Richard Kaucký, Software602: naučili jsme lidi psát (rozhovor)

Další část článků ze série IT Česko přináší rozhovor s ředitelem společnosti Software602, Richardem Kauckým. Současné aktivity této společnosti se točí okolo vylepšování OpenOffice.org a vyplňování elektronických formulářů – tam také směřovaly naše dotazy. Zeptali jsme se také na Invex a zjistili, že Richard Kaucký není tučňák.

Ing. Richard Kaucký (1960)

Klepněte pro větší obrázek

Žije a pracuje v Praze. Absolvent FEL ČVUT obor telekomunikace. Původní profesí programátor, šťastně ženat, spoluautor čtyř dětí a prvního českého textového editoru. Držitel ocenění Osobnost roku české informatiky 1995. V současné době generální ředitel a předseda představenstva Software602 a. s., firmy kterou spoluzakládal v roce 1991, místopředseda  představenstva SPIS. Jeho největší hobby je diskutovat o softwaru, který potom píše někdo jiný, z lidových zábav pak kulečník a licitovaný mariáš.

Vzpomínáte ve firmě na její začátky, které se pojí s historií skvělého a mnohdy ještě používaného textového editoru T602?

Jsa jedním z nejdéle sloužících v oblasti IT nemohu zapomenout. S oběma zakládajícími bratry (Šiška-Kaucký-Šiška) jsem v čilém kontaktu a stále vedeme řeči co by kdyby, kam by... Je to fakt dávno, teď mi přezdívají Richard Formulář Kaucký :-). Ale vážně, 602jka má v současné době fokus ve třech oblastech: jsou to zákaznická řešení pro sběr XML dat prostřednictvím interaktivních formulářů (602XML Filler, 602XML Form Publishing...), které doplňujeme automatizovaným převodem dokumentů do formátu PDF (Print2PDF 6 Server Edition) a konečně finišujeme s integrací Groupware Serveru (602LAN SUITE 5 GroupWare) s Mozilla.org Thunderbird a OpenOffice.org (oba produkty jsou též dostupné v komerčním balíku pod brandingem 602Office).

Který ze současných produktů považujete co do obliby uživatelů za nástupce T602?

Určitě 602XML – než se kdokoliv vzpamatoval jsme atakovali trh a získali na něm podstatný podíl. Jak já říkám – naučili jsme lidi na počítači psát a naučíme je na počítači elektronicky podepisovat – například když posílají data z naší bezplatné aplikace 602XML Filler na Portál veřejné správy...

Svého času jste prorazili s kancelářským balíkem 602PC Suite v jehož vývoji už nepokračujete. Myslíte si, že nemá smysl vytvářet další konkurenci pro MS Office a OpenOffice.org?

Nemá, po uvedení verze 1.1 má smysl buď psát doplňky pro MS Office nebo vylepšovat OpenOffice.org ať se již jedná o software nebo služby.

Opuštění 602PC Suite a distribuce 602Office (založeného na OpenOffice.org) mi připomíná rčení: Když nepřítele nepřemůžeš, tak se k němu přidej. Řídili jste se touto strategií?

Jistě, odpověď je obsažená již v té předchozí otázce, jen nevím zda bych OpenOffice.org definoval jako nepřítele. Určitě jsme udělali dobře, protože jsme uvolnili kapacity na 602XML, které se na trhu uchytilo, ODF formát, na kterém je postavený OpenOffice.org, je certifikovaný ISO a jedná se o něm jako o formátu pro výměnu kancelářských dokumentů v rámci členských státu EU. Opravdu si nemohu si stěžovat a jsem přesvědčený, že zákazníci také ne, mají k dispozici perspektivní produkt – projekt OpenOffice.org překonal stejně jako Mozilla.org kritickou hranici, koule začíná sjíždět z kopce dolů, zvětšuje se a nikdo ji již nezadrží...

Proč by měly firmy kupovat 602Office místo bezplatného OpenOffice.org? Co všechno dostane uživatel 602Office navíc?

Již jsem to někde říkal nebo psal – takto jsme to doplnili, otestovali, vytiskli manuály, zabalili do krabice a stojí to tolik a tolik... Podívejte se na www.602office.cz tam je to zcela jasně řečeno – nemá cenu se zabývat detaily... Asi nejdůležitější pro zákazníky je, že za balíkem stojí obrovská vývojářská komunita a naše dlouhodobé zkušenosti z oblasti podpory alternativního kancelářského balíku. Děláme ještě lepší nejlepší alternativu k MS Office na trhu, nicméně si dovoluji upozornit, že nestojíme a nepadáme s výnosy z kancelářského balíku, je to součást naší strategie postupného budování uceleného portfolia produktů nad otevřenými formáty a podpora nového GroupWare Serveru.

Je technická podpora k tomuto produktu hojně využívána a míří 602Office častěji na počítače s Windows nebo s Linuxem?

Jak kým. Spíše technickou podporu využívají větší organizace než jednotlivci. Jinak kancelářský balík směřuje většinou na Windows. Ono to funguje často tak, že první krok je alternativní kancelářský balík na Windows...

Komunikaci s některými úřady by mělo zjednodušit i řešení 602XML. Jaké jsou ohlasy uživatelů? Máte i kritické poznámky?

Zatím ve všech projektech, kde jsou naše formuláře nasazeny, jsme nezaznamenali zásadní kritické připomínky. Pár čísel - například na Centrální adrese se naše formuláře používají v 96 % případů v rámci evidence veřejných zakázek – jednalo se o první reálné nasazení využívající akreditované certifikáty. Dále 35 000 našich formulářů (podepsaných akreditovaným certifikátem) posílaných měsíčně z Policie ČR na pověřené obce v systému bodového hodnocení řidičů. Vtip je v tom, že všechny "životní situace" libovolného úřadu jsou opřené o formulářový interface a začíná být nanejvýš důležité, aby se formuláře reálně mohly začít vyplňovat elektronicky.

Naštěstí už většině dochází, že vyvěsit formuláře ve Wordu nebo Excelu neumožňuje elektronické vyplnění a podání, ale je to jenom vyvěšení grafické předlohy formuláře. Dokonce se dá říci, že naše formuláře hrají určitou roli rozhraní mezi systémy veřejné správy. Tam kde putuje velké množství dat a jednotlivé úřady nejsou napojeny na jeden centrální systém, mohou formuláře sjednotit přístup k různým informačním systémům a tím relativně rychle umožnit výměnu informací – například jako připravované nové formuláře ISPROFIN (informační systém programového financování) pro sběr dat žádostí o čerpání prostředků státního rozpočtu od ledna 2007. Prostě s našimi formuláři jsme schopni řešit všechny situace, které nastávají mezi člověkem a libovolným informačním systémem.

A jak přijímají 602XML komerční zákazníci?

U komerčních klientů by na první pohled mělo být formulářů podstatně méně než na úřadech, ale nenechme se mýlit. Co je zápis z porady, žádanka nebo hlášení libovolného typu, cesťák. Firmy samozřejmě nejradši investují do nástrojů, které posilují obchod. XML formuláře umožňují na mnoha místech vytvářet věcně správné a graficky stejné obchodní nabídky. Pomocí našich formulářů lze velice jednoduše a efektivně zavést elektronické schvalování dokumentů – mailové workflow nad připomínkováním smluv, posuzováním investic, kde formulář je průvodkou k libovolnému dokumentu, který je jeho přílohou. Je to srozumitelné pro lidi, bezpečné a implementace je rychlá. A tím, že náš formulář je soubor, může putovat i mimo prostředí firmy a zase se vrátit i s daty. Je nutné přiznat, že náš fokus byl upřený na subjekty veřejné správy a komerční zákazníci budou osloveni v roce 2007.

Neplánujete pozměnit název 602LAN Suite 2004? Současná podoba totiž navádí k myšlence, že i tento produkt není zrovna v popředí zájmu vašeho vývoje.

Právě naopak... Na konci tohoto roku konečně vyjedeme s novou generací komunikačního serveru s podporou týmové spolupráce – GroupWare. Máme zpoždění, vývoj byl velmi dlouhý, protože jsme si dali za cíl vyvinout  perspektivní produkt nad SQL databází s maximálním využitím možností, které databáze poskytuje (fulltextové vyhledávání nad celou databází, archiv komunikace atd.). Základním klientem je browser,  zajímavou vlastností je právě integrace s oblíbeným poštovním klientem Mozilla Thunderbird (formou tzv. XPI plugin) o online napojení na funkce spojené s týmovou spoluprací se synchronizaci kontaktní databáze prostřednictvím LDAP. Kromě toho rozšíříme OpenOffice.org v naší edici o práci se sdílenými dokumenty prostřednictvím protokolu WebDAV. Jinými slovy – vedle standardní podpory MS Office chceme, aby náš GroupWare NEJLÉPE podporoval na trhu Thunderbird s OpenOffice.org a sledoval jejich vývoj – např. aby podporoval projekt Lightning což je kalendářová komponenta pro Thunderbird až bude ve finální verzi apod. Uvidíme zda se potvrdí moje teze, že MS Outlook je nejméně viditelná, nicméně kruciálně důležitá část MS Office...

Cítíte ohrožení konkurenceschopnosti produktu Print2PDF díky podpoře PDF v nových MS Office?

Ale kdeže. Print2PDF Server Edition 6 je nejlepší produkt na trhu v oblasti automatických převodů dokumentů na serveru v rámci sítí LAN/WAN včetně podpory terminálových služeb a serverových farem Citrix Metaframe. Trh pomalu zraje k archivaci elektronické komunikace a my budeme mít připravené pro naše partnery řešení, které budou moci integrovat do dodávek dokumentových a datových skladů. Mimochodem – jádro, které realizuje konverzi do PDF je licencovaná technologie firmy, která se této problematice věnuje přes 10 let, náš je branding a nadstavbové funkce nad základním engine.

Jaký význam má pro Software602 účast na Invexu?

Vrátili jsme se na Invex v minulém roce, kdy jsme představili naše řešení 602XML, které vyžaduje přímý kontakt se zákazníky. Letos jsme to zopakovali, navíc jsme získali důležitou zpětnou vazbu na GroupWare. Až se nám to nebude vyplácet, tak tam prostě nepojedeme a budeme volit jinou cestu komunikace...

Kdy jste naposledy použil některou součást z MS Office?

Provozuji oba balíky, kvůli testům Thunderbird/MS Outlook. Ale z ostatních kancelářských aplikací posílám jenom ODF (Open Document Format) nebo PDF.

Používáte ke své práci Linux nebo zůstáváte ve Windows? Jaký je důvod?

Windows – musím si pořád něco instalovat a zkoušet, abych nezakrněl, a nějak se mi nechce instalovat a provozovat druhý operační systém. Aby bylo jasno – nejsem tučňák, nerostou mi ploutve – na dalším notebooku budu mít oba a pak se uvidí...

Diskuze (50) Další článek: OCZ uvedla nové DDR2 paměti řady Titanium

Témata článku: Elektronický formát, Skvělá alternativa, Lightning, Kopec, Centrální systém, Vývojářská komunita, Současný trh, Kancelářský balík, MS Office, Kritická situace, Automatický převod, Týmová komunikace, Veřejná komunikace, Připravená strategie, Branding, Hobby, Připravený průvodce, Centrální oblast, Současný vývoj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů