osobně se o bezpečnost cloudu moc nebojím,už teď jsou téměř veškeré důležité informace o uživatelích uložené v mailech na serveru nebo sociálních sítích, to samé internetové bankovnictví platby po internetu atd..Pro zloděje bude možná mnohem složitější vybrat data z cloudového serveru než překonat nějaký ten zámek a odnést si celý PC i s daty pod paží. A nesmím zapomenout na ty kvanta ztracených a ukradených NTB napěchovaných soukromými daty.Pokud se data budou odesílat šifrovaná pak to bude bezpečnější než HDD doma pod polštářem.
ja si myslim ze neni treba se bat v tom smyslu ze by to provozovatel cloudu poskytl nekomu jinemu neob nezabezpeciljde spis o to jestli to soukromi bude respektovat ten provozovatel, a nad tim nema nikdo zadnou kontrolu
Jako obvykle je problém ve falešném antagonismu lokální úložiště x cloud.Dnes není problém mít pod stolem pár terabajtů, disky nejsou drahé, a cloud bude další rozšíření, někdo ho bude používat víc, někdo míň. Většina lidí, co pracuje s pc denně, už stejně nějaký ten "cloud" má, ať dropbox nebo skydrive.Jenom notoričtí bojovníci proti všemu to staví do světla, jako by s nástupem cloudu museli všichni odevzdat harddisky na úřadě, nejlíp na policii.
ale ono to k tomu smeruje....cloud vas nuti nerozlisovat mezi privatnimi a potencialne verejnymi daty. A v momente kdy nad svymi daty jednou ztratite kontrolu, uz ji nikdy neziskate zpet
Právě proto si myslím, že to nikdy nenastane. I kdyby v důsledku spiknutí Google, Microsoftu, Apple(těžko představitelné) a případných jiných společností schopných vyvinout OS opravdu takový OS vznikl, stačí pár aplikací nezávislých vývojářů, a zase tu kontrolu máte. Tady by muselo dojít k masivnímu zásahu do základních práv, a i když nepochybuji, že v čechách by se našlo dost lidí, kteří mají nějaká prává na háku, hlavně když je kšeft, základní práva jsou základní, protože je lidi tak nějak potřebují k životu i bez směrnic EU. V krátkodobém horizontu mi přijde daleko nebezpečnější ACTA, tady je už konkrétní pokus nenápadně pro potřeby byznysu začít fízlovat plošně populaci.
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 12. 2010 15:41
1. k masivnimu zasahu do zakladnich prav uz davno dochazi2. nevim jak je to daleko ta snaha, a nevim jak presne to je, ale nedavno jsem cetl, ze google bude filtrovat slova torrent a dalsi, takze google se cenzure nebrani (viz treba i jeho jeho pokus uchytit se v cine).3. ACTA a cloud - rozlucte se s jakymkoliv soukromim na netu a se svymi "soukromymi a zabezpecenymi" daty
Richard Stallman je evidetne pirat a pro nej je nejlepší vynález šifrování dat proti policii. Fakt ubohy. Podle me by bylo fajn nebát se o poškození dat tim ze budou ulozeny na serverech googlu misto na disku ktery musim mit zalohovany ma omezenou kapacitu a muze se poskodit. Pri vyhoreni bytu navic prijdu o vše. A budu mit jen druhy drahy disk jako zalohu nekde mimo. Kdyz vyhorim a budu mit vse na internetu o nic neprijdu. Alespon co se dat tyce, Samozrejme od Googlu pak chci aby se s mymi daty nic nestalo. Zvlast kdyz to tedka taky neni zadarmo ale vyjde to draz. Coz bych prosil zmenit 😃 chci proste 1TB na internetu a chci aby me stal jednorazove treba 1000kc. Misto černý krabicky za 2000tisice. Nebavi me porad odpojovat a zapojovat USB. bych si radsi pak priplatil za lepsi Router kdyby to fungovalo. Chrome OS zatim nepouzitelne az se to vypracuje treba se to na neco bude hodit. To ze bezi neco na Linuxu je mi uplne jedno dulezity je jak to bude fungovat. Nic vic me opravdu nezajima.
Podle tebe každý kdo má obavy o své soukromý je pirát. Fakt ubohý.
Pirát nebo paranoik. Lidí s racionálním důvodem bude ve společnosti tak 0.01 %. Ale ono vše nové budí strach, takže se těm vystrašeným nedivím.
Jak už někteří diskutující zmínili, částečným řešením bezpečnosti cloudu by bylo použití vlastního serveru. To již dnes jde (nejsnáze s Ubuntu serverem), ale je to vražda jedné z klíčových vlastností "user-friendly cloud computingu", tedy možnosti o nic se nestarat. Navíc takový domácí server bude pravděpodobně děravější, než server Googlu (tím myslím proti útoku crackerů třetí strany, souhlasím s tím, že Google samotný má k datům uživatelů přístup).Pan Stanislav Hedvik také zmínil variantu se šifrovaným serverem, ale to je tak trochu "security through obscurity", protože uživatel samotný by jistě často nevěděl, jestli vůbec a jak dobře jsou jeho data zašifrována, nemluvě o tom, že poskytovatel by měl přístup k datům tak či tak.Čímž se dostáváme k tomu, že tu přeci jen je jedna možnost, jak mít data v cizím cloudu zabezpečená. Uživatel je musí sám zašifrovat, až poté nahrát do cloudu. Ideální by byl šifrovaný kontejner, přístupný pod heslem o síle minimálně 20 znaků (vyloučí i nadprůměrné útočníky), naprosto skvělý by byl kontejner šifrovaný hned několika šiframi s 64 znaků silným heslem složeným z písmen, číslic a speciálních znaků, což spolehlivě vyřadí libovolnou vládu.Možná ještě zajímavější, než ochrana silným heslem by bylo použití TPM čipu. Neopomenutelným způsobem pokročilého zabezpečení autentizace by také mohlo být heslo doplněno digitálním podpisem (certifikát, hojně používáno v e-mailech), ale toto už je na jinou, velmi rozsáhlou debatu.Myslím, že největší zranitelností cloudu (když využijeme šifrování a silné heslo) je samotný přenos souborů na cloud. Obzvlášť na otevřených Wi-Fi hotspotech se k vašim přihlašovacím údajům může dostat každý script kiddie s vhodnými nástroji, viz man-in-the-middle, packet sniffing, session hijacking atd. Řešením je použití HTTPS, FTPS, SFTP, FTP-over-SSH atd. namísto vyloženě nebezpečného FTP a HTTP. Bohužel, tato volba častokrát není jen v moci uživatele, SSL a SSH přístup musí podporovat server, ale to bude jistě standardem. Na závěr bych rád připomenul každému s GMailem, který se obává o svoje data v cloudu, že již teď má e-maily vystavené na pospas Googlu a vysoká kapacita GMailu přímo svádí k tomu nic nemazat (ale to se týká Hotmailu a dalších, ostatně i Seznamu) 😉.
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 12. 2010 00:46
Nejni přece problém soubory zašifrovat, zaheslovat. I když mě někdo odposlechne, tak mu to k ničemu nebude pokud nezná heslo k těm zazipovaným souborům.
Ano, vždyť to jsem taky psal, že tvá data nebude moci nikdo cizí otevřít, pokud je zašifruješ. Ale to nic nemění na tom, že ti je může například smazat, když získá tvůj login a heslo na samotný cloud.
Jestliže bude PC (nebo jiné podobné zařízení) spolupracovat se vzdáleným serverem na základě na něm umístěného OS, nebude pro třetí stranu problém vědět o všem, co dělám na počítači, tedy jakékoli šifrování bude moci ve většině případů celkem snadno prolomit. V oné většině případů postačí mít do OS na vzdáleném serveru zabudováno inteligentní sledování psaní na klávesnici (při zadávání běžných dat se nic neděje, ale při snaze o spolupráci se šifrovacím programem se bude zaznamenávat zadávání znaků na klávesnici, totéž může nastat i při jakémkoli jiném zápisu hesel, např. do poštovního či bankovního účtu a pod.).
Zdravím všechny. Doovolte mi vyjádřit svůj názor. Cloud Computing má pro uživatele pár výhod:+Bude méně náročný na hardware ve svém PC. +Budete se moc zalogovat a být "ve svém prostředí i s daty" víceméně na jakémkoli PC.+Bude jednodušší licenční politika, včetně nákupu aplikací a SW+Pochopitelně se sniží nárust pirátského SW+Cenová výhodnost zvláště pro firmy s větším počtem PC+Síťová správa pro IT, administrátor vám v Cloudu "naťuká" co kde můžete a nesmíte, atd....Tímto výhody končí.- Internetové připojení : Nedokážu si představit, že se vrátím od někud z výletu s plnou kartou fotografií - např. 8GB. Jak to budu upladovat na server s dnes pořád ještě nedostačující konektivitou abych mohl své fotky zpracovat. Pořád ještě většina z nás má klasické ADSL připojení s max rychl. až 8MB ...když máte štěstí. Ti šťastlivci ve velkých městech s kabelovým internetem jsou na tom lépe ale také jich není pořád ještě poměrně mnoho. Už v tomto vidím velký nedostatek Cloud Computingu. Protože funguje "na internetu". - Internet po druhé: pokud z jakéhokoli důvodu přijdete o internet (porucha, nezaplacení účtu, přetížení atd...) nedostanete se ke svým datům.- Bezpečnost: pro mne už jen toto stačí k tomu abych byl 100% rozhodnutý, že nikdy žádný CLOUD. Nemluvím teď o bezpečné komunikaci. Mluvím o tom že dám své data všanc někomu na server. I kdyby mi provider nabízel 100% bezpečný server se super šifrováním, v životě NE!!! Protože nehodlám být pod kontrolou USA a jiných tajných služeb včetně policie, pro která jsou i ta nejlepší zabezpečení jen kosmetickou překážkou. To vám NIKDO a NIKDY nemůže zaručit že se na vaše data nikdo nedostane. - Bezpečnost podruhé: pokud pominu že by se mi na mé data někdo chtěl dostat, měl bych také nepříjemný pocit z toho že by se má data mohli stát obětí nevinné statistiky, ze které by mi byla nabízena reklama šitá na míru. Viz Facebook, Google. Jsem si jist že taková nějaká formulka v licenční smlouvě pro používání systému cloud computing bude. ...skrytá , malými písmenky protože kdo z nás čtě smlouvy, že??? Zvláště pokud budete využívat levnějších služeb hostingu vašeho Cloudu. Shrnutí:věřím že si tento nový systém najde své příznivce. Pokud používáte PC spíše pro zábavu a komunikaci jako je prohlížení obsahu internetu, Facebook, YouTube, Mail. Je to dobrá varianta. Pokud nepracujete s citlivými daty. Vždy je nutno dát pozor, co na web nahráváte. Nikdy neuploadujte na server takové soubory, které kdyby někdo ukradl, by vás mohl nějak ohrozit. Je to klišé, já vím ale když vidím své vysokoškolsky vzdělané kamarády a známé co vše davají na web, mám z toho husí kůži. Já se škatulkuji právě do této kategorie - jednodužších domácích uživatelů. Který online využívá jen běžné Aplikace jako je Facebook, Skype, ICQ, YouTube atd. Nikdy ale nedávám všanc své osobní detaily. Ani při registraci. Proto za sebe říkám, Cloud aplikace, s opatrností, proč ne ale Cloudový OS NIKDY! I kdyby byl zdarma. B-]
velmi dobre napisane !!!mam len jednu pripomienku na zamyslenie:(- Internet po druhé:pokud z jakéhokoli důvodu přijdete o internet (porucha, nezaplacení účtu, přetížení atd...) nedostanete se ke svým datům.)- v davnych dobach sa toto vsetko riesilo ohladom elektrickeho prudu... teraz ked nejde elektrina (porucha, nezaplatene ucty) tak biznis ale aj osobny zivot takmer stoji...casom sa to aplikuje aj na internet... nebojme sa... ;)inak plne suhlasim.... pre mna osobne "google cloud" je shit marketing
Jako Ano to ze u nas neni internet rychly jak bysme si prali, Neznamena ze by byl Cloud nepouzitelny. Podle me i ADSL je hodne rychle v dnesni dobe. Pamatuju casy kdy i kabelkovky bylo podstatne pomalejsi a to neni tak davno. Je to jen otazka casu. To ze v nekterych mestech je internet problem i kvuli bource je proste smutny. Navic kdyz ti nefunguje internet neznamena to ze se nedostanes ke svym datum. Muzes jit jinam kde internet fungovat bude :) jako bez internetu si muzes doma pustit filmy na BluRay nebo hudbu na svych CD ktera budes mit v PC jen zalohovana samozrejme. Vratis se proste k temto HW vecem ktere budes mit doma. Jako nikdo nerika ze na chatě budeš Cloudovat. Tam proste vzhledem k pomalemu internetu vyuzijes iPad na internet a zbytek budes mit TV s prehravacem. Ono by vubec nebylo spatne kdyby na chatach nebyla technika vubec a mohl ses vratit do starych dob a na chate si četl knizky a hral hry. Bez TV bez PC bez filmu atd. Proste tam kde je by mel internet byt tam bude a neni podle me problem pouzivat Cloud. Bezpecnost je samozrejme dulezita ale tu musi zaridit oni.Tim bych se vubec nezabyval.
Neberte to zle, ale v dnešní době existuje řada léků na potlačení paranoidních stavů.
tim myslis jako co? ze se ti google (nebo jiny cloud provozovatel) nebude hrabat ve tvych datech kdyz mu je sveris?na to me napada akorat, ze blbost nekterych lidi je opravdu nekonecna
Nic netrvá věčně... I tenhle "obláček" se jednou rozplyne a věřím, že to bude co nejdřív. Co má kdo čučet do soukromí lidí...B-]
Díky za info o Dropboxu . Hned sem si založil ůčet . Moje náhrada za Mediafire.com .
Cloud Computing je presne o tom - centralizacia za ucelom zjednodusenia prace... pre vlady 🙂mozno aj preto vzniklo Ulteo - http://www.ulteo.com/home/en/home... bezi na vasom serveri a data su stale vase 😉
Obecně jsem k OS ve cloudu sakra skeptický (viz třeba i jen zpracování videa). Cloud je na druhou stranu dobrý pro sync kontaktů, souborů aj. Co mi ale vadí je, že se tohle vždycky cpe nějaké třetí straně. Dosud nikdo neudělal (nebo alespoň já jsem nenašel) snadné řešení, které bych si nainstaloval buď na server u hostingu (kde je storage požehnaně) a/nebo na svůj vlastní server (znovu říkám, mám na mysli snadné řešení, nikoliv to, co je nyní k dispozici spíš pro corporate ve formě různých Unix/Linux server distribucí), tzn. něco, co by uživatel jen pár kliknutími nainstaloval. V souvislosti s různými domácími NAS, kam obvykle nejde narvat plný Linux server, ale jen nějaká odlehčená aplikace nechápu, že to pořádně na trhu není, přitom právě síťová úložiště nabývají na významu, tak proč je nepoužít snadno jako domácí cloud pro sync dat.
Přesně tak, mít data doma na serveru je ideál, ale má to jednu chybu - nelze pak jednoduše jako v Google Docs spolupracovat s jinými lidmi na nějakém dokumentu či jinak efektivně sdílet data, ledaže byste jim přidělil vlastní loginy a mít login na 40ti domácích serverech mě fakt neláká, proto to centralizované zastřešení, které toto vše bezezbytku řeší...Ono by možná šlo udělat něco na principu Jabberu, jakýsi Jabber Cloud, což by mohlo těžit ze stávající základny uživatelů, ale do té doby, co nám zbývá?...
google cloud je len marketing nie buducnost... verim tomu ze sami googlaci by si do cudzieho cloudu data nedali... ale biznis je biznis...
Taky nechápu, co lidi na těch cloudech vidí.... Svěřovat svá důletižá data do rukou nějakého mamuta? To jsme viděli u Wikileaks, jakmile Amazoni zavětřili, že by mohla být data jakkoliv nepohodlná, tak došlo ke zrušení účtu. Vlastní servery jsou vlastní servery.
Cloud nemusi byt len prenajimany server, Ale firma moze mat lokalny clound t.j 1000 zamestnnacov pracuje na jednom serveri a ich klienty funguju len ako terminal. Teda GPU, monitor, klavesnica, mys a sietova kartanic viac.
TOTO je to správné využití cloudu. Věřím, že spousta lidí nebude ochotna svěřovat svá data Googlu či jakékoliv jiné organizaci, ale v rámci firmy neexistuje důvod, proč by to takto fungovat nemělo. Navíc při dnešní rychlosti Internetu v mnohých městech a na všech vesnicích u nás nějaké zásadnější cloudování zatím vůbec nehrozí 😀
Však jsem si nikde nevšiml, že by R. Stallman protestoval proti ukládáním dat na vlastní servery. Vystupuje proti Chrome OS - všechno Googlu. 🙂
Jj, já to pochopil, je jsem se asi špatně vyjádřil😀
spravne vyuzitie cloudu je take, ze kriticke udaje nechvas na firemneom serveri, bezne aplikacie s nekritickymi datmi si prenajimas za mensie peniaze, ako by ta to stalo lokalne pouzivas jeden a ten isty terminal na pristup ku vsetkemuPricom nakazenie jedneho systemu neovplyvni ten druhy
Já s vámi samozřejmě souhlasím, mám zcela stejný názor. Ovšem Google Chrome je o něčem jiném, Google sice využívám, ale nevěřím jim natolik, abych jim svěřoval jakékoliv své dokumenty či mnou vytvořená jiná data😉
Ad Stallman:Tvrdíme to tady v diskuzích už léta. To jenom ovčani si na sobě nechají od vlád a šmíráků dříví štípat.
R. Stallman má pravdu - centralizace internetových služeb do cloudu může být dobrý sluha ale zlý pán.
Jedinou výhodu z toho mají ti, kteří vám budou chtít kontrolovat nebo krást vaše data. Je to stejné, jako byste každý den vypálili všechny svoje data a odnesli je na policii.
Dobre, tak je tam zanesu.A co?
Něco na tom je, o tom žádná. Zvlášť USA jsou paranoidní stát, tak bych se tomu nedivil. Na druhou stranu ale zvažme, co bychom na cloud nahrávali. Bude tam operační systém, odkazy na internet (tj hudba, filmy atd - vše stream). Aplikace z marketů (tedy legální a většina freeware) Pak možná maily a sem tam nějaký ten dokument. Mnohem "nebezpečnější" podle mě je facebook a spol. Tam na sebe lidi prásknou cokoli a s nadšením už dnes.Co se Chrome OS týče, tak údaje obyčejných lidí nikoho zajímat nebudou, kdo by se v miliardách dokumentů přehraboval. Spíš by mohly být dokumenty filtrovány na zakázaná klíčová slova typu Bomba, Sex, Revoluce, Aláh atd.. Ale když někdo bude chtít mít něco tajného, uloží si to na flashku, použije jiný OS, nebo napíše rukou a pošle to běžnou poštou. Jako to bylo u nás ještě před pár lety..
"Na druhou stranu ale zvažme, co bychom na cloud nahrávali":No jsou i firmy specializující se na ITSM/ESM řešení a směřují taky do cloud computingu = směrování firemních dat do cloudu:http://www.bmc.com/solutions/esm-initiative/... ... Zrovna tahle firma je naším dodavatelem podnikového softwaru a já si nedovedu představit, mít všechno u nich. Proč?
Ale bude to zajímat, protože si budou moct určitýho člověka z těch miliard dokumentů samozřejmě vyfiltrovat.A jak se píše výše, nejde jenom o šmírování (vlád, byznys konkurentů, adminů cloud společnosti...), ale i o krádeže (pro zesměšnění/šikanování, pro vydírání, pro byznys, pro zlodějny/podvody, pro krádeže identit/sociální inženýrství...).
