Rex mortus est! Vivat Titanium!

Král je mrtev! V tomto případě však nehovoříme o člověku, ale o grafické kartě GeForce 3. Po půl roce kralování je sesazena z pomyslného grafického trůnu následníkem z vlastních řad. Novým králem není nikdo jiný než - GeForce 3 Ti 500. My vám přinášíme exkluzivní recenzi první prodávané grafické karty s tímto čipem u nás. Stojí si za to Titanium 500 pořídit? Jaká je budoucnost 3D grafiky? Čtěte dál ...
Rex mortus est! Vivat Titanium!

 

Na jaře tohoto roku firma nVidia uvedla svůj grafický čip nové generace - GeForce 3. Sice asi mnohé zklamal svým výkonem, avšak svými technologiemi byl (a stále je) revoluční. Jádro GeForce 3 dokáže vykreslit úžasné grafické efekty - proudící vodu, mlhu, "lens flares" atp. To vše díky technologii vertex a pixel shaders instruction set (dohromady se tomu říká nfiniteX technology) a DirectX 8. Nejlépe to jde vidět na Nature benchmarku, který je součástí 3D Marku 2001. Tento krok dovoluje grafickým akcelerátorům se přiblížit realitě, přiblížit se pre-renderovaným snímkům jako Final Fantasy nebo Toy Story. Všechny tyto technologie jsou úžasné, ale jsou zatím v plenkách. Bude trvat léta než se hry začnou podobat třeba filmové Final Fantasy.  

Klepněte pro větší obrázek

Firmě ATI se také povedlo rozčeřit vody. Podařilo se ji vyvinout podobný grafický čip jako GeForce 3 - Radeon 8500 - ten dokonce v mnoha ohledech GeForce 3 překonává. Odpověď nVidie, jako technologického leadera, na sebe nenechala dlouho čekat. K 1. říjnu uvedla nVidia GeForce 3 Titanium Series.

Jde o dva grafické čipy GeForce 3 Ti 500 a 200. Řekněme si to rovnou - jedná se spíše o přídavek, než o nějaké revoluční řešení. Hlavním úkolem těchto grafických čipů je zchladit konkurenci a uživatelům urychlit čekání na doopravdickou lahůdku, následníka GeForce 3 - NV 25, která bude mimochodem součástí konzole XBox.

GeForce 3 Ti 500 se od klasické GeForce 3 liší hlavně svojí frekvencí - jak jádra (o 20 % vyšší), tak pamětí (o 9% vyšší). Jedná se vlastně o takovou Ultra verzi GeForce 3. Frekvence jádra je zvýšena z 200 MHz na 240 MHz, a paměti tikají místo 230 MHz (čili 460 MHz DDR) na frekvenci 250 MHz čili "psychologických" 500 MHz efektivně. 

Ti 200 je vlastně MX verze GeForce 3, tedy jinými slovy se jedná o GeForce 3 pro masy. Její jádro je "podtaktováno" na 175 MHz a paměti kmitají na frekvenci 200 MHz (400 MHz).

Řekněme si to rovnou - Ti 500 a Ti 200 je vlastně ten samý čip, liší se pouze pracovní frekvencí. Čip je fyzicky pořád ta stejná "stará dobrá" GeForce 3, která je lehce modifikována (jedná se o revizi - zvládne vyšší frekvenci, není tak náročná na spotřebu). Výrobní technologie je stále 0,15 mikronů a jádro obsahuje stále stejných 57 miliónů tranzistorů. 

Dneska si budeme vykládat, jak už nadpis tohoto článku napověděl, o GeForce 3 Ti 500. Do naši redakce se dostal tento čip v provedení firmy ASUStek (velmi blízký obchodní partner firmy nVidia :). Jedná se o úplně první kartu s tímto čipem na našem trhu. Grafické karty od firem Microstar či Hercules by měly být plně k dispozici do konce tohoto či začátku příštího týdne.

ASUS AGP-V8200 T5 Deluxe

Grafický čip: nVidia GeForce3 Ti 500 (57mln. tranzistorů)
Taktování jádra: 240 MHz

AGP: 4X

Paměti: Elite MT, 64MB DDR SDRAM
3.5 ns (max. 580 MHz)
Šířka paměťové sběrnice: 128bit.
Takt paměti: 500 MHz DDR (250 MHz)

Výstup VGA: 1
Výstup DVI: ne

TV OUT / TV IN: S Video, composite / S Video

Speciality: možnost změny napětí čipu i pamětí, monitorování těchto hodnot + teploty graf. čipu a otáček větráku, skvělé možnosti taktování, výborný TV enkoder Philips, 3D VR brýle, bohatý bundle (8 CD), firemní drivery + utility

Výrobce: ASUStek
Dodavatel: ATcomputers

Námi testovaná karta je dokonce v provedení Deluxe, tzn. obsahuje několik vylepšení oproti normální "holé" Pure verze, avšak je také citelně dražší. Toto provedení - V8200 T5 Deluxe - je téměř k nerozeznání s Deluxe verzí V8200 (neboli klasická GeForce 3 od Asusu). Všechny "fíčurky" navíc i bundle CDček je téměř stejný (T5tka má navíc nVidia Experience CDčko) a byly již detailně popsány v recenzi na V8200, ale neuškodí si výhody Deluxe verzí Asusu karet vyjmenovat.

Největší výhodou je nepřeberné množství bundlovaných CDček a hlavně tři kvalitní hry. Případě V8200 T5 Deluxe to jsou:

 

Star Trek: New Worlds Sacrifice Messiah

Dalším zajímavým CDčkem je nVidia EXPERIENCE, který se u V8200 nevyskytuje. Je to souhrn všech technologických dem, které pro GeForce 3 vydala nVidia. Garantuji vám, že vám vypadnou oči z důlku.

Mezi další software patří mnoho ovladačů, programy na střih videa, DVD software atp. Je toho hodně a všechno je velmi zajímavé.

Z hlediska počtu výstupů je ASUS V8200 T5 Deluxe opravdu bezkonkurenční.

Největší lahůdkou je jistě video IN - nemusíte si již kupovat dražší TV tuner. Ke kartě si můžete připojit video a pouštět si filmy. Chybí mi jen IEEE1394 port, ale to je v dnešní době luxus, který má jen ATI Radeon 8500 DV. 

Poslední věcí, která stojí za zmínku jsou 3D brýle, které jsou velmi zajímavé. Sice mají do virtuální reality daleko, ale získáte zajímavý pocit prostoru. Má to však jeden maličký háček - musíte mít kvalitní monitor, nejlépe 100 Hz a výše - jinak z toho pěkně bolí oči. 

 

Témata článku: Video, GeForce, EST, Deluxe, Benchmark, Brýle 3d, Nová technologie, Rex, Grafický efekt, Určitý ohled, Krabice, Mor, Nvidia Experience, Přetaktovaná karta, Final Fantasy, Nvidia Geforce, Bravo, Fantasy, Atp, Cenová třída, Identický čip, Citelný rozdíl, 3d brýle, Klasická geforce, 3D Mark


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 116

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize