RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Očekává se, že RIAA příští týden oznámí vstřícný krok vůči těm, co nabízejí velká množství nahrávek na internetu.
RIAA spustila před prázdninami masivní kampaň, ve které vyhledává uživatele na výměnných sítích (zatím v podstatě jen na Kazaa), a proti těm, kteří nabízí mnoho souborů, organizuje soudní procesy. Vykoledovala si za to mimořádné stížnosti nejen z řad uživatelů, ale také právníků a organizací zaměřených na ochranu svobody na internetu.

Na počátku slíbila RIAA nastartování několik stovek procesů, v současné době počet obviněných sahá k číslu 1600. Problémy jsou ale ve zjišťování skutečné identity uživatelů, řada ISP se brání identifikaci, stejně tak identifikace často ukáže jen na toho, kdo je na dané telefonní číslo či připojení k internetu registrován, ale už ne na toho, kdo skutečně se podílel na nabízení skladeb na internetu.

Nyní se dle informací zevnitř RIAA, které uvedla agentura AP, očekává, že RIAA udělá vstřícný krok a omezí počet dalších procesů. Kdo podepíše notářsky potvrzenou žádost o prominutí trestu a zaváže se všechny nelegální nahrávky smazat a dále nic nenabízet na internetu, nebude čelit žalobě ze strany RIAA.

Na jedné straně tedy vstřícný krok, na druhé straně také sonda, nakolik se lidé již těchto procesů bojí. RIAA potřebovala vybudovat dojem, že může přijít řada na téměř každého. Sice je počet obviněných vzhledem k počtu uživatelů výměnných sítí zanedbatelný a šance, že zrovna vás vyhmátnou pomalu nižší než výhra ve Sportce, ale svůj účel to splnilo, například řada rodičů se konečně začala zajímat o to, co jejich děti na internetu skutečně dělají.

Nyní chce RIAA očividně ustoupit od i pro ni drahých procesů a zkusit levnější variantu kýbl popela na hlavu provinilce. Problémem nicméně je, že RIAA nezastupuje všechny nahrávací společnosti a třeba filmy, kterých je na internetu také nepočítaně, jdou mimo ni. Takže tím, že podepíšete RIAA nějaký certifikát, ještě vůbec nevyloučíte možnost, že si na vás vyšlápne nějaká organizace.

Samozřejmě my tu od nás sledujeme americké aktivity RIAA jen jako diváci boxerského utkání, do ringu nás zatím nikdo netahá. DMCA umožňující zjišťování identity uživatelů internetu i při pouhém podezření u nás není a hned tak nebude. Stejně tak výměnné sítě samy reagují na aktivity RIAA a lépe chrání soukromí svých uživatelů. Je tedy určitá šance, že až se budou výměnné sítě řešit i u nás, již bude vývoj vztahů mezi nahrávacími společnostmi trochu dále a podobná zákopová válka již nebude tak aktuální.

Diskuze (37) Další článek: Technologie pro kopírování DVD: zakázat, nebo povolit?

Témata článku: Soudní ochrana, Nelegální varianta, Síť, Soudní obvinění, Ring, Výměnná síť, Vstřícný krok


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku