rychlostech (2-4x). Na CD MP3 se skutečně vejde neuvěřitelných 10 hodin hudby při stále ještě velmi slušné kvalitě.

Bezpečně zvládá funkci ESP (elektronická ochrana proti přeskakování při pohybu s přístrojem). Pro Audio CD volitelně 40 nebo 160 vteřin. Pro MP3 CD dokonce 8 minut. Dosahuje toho tak, že si natáhne data do paměti a pak z ní hraje. CD se netočí a otřesy tedy nepůsobí. A šetří se akumulátory. Mazané, že?

No a bonbónek nakonec. Firmware je možno upgradovat. Navštívíte webové stránky výrobce, stáhnete příslušný soubor, vypečete jej na vlastním CD (nejlépe CD-RW), vložíte do mašinky a ta už si všechno přebere. S každou novou verzí lze čekat další vylepšování a kosmetické úpravy. To hlavní je v přístroji již nyní a funguje to dokonale. Prostě co slibuje, to splňuje.

Diskuze (15) Další článek: Computer 24/01

Témata článku: Dálkové ovládání, Slib, Vrchní strana, SLI, Stejné parametry, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Nabíjení, Resume, Celkové provedení, Bonbónek, Jazz, Slušná výbava, Dobrý signál, Písnička, Timer, Elektronická sluchátka, Sluchátka s rádiem, Bass, Modré světlo, Stejná kvalita


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5