RIMM již na 1200 MHz

Paměťové moduly RIMM s obvody RDRAM opět povýšily svou rychlost. Společnost OCZ Technology představila 16ti i 32bitový RIMM modul s frekvencí 1200 MHz. Proč právě 1200 MHz? Dá se vůbec využít již dnes?

Čipové sady

Přítomnost nové rychlosti vyvolává otázky především směrem k čipové sadě. Kterou tedy zvolit? Odpovědí jsou popravdě více – jedna oficiální, jedna neoficiální, také jedna současná a jedna budoucí. Vezměme to tedy po pořádku. Oficiálně paměti PC-1200 nepodporuje žádný čipset. Neoficiálně lze donutit čipset Intel 850E a zřejmě i SiS R658. Ten by podle svých tvůrců měl neoficiálně podporovat i PC-1333. V současné chvíli se na trhu vyskytuje pouze čipová sada 850E, zatímco základní desky s čipsetem SiS R658 se prozatím nevyskytují.

Guláš v kapacitách a značení

Společné pro všechny verze je virtuální takt 1,2 GHz a RDRAM paměťové obvody. 184pinový 16bitový RIMM modul může nabývat kapacit do velikosti 512 MB. Protože se umisťují po párech, je minimální kapacita do 1 GB. Při počtu až dvou párů je tedy maximální kapacita RAM paměti počítače 2 GB. Proč po párech? První verze RIMM modulu má datovou šířku jen 16 bitů. Aby se dosáhlo rozumné přenosové rychlosti, Intel navrhoval všechny čipové sady s podporou pouze dvou paralelních 16bitových kanálů (kromě Intel 820 sady).

Osazování po párech není zrovna ideální. Proto se letos na podzim začaly používat 232pinové 32bitové moduly. Místo dvou 16bitových se tedy použije jediný 32bitový. Nové moduly firmy OCZ s taktem 1200 MHz mají maximální kapacitu 256 MB (pouze!). Dá se tedy předpokládat, že OCZ začne co nejdříve produkovat obdobné moduly s vyššími kapacitami. Výrobce značí nový modul jako PC-1200 (podle virtuální frekvence 1200 MHz) nebo RIMM-4800 (podle maximálního teoretického průtoku 4800 MB/s).

RIMM postupuje

Kromě ostatních technických detailů se RIMM moduly dostaly na zajímavý bod – původní frekvence se nyní zdvojnásobila. První modely totiž měly virtuální takt 600 MHz (nyní je to 1200 MHz).

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Již nějaký ten rok probíhá bitva mezi RIMM a DDR DIMM moduly. V současné chvíli se zdá, že RIMM již boj vzdaly a že budoucnost je pouze v DDR DIMM modulech s DDR SDRAM pamětí. To se mohlo tvrdit ještě na jaře 2002, ovšem nyní je situace o vlas jiná a bude o lano. Nyní máme čipset Intel 850E, který kromě jiného podporuje též rychlejší RIMM moduly s taktem 1066 MHz. Dalším kladem je existence právě popsaných modulů s taktem 1200 MHz, což ještě zvýší výkon pamětí RIMM. Navíc vedle doposud monopolního Intelu se konečně i další výrobce odhodlal použít RIMM moduly. Stane se tak u čipsetu R658 firmy Silicon Integrated Systems. To by mohlo odstartovat zdravé konkurenční prostředí ve světě RIMM čipsetů. Procento RIMM trhu v x86 strojích by se tedy mohlo zlomit a nabrat vzestupný trend. Není také bez viny cena pamětí RIMM. Při potřebě výkonu si nyní mnoho uživatelů kupuje DDR DIMM moduly DDR-400 a DDR-433, jejichž cena konkuruje a mnohdy i překračuje ceny RIMM modulů. To potom stojí za úvahu.

Diskuze (15) Další článek: Intel uvede příští rok čipset s podporou DDR400

Témata článku: Neoficiální verze, Takt, Zdravý pár, Maximální cena, Cena pamětí, MHz, Modul


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí