RIAA proti studentům: uděleny vysoké pokuty

Před nedávnem nastoupila RIAA proti několika studentům nabízejícím skladby přes internet. Navrhovala postih až 150000 dolarů za jednu skladbu. Nyní byla záležitost uzavřena sice s menším, ale i tak pro studenty citelným vyrovnáním.
Počátkem dubna podala RIAA žalobu na čtyři studenty, kteří se dopustili porušování autorských práv tím, že na univerzitních sítích provozovali výměnné systémy na bázi Napsteru, které umožňovaly sdílení nahrávek populárních interpretů. Případ se týká Rensselaerova Polytechnického institutu, Princetonské university a Michiganské technologické university. Ve dvou případech šlo o desítky tisíc skladeb, v jednom dosáhl počet sdílených písniček jednoho milionu. Nahrávací společnosti požadovaly kompenzace ve výši až 150 000 dolarů za každou skladbu, která byla ve výměnném systému k dispozici.

Tyto vzhledem k možnostem studentů značně přemrštěné požadavky svůj účel ale splnily. Studenti pod tímto tlakem souhlasili s mimosoudním vyrovnáním, kdy postižené straně zaplatí během následujících čtyř let od 12 000 do 17 500 dolarů. Navíc samozřejmě museli zrušit výměnnou síť a slíbit, že něco takového už budoucnu neudělají.

Ze strany RIAA nebylo dle prohlášení cílem tyto studenty zlikvidovat, ale vyslat jasný signál ostatním, že se nelegální aktivity nevyplácejí. A RIAA tvrdí, že tento signál byl pochopen, během měsíce od podání žaloby prý přestalo fungovat 18 takových sítí na bázi Napsteru a současně Pennsylvánská státní univerzita pozastavila přístup k síti 220 studentům kvůli využívání výměnných sítí. Na Harvardu pak vstoupila v platnost směrnice, kdy studenti, kteří po upozornění nepřestanou se stahováním, budou od internetu odpojeni na jeden rok.

Pro ty čtyři studenty však už žádná prevence neplatí, stali se nejen obětí vlastních činů, ale zejména demonstrativního pálení čarodějnic ze strany RIAA. Nejsou nijak odlišní, podobných sítí jsou tisíce, jako exemplární případ pro vyslání signálu, byla vybrána ta jejich. Proto tu zůstává otázka, zda procesy, kdy jde v prvé řadě o vysílání nějakého signálu a až v druhé řadě o nějaký trest, jsou vůbec morální, zvláště když jsou uskutečňovány ve jménu morálky.

Diskuze (25) Další článek: Srovnání - vyplatí se digitál nebo analog?

Témata článku: Internet, Pokuty, Výměnná síť, Princeton University, Podobný tlak, Harvard, Pokuta, Vysoká pokuta, Signál, Stud, Studenti

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů