Dannero
30. 12. 2010 • 22:09

osobně se o bezpečnost cloudu moc nebojím,už teď jsou téměř veškeré důležité informace o uživatelích uložené v mailech na serveru nebo sociálních sítích, to samé internetové bankovnictví platby po internetu atd..Pro zloděje bude možná mnohem složitější vybrat data z cloudového serveru než překonat nějaký ten zámek a odnést si celý PC i s daty pod paží. A nesmím zapomenout na ty kvanta ztracených a ukradených NTB napěchovaných soukromými daty.Pokud se data budou odesílat šifrovaná pak to bude bezpečnější než HDD doma pod polštářem.

poool452
30. 12. 2010 • 1:43

Jako obvykle je problém ve falešném antagonismu lokální úložiště x cloud.
Dnes není problém mít pod stolem pár terabajtů, disky nejsou drahé, a cloud bude další rozšíření, někdo ho bude používat víc, někdo míň. Většina lidí, co pracuje s pc denně, už stejně nějaký ten "cloud" má, ať dropbox nebo skydrive.
Jenom notoričtí bojovníci proti všemu to staví do světla, jako by s nástupem cloudu museli všichni odevzdat harddisky na úřadě, nejlíp na policii.

AtlanteonArchie
AtlanteonArchie
30. 12. 2010 • 0:19

Richard Stallman je evidetne pirat a pro nej je nejlepší vynález šifrování dat proti policii. Fakt ubohy. Podle me by bylo fajn nebát se o poškození dat tim ze budou ulozeny na serverech googlu misto na disku ktery musim mit zalohovany ma omezenou kapacitu a muze se poskodit. Pri vyhoreni bytu navic prijdu o vše. A budu mit jen druhy drahy disk jako zalohu nekde mimo. Kdyz vyhorim a budu mit vse na internetu o nic neprijdu. Alespon co se dat tyce, Samozrejme od Googlu pak chci aby se s mymi daty nic nestalo. Zvlast kdyz to tedka taky neni zadarmo ale vyjde to draz. Coz bych prosil zmenit 😃 chci proste 1TB na internetu a chci aby me stal jednorazove treba 1000kc. Misto černý krabicky za 2000tisice. Nebavi me porad odpojovat a zapojovat USB. bych si radsi pak priplatil za lepsi Router kdyby to fungovalo. Chrome OS zatim nepouzitelne az se to vypracuje treba se to na neco bude hodit. To ze bezi neco na Linuxu je mi uplne jedno dulezity je jak to bude fungovat. Nic vic me opravdu nezajima.

Jakub Malý
30. 12. 2010 • 0:07

Jak už někteří diskutující zmínili, částečným řešením bezpečnosti cloudu by bylo použití vlastního serveru. To již dnes jde (nejsnáze s Ubuntu serverem), ale je to vražda jedné z klíčových vlastností "user-friendly cloud computingu", tedy možnosti o nic se nestarat. Navíc takový domácí server bude pravděpodobně děravější, než server Googlu (tím myslím proti útoku crackerů třetí strany, souhlasím s tím, že Google samotný má k datům uživatelů přístup).Pan Stanislav Hedvik také zmínil variantu se šifrovaným serverem, ale to je tak trochu "security through obscurity", protože uživatel samotný by jistě často nevěděl, jestli vůbec a jak dobře jsou jeho data zašifrována, nemluvě o tom, že poskytovatel by měl přístup k datům tak či tak.Čímž se dostáváme k tomu, že tu přeci jen je jedna možnost, jak mít data v cizím cloudu zabezpečená. Uživatel je musí sám zašifrovat, až poté nahrát do cloudu. Ideální by byl šifrovaný kontejner, přístupný pod heslem o síle minimálně 20 znaků (vyloučí i nadprůměrné útočníky), naprosto skvělý by byl kontejner šifrovaný hned několika šiframi s 64 znaků silným heslem složeným z písmen, číslic a speciálních znaků, což spolehlivě vyřadí libovolnou vládu.Možná ještě zajímavější, než ochrana silným heslem by bylo použití TPM čipu. Neopomenutelným způsobem pokročilého zabezpečení autentizace by také mohlo být heslo doplněno digitálním podpisem (certifikát, hojně používáno v e-mailech), ale toto už je na jinou, velmi rozsáhlou debatu.Myslím, že největší zranitelností cloudu (když využijeme šifrování a silné heslo) je samotný přenos souborů na cloud. Obzvlášť na otevřených Wi-Fi hotspotech se k vašim přihlašovacím údajům může dostat každý script kiddie s vhodnými nástroji, viz man-in-the-middle, packet sniffing, session hijacking atd. Řešením je použití HTTPS, FTPS, SFTP, FTP-over-SSH atd. namísto vyloženě nebezpečného FTP a HTTP. Bohužel, tato volba častokrát není jen v moci uživatele, SSL a SSH přístup musí podporovat server, ale to bude jistě standardem. Na závěr bych rád připomenul každému s GMailem, který se obává o svoje data v cloudu, že již teď má e-maily vystavené na pospas Googlu a vysoká kapacita GMailu přímo svádí k tomu nic nemazat (ale to se týká Hotmailu a dalších, ostatně i Seznamu) 😉.

Názor byl 2× upraven, naposled 30. 12. 2010 00:46

Standa11hh
Standa11hh
29. 12. 2010 • 18:44

Zdravím všechny. Doovolte mi vyjádřit svůj názor. Cloud Computing má pro uživatele pár výhod:+Bude méně náročný na hardware ve svém PC.
+Budete se moc zalogovat a být "ve svém prostředí i s daty" víceméně na jakémkoli PC.
+Bude jednodušší licenční politika, včetně nákupu aplikací a SW
+Pochopitelně se sniží nárust pirátského SW
+Cenová výhodnost zvláště pro firmy s větším počtem PC
+Síťová správa pro IT, administrátor vám v Cloudu "naťuká" co kde můžete a nesmíte, atd....Tímto výhody končí.- Internetové připojení :
Nedokážu si představit, že se vrátím od někud z výletu s plnou kartou fotografií - např. 8GB. Jak to budu upladovat na server s dnes pořád ještě nedostačující konektivitou abych mohl své fotky zpracovat. Pořád ještě většina z nás má klasické ADSL připojení s max rychl. až 8MB ...když máte štěstí. Ti šťastlivci ve velkých městech s kabelovým internetem jsou na tom lépe ale také jich není pořád ještě poměrně mnoho. Už v tomto vidím velký nedostatek Cloud Computingu. Protože funguje "na internetu". - Internet po druhé:
pokud z jakéhokoli důvodu přijdete o internet (porucha, nezaplacení účtu, přetížení atd...) nedostanete se ke svým datům.- Bezpečnost:
pro mne už jen toto stačí k tomu abych byl 100% rozhodnutý, že nikdy žádný CLOUD. Nemluvím teď o bezpečné komunikaci. Mluvím o tom že dám své data všanc někomu na server. I kdyby mi provider nabízel 100% bezpečný server se super šifrováním, v životě NE!!! Protože nehodlám být pod kontrolou USA a jiných tajných služeb včetně policie, pro která jsou i ta nejlepší zabezpečení jen kosmetickou překážkou. To vám NIKDO a NIKDY nemůže zaručit že se na vaše data nikdo nedostane. - Bezpečnost podruhé:
pokud pominu že by se mi na mé data někdo chtěl dostat, měl bych také nepříjemný pocit z toho že by se má data mohli stát obětí nevinné statistiky, ze které by mi byla nabízena reklama šitá na míru. Viz Facebook, Google. Jsem si jist že taková nějaká formulka v licenční smlouvě pro používání systému cloud computing bude. ...skrytá , malými písmenky protože kdo z nás čtě smlouvy, že??? Zvláště pokud budete využívat levnějších služeb hostingu vašeho Cloudu. Shrnutí:
věřím že si tento nový systém najde své příznivce. Pokud používáte PC spíše pro zábavu a komunikaci jako je prohlížení obsahu internetu, Facebook, YouTube, Mail. Je to dobrá varianta. Pokud nepracujete s citlivými daty. Vždy je nutno dát pozor, co na web nahráváte. Nikdy neuploadujte na server takové soubory, které kdyby někdo ukradl, by vás mohl nějak ohrozit. Je to klišé, já vím ale když vidím své vysokoškolsky vzdělané kamarády a známé co vše davají na web, mám z toho husí kůži. Já se škatulkuji právě do této kategorie - jednodužších domácích uživatelů. Který online využívá jen běžné Aplikace jako je Facebook, Skype, ICQ, YouTube atd. Nikdy ale nedávám všanc své osobní detaily. Ani při registraci. Proto za sebe říkám, Cloud aplikace, s opatrností, proč ne ale Cloudový OS NIKDY! I kdyby byl zdarma. B-]

theseuszn
theseuszn
29. 12. 2010 • 17:49

Nic netrvá věčně... I tenhle "obláček" se jednou rozplyne a věřím, že to bude co nejdřív. Co má kdo čučet do soukromí lidí...
B-]

