Richard Stallman: Ubuntu je spyware

Testování Steamu pro Linux na plný plyn, aktualizace důležitých aplikací Ubuntu, Brno bude hostit GAUDEC 2013, vyšel Skype 4.1 pro Linux a další novinky ze světa open source.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Creative Commons slaví deset let

Nezisková organizace Creative Commons, jejímž cílem je usnadnění sdílení autorských děl v rámci právního řádu, oslavila desáté výročí založení. V současnosti organizace spravuje několik licencí, které můžete použít pro vámi vytvořené dílo a dobrovolně se vzdát některých práv spojených s autorstvím. Licence se liší několika parametry. Ty upravují, zda je při využití díla nutné uvést jeho autora, zda je dílo možno použít i pro komerční účely, nebo zda lze dílo upravovat. Poslední parametr udává, zda musí být odvozené dílo šířeno pod stejnou licencí jako originál.

Klepněte pro větší obrázek

Licence Creative Commons (CC) si na internetu postupně vydobyly silnou pozici a hned po výchozím „všechna práva vyhrazena“ patří mezi nejpoužívanější. Prakticky každá větší služba pro sdílení obsahu dnes umožňuje dílu snadno nastavit právě jednu z CC licencí. Jmenujme například YouTube, Picasu, Flickr, Deviantart nebo Soundcloud. Pod CC je rovněž šířen textový obsah Wikipedie a značná část jejího multimediálního obsahu. A možná také váš oblíbený blog.

Richard Stallman: Ubuntu je spyware

Zakladatel hnutí GNU Richard Stallman si v nedávném blogpostu vzal na paškál distribuci Ubuntu. Vadí mu to, že Ubuntu 12.10 přidalo funkce, které zasahují do soukromí uživatele. Jde o to, že když vyhledáváte něco prostřednictvím nabídky dash, prohledává se i nabídka obchodů Ubuntu One Music Store a Amazon. Stallmanovi nevadí až tak reklama jako fakt, že Ubuntu tyto informace sbírá a někam odesílá.

Klepněte pro větší obrázek
Richard Stallman (Foto: Victor Powell, CC 3.0 BY-SA)

Ortodoxního zastánce svobodného softwaru neobměkčí ani fakt, že odesílaná data jsou anonymizována. „Jednou z největších výhod svobodného softwaru je, že komunita chrání jednotlivé uživatele před škodlivým softwarem. A Ubuntu teď dělá opak,“ píše Stallman. Jeho verdikt nad Ubuntu je tvrdý: Nedoporučujte, nedistribuujte, neinstalujte.

Stallmana tedy určitě nepotěší ani připravované Ubuntu 13.04, které bude pokračovat v propojování komerčních i nekomerčních webových služeb s desktopem. Pro pořádek jen dodejme, že tyto „nákupní“ funkce jdou vypnout jedním přepínačem, případně rovnou odinstalovat, pokud chcete mít jistotu, že se nic nechtěného z vašeho počítače nedostane ven.

Konzole se Steamem potvrzena. Poběží na Linuxu?

O mýtickém „Steamboxu“ – herní konzoli, jejímž základem by byla herní platforma Steam – se mezi hráči šušká již několik let. Nyní Gabe Newell potvrdil, že něco takového Valve opravdu chystá, portálu Kotaku.com sdělil pár bližších informací.

Za prvé Valve vyvíjí zařízení se standardními komponenty pro osobní počítače, jejímž hlavním a možná i jediným účelem bude hladký běh Steamu a hraní her na televizi. V podstatě tak půjde o konzoli. Newell tvrdí, že jejich konzole bude s to konkurovat PlayStationu a Xboxu příští generace. Velkým rozdílem oproti nim však bude, že Valve nebude bránit dalším výrobcům ve vytváření dalších konzolí se Steamem. Podle všeho pouze stanoví hardwarové požadavky.

Nezodpovězených otázek je ale stále mnoho. Například jak se na tom Valve chystá vydělávat. High-end počítač totiž není levná záležitost a nízké ceny konzolí jsou dotovány z vyšších cen her pro ně. Jak do toho zapadne Steam, je ve hvězdách.

Stejně tak zatím nic nevíme o tom, který operační systém bude konzoli pohánět. Windows zní docela logicky, dokud si neuvědomíte, že právě vlivu Microsoftu se Valve snaží utéct. Navíc by se připravovaná konzole v podstatě stala přímou konkurencí zmiňovaného Xboxu od Microsoftu. Bude to snad Linux? Poslední kroky společnosti by tomu mohly nasvědčovat, jenže na Linuxu pořád běží podstatně méně her než na Windows. Valve je však jednou z mála firem, která by vývojářská studia opravdu mohla přesvědčit, aby svá dílka portovala na Linux. 

Steam pro Linux: Další várka testerů

Nedávno vyšel Steam pro Linux v betaverzi (viz článek Steam pro Linux: První pohled) a stále se kolem něj děje něco zajímavého. Pojďme si v krátkosti projít, co se událo za poslední dva týdny.

Testování jde podle plánu – testeři hlásí bugy, vývojáři je opravují a vydávají aktualizace. Pozvánku do uzavřené betaverze navíc dostalo dalších nejdříve pět set a potom ještě pět tisíc uživatelů, kteří vyplnili žádací formulář. Takže klidně se hlaste dál, možná se na vás také dostane. Pro uživatele jiných distribucí než Ubuntu to platí dvojnásob. Dobrá zpráva je tu i pro „černé“ testery – ti už by také měli rozběhnout pilotní hru Team Fortress 2.

Klepněte pro větší obrázek
Steam pro Linux

Nebyl by to Linux, aby se uživatelé nepustili do různých úprav a nepřizpůsobovali Steam obrazu svému. Martin Kozub upravil vzhled klienta tak, aby více ladil s designem samotného Ubuntu, a výsledek vypadá velmi dobře. Návod k instalaci najdete na WebUpd8, informace o aktualizacích vzhledu potom na profilu autora na Google+. Thomaz de Oliveira dos Reis zase dosáhl toho, že se přímo z přihlašovací obrazovky Ubuntu můžete přihlásit do konzolového rozhraní Steamu Big Picture. To má dvě výhody: U televize vůbec nemusíte sahat po myši a pod Steamem neběží Unity, nýbrž pouze nenáročný xfwm4, takže zbude víc výkonu pro samotné hry.

Herní studio Egosoft oznámilo, že své hry ze série X3 připraví pro Linux a nabídne je na Steamu. První díl Reunion se linuxové verze dočkal už před několika lety, pokračování Terran Conflict a Albion Prelude doufejme budou následovat brzy. Činí se také AMD a vydalo betaverzi nového ovladače svých grafických karet. Podstatně lépe by na něm mělo běžet Left 4 Dead 2, u ostatních her bohužel zlepšení moc patrné není.

Ubuntu aktualizuje důležité aplikace

Ubuntu nenápadně začíná aktualizovat některé důležité aplikace, teď se do Ubuntu 12.04 a 12.10 dostaly Mozilla Firefox 17, Thunderbird 17 a Skype 4.1. To je u linuxových distribucí poměrně neobvyklá věc, software v repozitářích v rámci jednotlivých vydání distribuce neaktualizuje (až na bezpečnostní aktualizace apod.), samozřejmě pokud distribuce nepoužívá model rolling release.

Otázkou je, zda takový přístup můžeme čekat i v budoucnu a zda se rozšíří i na další aplikace. Dávalo by to smysl vzhledem k tomu, že Ubuntu chce zaujmout i uživatele jiných platforem, a ti prostě nejsou zvyklí na to, že by kvůli nové verzi prohlížeče museli každý rok instalovat nový systém. Výběr „VIP“ softwaru, který by byl průběžně aktualizován, zní docela logicky, ovšem v open-source komunitě vůči softwaru panuje trochu rovnostářský přístup, podle kterého by všechny aplikace měly mít stejné podmínky. Změní to Ubuntu?

Brno bude hostit konferenci GUADEC 2013

Začátek srpna 2013 bude v Brně patřit Linuxu, uskuteční se zde totiž konference GUADEC, celým dlouhým názvem GNOME User and Developer European Conference, tedy evropská konference uživatelů a vývojářů GNOME, kam se sjede většina důležitých vývojářů tohoto grafického prostředí z celého světa.

Klepněte pro větší obrázek
GUADEC 2013, 1.–8. srpna v Brně

K výběru Brna určitě přispěl i fakt, že zde má Red Hat největší vývojářskou pobočku čítající pět set zaměstnanců. A jak víme, Red Hat má na vývoji GNOME zásadní podíl. Brno se o hostování konference ucházelo již minulý rok. Vzhledem k tomu, že vynikající projekt dodal také francouzský Štrasburk, představenstvo GNOME Foundation jej předem nečekaně určilo za pořadatele pro rok 2014.

Novinky ze světa softwaru


Skype 4.1 pro Linux a 3.0 pro Android

Když Microsoft koupil Skype, budoucnost linuxové verze nevypadala nejrůžověji. Společnost však překvapila a vydává nové verze klienta pro Linux se zajímavými novinkami. Pojďme se podívat na ty, které přináší nedávno vydaná verze 4.1.

Hlavní novinkou je propojení Skypu a IM protokolu Messenger. Pokud používáte obě služby, můžete své účty sloučit v jeden. Skype se tak stává centrem rychlé komunikace pro veškeré produkty Microsoftu: Již zmíněný Messenger, Xbox, Hotmail a Outlook.com. To také znamená, že pokud chcete začít Skype používat, postačí vám přihlašovací údaje ke kterékoliv z nich.

Co se týče novinek přímo v aplikaci, notifikace o přijatých zprávách se nově zobrazují i během hovoru a během hovoru také můžete stiskem klávesy [d] vyvolat „číselník“. Pomocí klávesy [Esc] lze nově opustit celoobrazovkový režim. Skype 4.1 také můžete spustit v druhé nezávislé instanci, stačí přidat parametr -- secondary.

Aby toho nebylo málo, nové verze Skypu (3.0) se dočkal také Android. Ta přináší vlastně jen dvě, ale významné novinky. První je podpora audiokodeku SILK, který by měl při podobném datovém toku jako dosud nabídnout podstatně čistší zvuk. Pro srovnání dává Skype k dispozici ukázku. Dále je Skype 3.0 lépe uzpůsoben pro tablety, vylepšeno bylo hlavně „širokoúhlé“ rozhraní.

Novinky ze světa distribucí


Linux Mint 14 Nadia

Linux Mint, oblíbená distribuce vycházející z Ubuntu, je tu s novou, čtrnáctou verzí přezdívanou Nadia. Přichází s dvojicí vlastních prostředí: Cinnamon 1.6 (výchozí, upravené GNOME 3) a MATE 1.4 (adoptované GNOME 2).

Cinnamon přichází s alternativním prostředím Cinnamon 2D, které rozběhnete i bez funkční grafické akcelerace. V případě nouze poslouží dobře, pro běžné použití se však nedoporučuje. Jak už možná víte, souborový správce Nautilus 3.6 se hodně proměnil a byla z něj odstraněna řada možností. Proto vývojáři Mintu vzali Nautilus 3.4, překřtili ho na Nemo a chtějí ho vést jiným směrem. Mezi novinky nad rámec Nautila 3.4 patří například snadné přepínání módu zobrazení či bohatší kontextová nabídka. Rozhraní Cinnamonu se také dočkalo několika vylepšení: Přibyly applety notifikací a otevřených oken, applet zvuku byl vylepšen, pracovní plochy lze nově pojmenovat a panel dostal nové možnosti konfigurace.

U druhého prostředí MATE je novinek o poznání méně, vývojáři se snažili hlavně o to, aby bylo co nejstabilnější, a především opravovali chyby. Mezi těch pár větších novinek patří bezproblémová podpora Bluetooth, Dropboxu nebo mapa znaků. Z novinek společných pro obě prostředí jmenujme podporu GDM 2 témat ve správci přihlašování a změny v jádru Správce softwaru. Podrobné informace o novém Mintu najdete v naší recenzi.

Jednou větou

 • Vyšla oblíbená česká distribuce Slax 7, má jen 210 megabajtů.
 • Thunar, souborový správce prostředí Xfce, ve verzi 1.6 dostal karty.
 • Ultrabook Dell XPS 13 s Ubuntu se začal prodávat v USA a Kanadě.
 • Amazon Web Services EC2 nově podporují také Debian.
 • Screencloud se naučil nahrávat screenshoty na Imgur a Ubuntu One.
 • Chyba v Compizu opravena, hry na Ubuntu poběží rychleji.
 • Id Software zveřejnil zdrojové kódy hry DOOM 3: BFG Edition.
 • Videozáznamy z konference LinuxAlt 2012 jsou online.
 • Vyšlo druhé číslo GIMP Magazine.
 • Vyšel CyanogenMod 10, vychází z Androidu 4.1 Jelly Bean.
 • ZUNO Bank vydala moderními funkcemi nabitou aplikaci pro Android.
 • Fedora 18 je tu v betaverzi, finální verze bude začátkem příštího roku.
 • Linux a OpenOffice.org ušetřily Mnichovu 10 milionů eur.
 • Prohlížeč Firefox v sedmnácté verzi přidává integraci Facebooku.
 • Sdružení Ubuntu ČR bylo znovu oficiálně posvěceno Canonicalem.
 • Zdrojové kódy Androidu 4.2 jsou venku.
 • OMG!Ubuntu! v recenzi vychvaluje první ultrabook s Ubuntu – Dell XPS 13.
 • MPlayer umí přehrávat video přes grafickou kartu, podívejte se, jak na to.
 • Minecraft si zahrajete také na Raspberry Pi.
Diskuze (22) Další článek: Karbonový ThinkPad X1 dostal dotykový displej a Windows 8

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, Ubuntu, Richard Stallman, Spyware, Sdílení aut, Tester, Silk, Důležitá novinka, Jediný účel, Dell XPS, Steam, Odvozené dílo, Herní obsah, Notifikace, GDM, Canonicalem, Mate, Evropská konference, Právní řád, Dell XPS 13, Imgur, Dell XPS 15, Ultrabooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor