Rio Nitrus 1,5 GB: štika mezi MP3 přehrávači

Značka Rio nedávno vstoupila na český trh a přinesla čtyři nové produkty. Některé z nich jsou nabízeny už nějakou dobu, což vůbec nemusí být na škodu. Rio Nitrus je dokonalým příkladem takového "staršího" přehrávače, který může stále oslovit velké množství uživatelů.

Související odkazy

Slovník
bitrate
dekódování
firmware
kbps
Mass Storage
MP3
port
USB

Katalog produktů
Přenosné MP3 přehrávače

Krátce po oznámení skutečnosti, že společnost Euroformosa získala distribuční práva na přehrávače Rio, jsme dostali k redakčnímu testu jeden ze čtyř kousků v nabídce tohoto nováčka na českém trhu. Jde o nejstarší produkt v aktuální nabídce Rio Nitrus vybavený pevným diskem s kapacitou 1,5 GB, který se na trh dostal v průběhu roku 2003. Vzhledem k tomu, jak rychle elektronika zastarává, jsem k Nitru přistupoval s nedůvěrou, kterou snižoval pouze efektní design na obrázcích.

Bez obalu

Důvěru nevzbudil ani samotný obsah balení určeného pro koncového zákazníka, ve kterém chyběl jakýkoliv náznak ochranného pouzdra nebo jiného prostředku pro pohodlný pohyb s přehrávačem. Dodávka se skládá z přehrávače, sluchátek do uší, napájecího adaptéru, USB kabelu a ovládacího software na CD. Zklamání z absence pouzdra ale v tomtéž okamžiku převážil příjemný dojem z designu přístroje a z celkového zpracování, které působí nejen elegantním, ale také velice bytelným dojmem. Přístroj má klínovitý aerodynamický tvar, díky kterému velice malý přístroj snadno vklouzne i do malé kapsičky na hodinky u riflí, popřípadě do náprsní kapsy na košili nebo v bundě. Malé rozměry jsou umožněny použitím jednopalcového pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek

Před prvním použitím je nutné nabít integrovaný Li-Ion akumulátor, na který podle tvrzení výrobce vydrží Nitrus hrát až šestnáct hodin. Podle mých zkušeností se reálná doba provozu blíží čtrnácti hodinám, tento rozdíl ale může vycházet z nastavení hlasitosti, ekvalizéru a použitého bitrate. V mém případě jde většinou o 256 kbps WMA nebo 256 kbps MP3 s variabilním datovým tokem. Přístroj je nutné napájet externě dodávaným adaptérem, který disponuje různými koncovkami pro různé typy elektrické sítě. Nabíjení úplně vybitého akumulátoru trvá několik hodin.

Manažer od Ria

Pro komunikaci s PC stačí připojit přístroj na USB port (podporováno je USB 2.0). Stejně jako třeba iPod nemá Nitrus plnohodnotnou podporu specifikace Mass Storage (popravdě, narozdíl od iPodu nemá žádnou). Písničky lze do přehrávače dostat buď prostřednictvím Windows Media Playeru 9.0 a novějšího nebo prostřednictvím dodávané aplikace, která umožňuje i kopírování libovolných dat. Tato aplikace zároveň při prvním připojení zkontroluje verzi firmware a umožní jeho jednoduchou aktualizaci. Samotná synchronizace je příjemnější z prostředí Windows Media Playeru, který je součástí každého počítače s Windows XP, dodávaný Rio Music Manager nabízí navíc možnost kopírování souborů, ale jinak je rok uvedení přístroje do výroby znát spíše na software než na samotném přehrávači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kopírování dat přes USB 2.0 je rychlé, což je při kapacitě 1,5 GB příjemné. Tato kapacita nepatří k rekordním, ale zároveň není rozhodně malá, 24 hodin hudby při standardním bitrate 128 kbps je vzhledem k výdrži baterie více než dost. Vzhledem ke způsobu synchronizace dat a absenci podpory USB Mass Storage přístroj neumožňuje práci s adresáři, je proto dobré při převádění svých CD vyplňovat informace o skladbách, ať už ručně nebo prostřednictvím použitého software a informací z databází přístupných přes internet.

Samotné ovládání přehrávače je poměrně jednoduché, i když k dokonalosti iPodu má ještě nějaký krůček, nepříjemná je hlavně nemožnost vybrat si postupné přehrávání několika vybraných alb nebo skladeb interpretů, jedinou možností hromadného přehrávání je přehrávání všech skladeb v přístroji v abecedním pořádku (nebo s funkcí náhodného přehrávání), což není úplně příjemné. Pokud si vyberete přehrávání jednoho alba, po skončení přehrávač čeká na výběr dalšího alba nebo interpreta, jehož skladby má přehrávat (při nečinnosti se vypne po nastavené době). Původně jsem tento nedostatek pokládal za kritický, po dvou dnech už jsme o žádném problému nevěděl, zvykl jsem si.

Překvapení v uších

Rio Nitrus má totiž až neuvěřitelně kvalitní zvuk. Nejde jen o samotný zdroj zvuku, ekvalizér, dekódování MP3 nebo WMA a kvalitní sluchátkový výstup, ale zejména o samotná sluchátka. Tato komponenta je nejslabší částí snad všech MP3 přehrávačů, Nitrus je výjimkou. K přehrávači nejsou přibalena bezejmenná laciná sluchátka, ale značkové "pecky" Senheisser. Drobného nápisu jsem si všiml až po několika dnech, kdy mi vrtalo hlavou, proč jsem ještě dodávané pecky nevyměnil za svá sluchátka Senheisser HD 497, která používám při poslechu recenzovaných přehrávačů. Jediným nedostatkem by mohla být maximální hlasitost, která není tak vysoko jako u některých konkurenčních přehrávačů, ale na druhou stranu není problém poslouchat hudbu v jedoucím metru.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě, že kupovat si MP3 přehrávač jen kvůli sluchátkům je nesmysl, ale v tomto případě jsou kvalitní sluchátka spíše milým detailem, který doplňuje ostatní kvality přehrávače. Mezi nimi vyniká již zmíněný elegantní design, nízká hmotnost, kvalitní zpracování z poctivých nevrzajících plastů (a pogumování na vrchní straně přístroje, které usnadňuje vyndávání hračky z kapes) a kvalitní displej, který zobrazuje všechny potřebné informace.

Interní paměť 1,5 GB 1" HDD
Formáty MP3, WMA (DRM)
Ekvalizér pět předvoleb + uživ. nastavení
Kompatibilita Windows 98 a vyšší
Rozhraní USB 2.0
Napájení Li-Ion akumulátor
Provozní doba až 16 hodin
Rozměry 67 x 82 x 17 mm
Hmotnost 80 g
Cena 5 290
Zapůjčil HifiShop.cz

Diskuze (11) Další článek: Dnešní večeře: smažený procesor AMD Duron

Témata článku: Software, Windows, MP3, Ochranná sluchátka, Mass, Nejslabší část, Dodávaný adaptér, Maximální hlasitost, GB, Kvalitní sluchátko, Napájecí zdroje a adaptéry, Přehrávač, Malý přístroj, Sluchátka za uši, Sluchátko, Rifle, Rio, První připojení, Malá hmotnost, Nit, Windows Media Center, Aerodynamický tvar, Absence, Kvalitní kousek, Nejstarší typ


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu