Ring volný: Nejrychlejší grafické karty

V redakci se nám shodou náhod sešlo pět nejrychlejších grafických karet určených pro hráčská PC. Využili jsme proto šance a přinášíme vám stručné a snad i přehledné srovnání vlajkových lodí nVidia i ATI. Karty jsme srovnávali poprvé Windows XP se Service Pack 2 a tedy i s DirectX 9.0c.
Ring volný: Nejrychlejší grafické karty

MSI Radeon X800 XT Platinum Edition

Převzato z časopis Computer 19/04. Doplněno.

Dlouho trvalo, než se nám podařilo získat na test novou vlajkovou loď ATI. Jak by také ne, vždyť dodávka Radeonů X800XT do Evropy se počítá na jednotlivé kusy a ani MSI Radeon X800 XT Platinum Edition není výjimkou.

Klepněte pro větší obrázek

Zasype vás hora cédéček

Karta nebyla na trh uvedena proto, aby se prodávala ve velkém měřítku, nýbrž aby ATI dokázala předstihnout nebo alespoň dohnat nVidii s jejím velice povedeným čipem NV40. Bohužel výroba těchto karet je závislá na schopnosti produkovat čipy R420 s šestnácti pipeline bezchybně pracujícími na vysokém taktu okolo 520 MHz a také na dostupnosti špičkových pamětí Samsung DDR3 1,6 ns. To jsou hlavní důvody, proč jsou Radeony X800XT PE vzácné doslova jako šafrán.

Karty od MSI, zejména vyšší modely, jsou už dobře známé svým maximalistickým pojetím výbavy. A opravdu, v balení jsme napočítali rovnou patnáct cédéček s různými programy a hrami. Především tři plné verze poměrně čerstvých titulů, včetně XIII - komiksové 3D střílečky postavené na enginu Unreal 2, udělají radost všem hráčům. Nechybí ani potřebné rozdělovací kabely ke konektoru VIVO. Vytknout by se snad dala jen absence S-Video nebo cinch kabelů potřebných pro propojení televizního výstupu s televizorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Video hračkou, přetaktování už horší

Samotná karta se kromě loga na chladiči neliší od referenčního designu ATI a ani od Sapphire Radeonu X800Pro (Computeru 11/04). Má však navíc interní konektor pro VIVO (přepínač mezi interním a externím VIVO se nachází na spodní straně karty, společně s přepínačem PAL/NTSC) a také čip ATI Rage Theater, který slouží ke zpracování analogového signálu z videovstupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od již zmíněného Radeonu X800Pro byla tato karta vybavena také funkcí OverDrive, a tím pádem i obvodem pro čtení obou teplotních čidel (jádro, okolí). ATI OverDrive má umožnit automatické přetaktování jádra, a to pak případně snížit v závislosti na teplotě. Bohužel tato funkce zvýší takt jen o 6 MHz, což nemá na výkon velký vliv. Vyzkoušel jsem proto i manuální přetaktování a VPU běželo spolehlivě na vysokých 556 MHz. Naopak paměti, i když by teoreticky měly být schopny pracovat až na 1 200 MHz, se nedaly přetaktovat takřka vůbec, resp. asi o 10 MHz efektivně. Na vině může být nižší než doporučené napájení nebo agresivnější časování.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Jádro zůstává ve 2D režimu a nízké zátěži velice chladné (okolo 38° C) a chladič tichý. Při zapnutí OverDrive a hraní náročnější hry se teplota vyhoupla zhruba na 66° C, otáčky chladiče se zvýšily a ten pak už byl poměrně hlučný. Stále však ATI patří pochvala za to, že dokáže vyrábět tak vysoko taktovanou a výkonnou kartu s kompaktními rozměry i poměrně málo hlučným chladičem.

Králové jsou dva

Výkon karty byl jak jinak než naprosto špičkový; pouze se potvrdilo, že ve hře Doom 3 mají i přes použití novějších ovladačů Catalyst 4.9 karty GeForce 6800 stále znatelně navrch. V nových hrách pro DirectX se oba rivalové střídají ve vedení, ve Far Cry však bylo mírně urychleno vykreslování GF6800 použitím shaderů 3.0. Naopak Radeon X800XT si až obdivuhodně drží snímkovou frekvenci při vysokém rozlišení i se zapnutými vylepšeními obrazu jako vyhlazování nebo anisotropní filtrování. V tom tkví jeho síla. Ve spojení s výše jmenovanými výhodami, jako jsou kompaktnost a skvělé vybavení, musím konstatovat, že GeForce 6800 Ultra se o trůn pouze dělí. Skvrnkou zůstává mizivá dostupnost a fakt, že technologicky jde vlastně o přetaktovaný Radeon 9700 uvedený před dvěma lety.

MSI Radeon X800XT Platinum Edition 256 MB VIVO
produkt: grafická karta
zdroj: Levi International, Brno
kontakt: 531 011 111,
cena: 18 267 Kč vč. DPH
záruka: 3 roky
Parametry
grafický čip: R420 (ATI Radeon X800XT PE) * výrobní proces: 0,13µm low-k (TSMC) * počet tranzistorů: 160 milionů * velikost a typ pamětí: 256 MB DDR3 (Samsung 1,6 ns BGA) * šířka paměťové sběrnice: 256 b * frekvence jádra: 520 MHz * frekvence pamětí: 560 (1 120) MHz DDR * propustnost pamětí: 35,84 GB/s * počet pixelových pipeline: 16 * počet TMU na pipeline: 1 * počet vertex pipeline: 6 * max. fillrate (multi-texturing): 8 320 Mtx/s * textur v jednom průchodu: 16 * vertex shader: 2.0b * pixel shader: 2.0b * FSAA: 2× 4× 6× Sparsed MSAA (Rotated Grid), 4× 8× 12× Temporal AA * anisotropní filtrování: 16:1 bi/bri/trilineární + anisotropní * RAMDAC: 2× 400 MHz s 10 b na kanál * výstupy: D-Sub, DVI-I, S-Video-Out * vstupy: S-Video-In * sběrnice: AGP 8×/4× * příslušenství: adaptér DVI-VGA; 2× VIVO splitter; Molex kabel * software: InterVideo WinDVD a WinDVD Creator, 3D Album LE 2.03, 3DNA 3D Desktop, FarStone VirtualDrive a RestoreIt!, MSI utility, plné hry - URU: Ages Beyond Myst, Prince of Persia: Sands of Time a XIII

Klady a zápory
+ výkon
+ plné hry a programy
+ VIVO a rozměry
- kabely k TV výstupu
- nedostupnost
- stále jen shadery 2.0

 

Témata článku: Windows, Grafické karty, Call, Velká porce, Galaxy, Fyzikální model, Benchmark, Far Cry 3, Glacier, Far Cry 2, Povedený čip, Čip postavených, Serious Sam, Quality, Hongkongská společnost, Uzavřený prostor, Závodní hra, Graf, Doom 3, Samostatný test, F1, Platinum, Tenký kabel, Sam, Množství detailů


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky