Rhinoceros 1.1: útočící nosorožec

Profesionální nebo alespoň poloprofesionální systém pro práci s trojrozměrnou grafikou nemusí nutně stát tisíce dolarů. To se snaží úspěšně dokázat právě program Rhinoceros, zejména ve své nové verzi 1.1.
Pavel Nygrýn: Profesionální nebo alespoň poloprofesionální systém pro práci s trojrozměrnou grafikou nemusí nutně stát tisíce dolarů. To se snaží úspěšně dokázat právě program Rhinoceros, zejména ve své nové verzi 1.1.

Systém Rhinoceros vznikl v roce 1993. Tenkrát byl volně šiřitelný, vypadal zcela jinak a byl používán zejména v akademickém prostředí. Od své první oficiální verze se však snaží prosadit mezi komerčními produkty. Je nutno říct, že Nosorožcem nasazený poměr ceny a kvality patrně zahýbá celou oblastí 3D. Buď se Rhino zdraží, nebo ostatní budou muset drasticky zlevnit. Všichni zajisté doufají v druhou možnost.

Prostředí – jako doma
Pracovní prostředí Rhina téměř v ničem nevybočuje ze standardů v této oblasti. Na paletky s nástroji jsme si dávno zvykli, nastavování všeho možného je již také samozřejmostí a příkazový řádek zrychlí zkušeným uživatelům práci. Ovládání je poměrně intuitivní, takže i začátečník dokáže po několika desítkách minut vytvořit svoji první trojrozměrnou scénu.

Základem modelování v Rhinu jsou křivky a plochy NURBS – prakticky nejmocnější a nejuniverzálnější nástroj současné grafiky. Pomocí NURBS lze s libovolnou přesností vymodelovat jakýkoliv tvar. NURBS objekty lze ovšem kdykoliv převést na klasické polygony, s nimiž se běžně pracuje třeba v CAD systémech nebo pomocí kterých zobrazují grafické akcelerátory. S polygony samozřejmě Rhino pracuje také. Vytváření různých „organických“ povrchů je však s NURBS daleko jednodušší a intuitivnější, což názorně předvádí logo programu. Jednou z novinek ve verzi 1.1 je technologie Gazelle, která umožní nadefinovat plochu i pomocí poměrně nekvalitní a nespojité sítě křivek. Poté, co jsem tuto technologii vyzkoušel, musím říct, že přechod z verze 1.0 se vyplatí už jen kvůli ní.

Libovolně tam i ven
Samostatnou kapitolou u každého (relativně) nového programu je datová kompatibilita s existujícími programy. Zde se na Rhinu opravdu pořádně zapracovalo; umí téměř jakýkoliv formát, na který jste v oblasti 3D zvyklí. Já jsem vyzkoušel alespoň AutoCAD a bez problémů fungovalo vše, včetně nejnovější verze 2000. Při ukládání do formátu AutoCADu se ovšem všechny NURBS objekty převedou se zvolenou přesností do systému polygonů. S malou nadsázkou lze říct, že vzhledem ke schopnostem Rhina snad ani není nutné v AutoCADu přímo pracovat. Vše, co umí AutoCAD, zvládne Rhino víceméně také. Jmenujme namátkou alespoň přichytávání, přesné zadávání rozměrů a souřadnic, kótování a skrývání neviditelných hran. Pokud chcete být třeba architektem ve stylu André Bloca, rozhodně vám Rhino bude sympatičtější.

Co určitě potěší většinu uživatelů, je kromě relativně nízké ceny i hardwarová nenáročnost celého programu (postačí i nejslabší v současnosti prodávaný počítač). Na svém čtyřsetmegahertzovém AMD jsem ani ve složitějších scénách nepocítil žádné zpomalení. Testoval jsem program i na stařičkém Pentiu 100 s 32 MB paměti a program byl stále dobře použitelný.

K vykreslení potřebujete výkon
Kde vám však rychlejší procesor opravdu pomůže, je vykreslování scény. Nicméně to je slabina Rhina. Ne, že by nefungovalo, ale nic moc se nedá nastavit, takže výsledky jsou jakési nijaké. Však i v galerii obrázků, kterou se Rhinoceros po instalaci pochlubí, jsou scény vytvořené a vykreslené v Rhinu spíše výjimkou. V této oblasti je patrně nedostižný 3DS MAX. Snad se blýská na lepší časy, neboť výrobce oznámil integraci výkonnějšího vykreslovacího rozhraní v příštích verzích.

Pro českého uživatele mám nakonec několik dobrých zpráv. Rhinoceros sice stále umí jen anglicky, nicméně velmi kvalitní manuál, nápovědu a výukovou příručku dostanete (alespoň v elektronické formě) i v češtině.

NURBS modelátor pro Windows
McNell Rhinoceros 1.1
Zdroj: Dimensio, Brno
Telefon: (05) 48 22 60 53
Cena: 32 890 Kč vč. DPH
Slevy: pro studenty a vyučující 8 360 Kč, pro jednu učebnu ve škole 38 900 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Computer 12/00: příjemné čtení před dovolenou

Témata článku: Windows, Gazelle, Nos, Rhino, Polygon, Oficiální nápověda, Přesný tvar, Křivka


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5