RIAA žaluje rodiče a kamarády

Americká asociace nahrávacího průmyslu se snaží odradit uživatele peer to peer sítí žalobami. Některé z prvních pokusů zamířily na nepravé, dědečka, otce nebo spolubydlícího stahovačů. Obviněným hrozí za jedinou nelegálně vlastněnou skladbu vysoké pokuty i vězení. Zastrašovací taktika RIAA tak nabírá novou sílu a podobu.
Nejnovější protipirátské tažení RIAA je namířeno proti jednotlivcům, kteří využívají služeb výměnných systémů a sdílejí nelegální kopie hudebních souborů. Pracovníci Americké asociace hudebního průmyslu sestavili seznam (jeho část se jmény bez IP adres je na TechTV) uživatelských jmen v síti Kazaa, jejichž identitu chce odhalit a dostat jejich představitele před soud.

Díky legislativě Spojených států amerických, přesněji DMCA, mohou právníci RIAA získat osobní údaje uživatelů od poskytovatelů internetového připojení, které stahovači využívají. ISP ve Spojených státech bylo zasláno více než 900 žádostí o tyto údaje a RIAA plánuje dalších několik set během následujících týdnů. Lidem, kteří by byli odsouzeni, hrozí nejen pokuta ve výši 750 až 150 000 dolarů za skladbu, ale také odnětí svobody. RIAA ale dala najevo, že dává přednost mimosoudním vyrovnáním. Minulý měsíc už jeden takový případ byl uzavřen, šlo o devatenáctiletého studenta, který v mimosoudním vyrovnání zaplatil RIAA 12 000 dolarů.

Systém, který RIAA po schválení soudem adaptovala, má ale k dokonalosti daleko. ISP mají povinnost sdělit údaje o zákaznících, ale jméno zákazníka na smlouvě o připojení dost často nemusí odpovídat osobě, která se skutečně nezákonného jednání dopouští. Tisková agentura Associated Press objevila hned několik „obětí“ tohoto systému. Prezident RIAA Cary Sherman však prohlásil, že právníci sdružení budou stíhat „stahovače“ nezávisle na jejich osobní situaci, aby uživatele internetu odradila od používání výměnných sítí. „Nechceme být selektivní, říci lidem, že když budou nabízet velké množství skladeb, riskují. Je nám jedno, o koho jde.“

Problém s používáním počítače k činnosti, která není právně úplně v pořádku, je v přenesení zodpovědnosti. Rodiče často nerozumí počítačům natolik, aby dokázali ohlídat provoz výměnné sítě na počítači, který vlastní, ale používá jej jejich dítě. V takových případech bude záležet na věku dítěte a dalších okolnostech. Nicméně i pouhé obvinění se pravděpodobně rodinám prodraží kvůli nutným konzultacím s právníky.

I když se RIAA daří vyděsit část uživatelů, její počínání vyvolalo spíše vlnu odporu, která se projevuje třeba na stránkách Boycott-riaa.com. Proti RIAA se částečně postavily i univerzity, i když jen dočasně. Když totiž odmítají sdělit identitu svých studentů, hrozí, že RIAA zažaluje je.

V prostředí americké legislativy posílené zákonem Digital Millenium Copyright Act je pravděpodobné, že RIAA ve svých žalobách uspěje. V českém prostředí stále platí nutnost prokázat, že se člověk porušující autorské zákony na tomto konání obohatil. To ale nemění nic na faktu, že nabízení autorskými právy chráněných hudebních souborů a filmů na výměnných sítích je porušováním autorského zákona a tudíž není v pořádku.

Diskuze (59) Další článek: Dnes mají svátek všichni administrátoři

Témata článku: Lid, Caro, Nabízený soubor, Rodiče, Osobní údaj, Kamarád, Výměnná síť, Nelegální soubor


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku