Rex Rotary R140: Sekretářka na dlažbu

Levná multifunkční zařízení spojující v sobě tiskárnu a kopírku bývala v minulosti spíše kompromisním řešením. R140 se ale kompromisně rozhodně netváří.
Pavel Nygrýn: Levná multifunkční zařízení spojující v sobě tiskárnu a kopírku bývala v minulosti spíše kompromisním řešením. Většinou jste mohli bezproblémově tisknout a občas něco malého nakopírovat. V lepších případech umělo zařízení i skenovat.

R140 se kompromisně rozhodně netváří. Když ho vybalíte z krabice a postavíte na stůl, budete mít pocit, že jste si koupili obyčejnou kopírku. Založíte papíry, připojíte do zdi a můžete nastavovat počet kopií, zvětšení, kontrast … vše stejně jako u jakékoliv jiné kopírky. 6 stran za minutu je přitom poměrně slušná rychlost na levnou kopírku. I mechanické uspořádání je zcela standardní. Můžete proto kopírovat nejen z volných listů, ale také z vázaných předloh.

Vše, co čekáte
Od multifunkčního zařízení budete pochopitelně očekávat něco víc. Připojíte proto kabel i do počítače a zkusíte použít R140 jako tiskárnu. Zde může nastat první problém, protože zařízení umí tisknout pouze z Windows 3.1, 95 a 98. Uživatelé NT nebo nových dvoutisícovek mají zatím smůlu. Na rozšíření Windows 2000 do kanceláří však hodlá výrobce zareagovat a ovladače se již připravují. Zatím můžete tisknout přes některý z existujících ovladačů PCL 5e. Zvládnete-li ovladače, je tisk hračkou. Vše, co byste očekávali od kvalitní laserové tiskárny, najdete i u R140.

Pokud máte Windows 95 nebo 98, nainstalují se z CD i ovladače pro skener a jednoduchý program pro úpravu grafiky. Jeho nevýhodou může být pro některé uživatele angličtina. Pro ořezávání a podobné činnosti však stačí několik ikonek. Rychlost skenování i přenosu dat do počítače příjemně překvapí. Pokud vám stačí černobílé obrázky, případně odstíny šedé, jistě vás schopnosti skeneru potěší. Fotografie, které nejprve naskenujete a potom vytisknete, mají výrazně lepší kvalitu než při přímém kopírování v režimu foto.

Poměrně neobvyklý je druhý port tiskárny. Na R140 přes něj můžete připojit jakoukoliv další tiskárnu a pomocí tlačítka na ovládacím panelu pak vybírat, kam vlastně budete tisknout. Jako druhou tiskárnu zejména v kanceláři použijete levnou barevnou inkoustovku.

Aby vás ale nepřekvapily…
R140 má i drobné mouchy. O chybějících ovladačích jsem se již zmínil. Další věc, která není úplně dokonalá, je skenovací hlava. Pro snížení ceny a zvýšení spolehlivosti je v ní místo osvětlovací žárovky použita řada LED diod. Ty mají zelenou barvu – při skenování černobílých dokumentů se to pochopitelně neprojeví, pokud však budete pracovat s barevnými originály, musíte počítat s tím, že zejména červené plochy budou značně tmavé. Pro typickou kancelářskou práci je však R140 to pravé. Robustní a spolehlivá konstrukce spolu s jednoduchým ovládáním by z ní mohly udělat horkého kandidáta na pomocníka menších podnikatelů a řídících pracovníků. Mimoto má až překvapivě nízkou hmotnost. Nedělalo mi problémy umístit ji na nepodepřený konec mého ne zcela nejpevnějšího stolu. Proti konkurenci má poněkud vyšší cenu. Jde však, jak jsem již naznačil, o řešení bez kompromisů.

Pro převod naskenovaných dokumentů do elektornické podoby můžete použít OCR program, který je součástí dodávky. Pro vážnou práci s dokumenty ale raději sáhněte po upgradu na Fine Reader. Kromě bezproblémového zpracování češtiny potěší i převod formátování do Wordu nebo Excelu.

cenová osa:

Rex Rotary R140 33 818 Kč
HP LaserJet 1100A 27 300 Kč
Brother HL-2000 22 000 Kč
HP OfficeJet R65/R45 – bar. Inkoust 19 000 Kč
laserová tiskárna, digitální kopírka, skener A4
Rex Rotary R140
Zdroj: Photo-Copy Service, Praha
Telefon: (02) 29 10 66
Cena: 33 818 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Rychlost kopírování/tisku 6 stran/minutu, první výtisk za 17 s, rozlišení tiskárny 600 × 1 200 s vyhlazením, rozlišení skeneru 300 dpi v odstínech šedi, 600 dpi černobíle, zásobník na 100 listů papíru, hmotnost 15 kg, další tonerová kazeta 3 428 Kč vč. DPH, upgrade na Fine Reader + 3 900 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: PC-servery IBM na útěku

Témata článku: Windows, HP Laserjet, Levné tiskárny k počítači, Zelená plocha, Brother, Sekretářka, Slušná rychlost, Kancelářské stoly, Rex, Kopírky, Žárovka, Řídicí pracovník, DLA, Brother tiskárny, Černobílý dokument, Fine, Jednoduché uspořádání, Levné zařízení, Zelená dioda, První výtisk, Tmavý odstín


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 47

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5