Ring volný: Nejrychlejší grafické karty

V redakci se nám shodou náhod sešlo pět nejrychlejších grafických karet určených pro hráčská PC. Využili jsme proto šance a přinášíme vám stručné a snad i přehledné srovnání vlajkových lodí nVidia i ATI. Karty jsme srovnávali poprvé Windows XP se Service Pack 2 a tedy i s DirectX 9.0c.
Ring volný: Nejrychlejší grafické karty

Benchmarky – teoretické

3DMark05 patch 110

Klepněte pro větší obrázek

3DMark se za dobu svého vývoje stal už takřka legendou mezi programy na otestování výkonu grafické karty a někdy i jiných částí počítače. Zatímco výsledky verze 2001 ještě byly odrazem výkonu celého systému, tak už verze 03 a hlavně nyní 05 jsou díky masívnímu nasazení vertex a pixel shader kódu závislé takřka čistě jen na grafické kartě. Nový 3DMark obsahuje ale také samostatný test CPU, porovnání kvality obrazu a novinkami jsou grafy průběhu snímků za sekundu či otestování anti-aliasingu i anisotropního filtrování. V aplikaci byly změněny všechny testy, a tak se setkáte se třemi opět skvěle vypadajícími herními testy a několika dalšími, jež otestují určité schopnosti vašeho akcelerátoru. 3DMark05 má za úkol ukázat, jak si povede vaše grafická karta teprve v hrách budoucnosti, a proto musíte počítat s tím, že na starším akcelerátoru bez podpory alespoň pixel shader 2.0 jej ani nespustíte.

 

3DMark03 build 340 

Klepněte pro větší obrázek

Notoricky známý test od Futuremarku jsem nechal proběhnout na základním nastavení, tedy s vypnutým anisotropním filtrováním nebo anti-aliasingem a v rozlišení 1 024 × 768. Nevidím, žádný smysl v tom, zapínat v něm tato vylepšení a koukat, jak se mění nic neříkající body, každý stejně dokáže porovnat jen bodové hodnoty na "default".

3DMark 2001 build 330

Klepněte pro větší obrázek

Starší verze 3DMarku – 2001 SE – nám poskytne teoretické srovnání karet v rozhraní DirectX 8.1 Nevýhodou samozřejmě je větší závislost na procesoru a výsledky okolo 400 fps už trošku vyvolávají usměv.

Aquamark 3

Klepněte pro větší obrázek

Aquamark 3 jsem zařadil sice do teoretických testů, ale využívá engine (Krass) skutečné hry Aquanox 2 Revelation. Myslím, že stejný engine je použit i v RPG hře SpellForce. Proto je považován za momentálně asi nejobjektivnější DirectX 9 benchmark a výsledky v něm naměřené zhruba odpovídají tomu, jak bude karta stačit na současné hry.

 

Témata článku: Windows, Grafické karty, Far Cry 2, Uzavřený prostor, Glacier, Challenge, F1, Množství detailů, Doom, Velká porce, Galaxy, Directx 11, Závodní hra, Call, Graf, GE, Výkonná varianta, Povedený čip, Far Cry, Doom 3, Far Cry 3, Cell, Video hra, Samostatný test, Poslední patch


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky