RioPort, další „empéčkový“ web jde na svobodu

Diamond konečně odděluje svou internetovou divizi do samostatné firmy.
Na RioPortu a dalších hudebních webech, které od investorů obdržely stovky mil. dolarů, je samozřejmě klíčová otázka obchodního modelu – čili, jak budou tyto firmy vůbec někdy chtít vydělávat peníze. Většinou se představitelé těchto firem vyhýbají přímé odpovědi s tím, že zatím „tvoří komunitu“ nebo „generují provoz“ a že to je „závod na dlouhé trati“.

Časem se ale bude nutné postavit k věci čelem – ať je trať jak chce dlouhá, někdy se bude muset namalovat cílová páska a v ní by měly být schovány stamiliony zisků. Něco málo budou dělat reklamní bannery, ale to je spíš drobné přilepšení; a naopak, tyto weby budou spíš stále reklamu potřebovat, než ji prodávat. Zisk tedy má časem být z prodeje digitálních (MP3, ale i jiných) nahrávek přes Internet. Ovšem zde je opět zádrhel: autorská práva zatím drží v ruce velcí vydavatelé, a i když nezávislí umělci začínají vydávat svou hudbu „na Internetu“, velká jména zatím zůstávají u velkých značek, protože jenom ty jim jsou schopny zabezpečit zajímavé příjmy. I pokud budeme brát v potaz stále rychleji rostoucí zájem o kupování nahrávek ve formátu MP3, vůbec to neznamená, že to kamenným gigantům zlomí vaz – ti totiž stejně v pravý okamžik přejdou na prodej digitálních nahrávek svých umělců, takže to bude mít zákazník z první ruky.

Obě cesty k úspěchu těchto hudebních webů jsou možné, ale obě jsou plné velkých otazníků. Web typu RioPort či MP3.com se klidně může stát hudebním vydavatelem nezávislých kapel, jenomže není důvod, proč by takových nezávislých vydavatelů nemohly v budoucnu vzniknout stovky (a asi i vzniknou); úspěch vydavatele navíc nespočívá v tom, že má pěkný nebo známý web. RioPort zatím má smlouvy s několika velkými americkými vydavateli, ale jakmile se ti rozhodnou vstoupit na trh sami, mohou bez sentimentu smlouvu s RioPortem vypovědět. Vlastně jediná podstatná výhoda RioPortu spočívá v tom, že se vzájemně podporuje s přehrávači Rio – a do velké míry také závisí na jejich úspěchu.

Váš názor Další článek: Pravda o Napalmu aneb jak je to s Voodoo 4

Témata článku: Internet, Pravá ruka, Jediný důvod, Dlouhá cesta, Podstatná výhoda, Velký zisk, Dlouhá trať, Rio, Přímý vstup, Velký vydavatel, Nezávislý vydavatelKerbal Space Program 2 vítá nové hráče v čerstvém deníčku vývojářů
Michal Maliarov
Kerbal Space Program 2Video
Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru
Ghostrunner dostane pokračování. Vyjde na PC a konzole nové generace

Ghostrunner dostane pokračování. Vyjde na PC a konzole nové generace

Parkourová akce Ghostrunner z minulého roku měla úspěch, a tak se studio One More Level pouští do tvorby druhého dílu.

Martin Nahodil
Ghostrunner 2Oznámení
Do Call of Duty: Warzone možná dorazí Rambo i John McClane

Do Call of Duty: Warzone možná dorazí Rambo i John McClane

Že by to ve Verdansku konečně pořádně ožilo?

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Far Cry 6, remake Prince a další hity Ubisoftu dorazí před dubnem 2022

Far Cry 6, remake Prince a další hity Ubisoftu dorazí před dubnem 2022

Finanční výsledky vydavatele prozradily alespoň přibližné okno vydání očekávaných her.

Michal Maliarov
UbisoftByznys