Lukáš Kryške: Nezdůraznil jsem to, ale mluvil jsem o používání cloudu soukromými osobami. Samozřemě bych pokládal za bláhovou firmu, která svá data svěří někam do neznáma. Pak by si ale nezasloužila nic jiného, než "facku" od osudu za svou naivitu..XPckat:Píšete o vyfiltrování konkrétní osoby. Nicméně osob je na internetu odhadem miliarda až dvě a dostat se filtrací na průměrného a pro FBI / Alkaidu nezajímavého Pepíka Vomáčku mi přijde nereálné. Samozřejmě, riziko krádeží účtů tu je, ale k tomu nepotřebujeme cloud. To už je realita dneska, když lidi dobrovolně někomu pošlou číslo kreditky.. Rozumný člověk podle mě nikdy nebude cloudem výrazně ohrožen. A blbec je nebezpečný hlavně sám sobě. A pro zasmání:http://rover623.blog.zive.cz/2010/12/nejvtipnejsi-a-ne... ...
Naťukání něčího jména do vyhledávacího políčka je pro vás nereálné?(A i kdyby se někdo v rozporu s podmínkami registroval pod vymyšleným jménem, stačí znát nějaké jeho známé, juknout jim do mailu a voalá - a tohle není zdaleka jediná možnost.)
Existuje a uz se nejaky ten den provozuje technologie, ktera intuitivne hleda souvislosti i tam, kde zdanlive zadne nejsou (mimochodem prave i na tuto adresu padla vlna kritiky kvuli 11. zari). V kostce to znamena, ze existuje nekolik stredisek, ktere sleduju elektronicky provoz a tridi informace, ktere potom dodaji k vyhodnoceni. V kostce s velkou nadsazkou reknu, ze Usama posloucha kapelu X a ma rad treba jehneci kotletu, coz treba Vy take. Ve strucnosti jste byl takovouto selekci zaznamenan a muzete byt blize proklepnut. Prosim, berte to s nadsazkou, ale ty moznosti tu opravdu jsou a vidime je kazdy den v praxi i pri bezne cinnosti, nikoliv jen od NSA a jinych smiraku. Proc myslite, ze je takova firma RIM trnem v oku? Proc se tolik spolecnosti "stehuje" z USA treba do k nam do Canada, protoze v ramci te jejich parodie na svobodu zachazeji do absurdnosti. Socha Svobody je pamatnikem zaniku svobody.
Svobodný software určitě není psán jen pro linux. CloudC je určitě budoucnost a dnes je to realita. Co se týče Chrome OS, souhlasím - chci mít svá data (mediální obsah, knihy - leckdy kacířské, atd...) u sebe, ne na serverech Google.
CC je marketingový krasožvást pro vedení společností. Tam, kde je použití "cloudu" (používám tento novotvar) vhodné a potřebné nebo nutné, je tak již dávno činěno. Ve zbytku použití je to nesmysl. A největší nesmysl je hostování nějaké kritické aplikace, např. ERP s citlivými daty.Vím totiž, jak v reálu (ne)funguje CC.
Pro autora článkuPřimlouvám se za pojmenování těchto souhrnů ze světa Linuxu.Když si na hlavní stránce zive.cz prohlížím titulky článků, neotevřu někdy článek s linuxovýma novinkama, protože mě zpráva, kterou uvozuje titulek nezajímá. Ale celý článek mě zajímá a vyberu si, co si přečtu.Proto bych doporučoval dávat do titulku nějaký název (Linuxové novinky: Richard Stallman varuje před cloud computingem).
Na ''zdrojovém serveru'' se článek jmenuje jinak. Tak nevím, jestli titulek vymýšlí zive.cz, nebo jej autor pro živě mění.http://www.linuxexpres.cz/rusko-za-pet-let-pobezi-n... ...
Pravděpodobně vybral jiný titulek, protože o linuxizaci Ruska se na zive.cz již psalo.
Novou verzi VirtualBoxu mám už delší dobu, změny mě příjemně potěšily. :)
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 12. 2010 02:03
Mal som ho aj ja, ale podstatne lepsi je vmware. Uz vo free(verzii) vmware playeri je mozne vytvarat svoje virtualne OS. A co je ale dolezitejsie, je to ze je o dost rychlejsi ako virtual box. Prechod rozhodne nelutujem.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.