Josef  Jiřík (Digitechviper3)
Josef  Jiřík (Digitechviper3)
29. 12. 2010 • 17:36

Díky za info o Dropboxu . Hned sem si založil ůčet . Moje náhrada za Mediafire.com .

CyberGhost
29. 12. 2010 • 15:51

Cloud Computing je presne o tom - centralizacia za ucelom zjednodusenia prace... pre vlady 🙂
mozno aj preto vzniklo Ulteo - http://www.ulteo.com/home/en/home...
bezi na vasom serveri a data su stale vase 😉

VsechnoVim
29. 12. 2010 • 14:22

Obecně jsem k OS ve cloudu sakra skeptický (viz třeba i jen zpracování videa). Cloud je na druhou stranu dobrý pro sync kontaktů, souborů aj. Co mi ale vadí je, že se tohle vždycky cpe nějaké třetí straně. Dosud nikdo neudělal (nebo alespoň já jsem nenašel) snadné řešení, které bych si nainstaloval buď na server u hostingu (kde je storage požehnaně) a/nebo na svůj vlastní server (znovu říkám, mám na mysli snadné řešení, nikoliv to, co je nyní k dispozici spíš pro corporate ve formě různých Unix/Linux server distribucí), tzn. něco, co by uživatel jen pár kliknutími nainstaloval. V souvislosti s různými domácími NAS, kam obvykle nejde narvat plný Linux server, ale jen nějaká odlehčená aplikace nechápu, že to pořádně na trhu není, přitom právě síťová úložiště nabývají na významu, tak proč je nepoužít snadno jako domácí cloud pro sync dat.

kroniak
29. 12. 2010 • 12:02

google cloud je len marketing nie buducnost... verim tomu ze sami googlaci by si do cudzieho cloudu data nedali... ale biznis je biznis...

Bobrnautus
29. 12. 2010 • 11:28

Taky nechápu, co lidi na těch cloudech vidí.... Svěřovat svá důletižá data do rukou nějakého mamuta? To jsme viděli u Wikileaks, jakmile Amazoni zavětřili, že by mohla být data jakkoliv nepohodlná, tak došlo ke zrušení účtu. Vlastní servery jsou vlastní servery.

xpckar
29. 12. 2010 • 8:50

Ad Stallman:
Tvrdíme to tady v diskuzích už léta. To jenom ovčani si na sobě nechají od vlád a šmíráků dříví štípat.

Anonymizovaný
29. 12. 2010 • 7:37

R. Stallman má pravdu - centralizace internetových služeb do cloudu může být dobrý sluha ale zlý pán.

Jan Matúšek
Jan Matúšek
29. 12. 2010 • 7:28

Svobodný software určitě není psán jen pro linux. CloudC je určitě budoucnost a dnes je to realita. Co se týče Chrome OS, souhlasím - chci mít svá data (mediální obsah, knihy - leckdy kacířské, atd...) u sebe, ne na serverech Google.

Hrdlodus
Hrdlodus
29. 12. 2010 • 2:36

Pro autora článkuPřimlouvám se za pojmenování těchto souhrnů ze světa Linuxu.
Když si na hlavní stránce zive.cz prohlížím titulky článků, neotevřu někdy článek s linuxovýma novinkama, protože mě zpráva, kterou uvozuje titulek nezajímá. Ale celý článek mě zajímá a vyberu si, co si přečtu.Proto bych doporučoval dávat do titulku nějaký název (Linuxové novinky: Richard Stallman varuje před cloud computingem).

marekomasta
29. 12. 2010 • 1:55

Novou verzi VirtualBoxu mám už delší dobu, změny mě příjemně potěšily. :)

Názor byl 1× upraven, naposled 29. 12. 2010 02:03

Určitě si přečtěte

Články odjinud