Revoluční technologie Microsoft ClearType opravdu funguje! A je prý stará 22 let!

Přesněji řečeno: Použil ji prý Steve Wozniak v počítači Apple II v roce 1976. Tato technologie má čistě softwarovým způsobem zlepšit čitelnost textu na LCD displejích až trojnásobně!
Přesněji řečeno: Použil ji prý Steve Wozniak v počítači Apple II v roce 1976.

Kdo to tvrdí? Steve Gibson, majitel Gibson Research Corporation.

Ale nejdříve je třeba uvést do problému ty čtenáře, kteří nevědí, o čem je řeč. Pozdvižení kolem Microsoft ClearType začalo na letošním podzimním Comdexu, přesněji řečeno během projevu Billa Gatese. Velký Bill, vedený snad potřebou doložit konkrétním příkladem inovační potenci své společnosti, věnoval plných devatenáct minut ze svého keynote demonstraci nové technologie, která má čistě softwarovým způsobem zlepšit čitelnost textu na LCD displejích až trojnásobně! Demonstrace, kterou prezentoval výzkumný pracovník Microsoftu Bill Hill, na přítomné novináře skutečně zapůsobila - zvětšený text z LCD panelu měl zcela evidentně ostřejší kontury a lepší čitelnost - a to i v boldu nebo italice. Ostatně, máte-li nainstalován Windows Media Player, prohlédněte si ji sami. Microsoft nezveřejnil žádné podrobnosti technického řešení, pouze tiskovou zprávu zdůrazňující jeho přínos. Technické detaily nebudou zveřejněny, dokud nebude ukončeno probíhající patentové řízení. Poté se můžeme těšit na příjemnější četbu elektronických knih, obrazovek nejrozmanitějších Windows CE zařízení, ale i LCD displejů stolních systémů.

A co na to Steve Wozniak? Říká: „Už v roce 1976 využil můj návrh grafického systému počítače Apple II vlastnosti barevného signálu NTSC, který vytváří pravolevou horizontální distribuci dostupných barev. Shodou okolností je to přesně analogické R-G-B schématu barevných subpixelů moderních LCD displejů.“

Tak, tohle je to kouzlo. Chápete?

Na každém LCD panelu se každý pixel skládá ze tří barevných subpixelů, umístěných v pevném pořadí vedle sebe! Skutečný počet obrazových bodů je tedy v horizontálním směru trojnásobný!

Představte si, jak vypadá černý text na bílém pozadí: Každý pixel je třikrát tak veliký, než by musel být. Využitím každého dostupného jednobarevného subpixelu se zlepší prokreslení svislých a šikmých čar a to podstatně. Na první pohled se může zdát, že tenké svislé linie budou hrát základními barvami, ale tak to není, text bude stále dokonale černý a jeho nejbližší okolí bílé. Proč? Protože jde o rozhraní černé a bílé - a použitý subpixel je tedy z obou stran obklopen nepřerušenými řadami plně rozsvícených či zhasnutých subpixelů, tvořících bílou a černou plochu. Oko nevnímá žádnou přechodnou barvu.

LCD panel o rozlišení 640 * 480 má skutečnou plochu využitelnou pro zobrazení černé a bílé barvy 1920 * 480 bodů. To už musí být poznat, nemyslíte? Nejvíce by mělo být vylepšeno šikmé písmo, které má obvykle na obrazovce ubohou kvalitu. Bohužel, na většině CRT monitorů žádné zlepšení nezaznamenáte, výsledky mohou být i horší, než výsledky s použitím klasického anti-aliasingu. Určitou výjimkou jsou monitory Trinitron, které si rovněž poněkud pomohou.

A jak to tak vypadá, nemusíte ani čekat na Microsoft. Gibson Research Corporation připravuje freeware nástroj, který umožní použít tuto technologii komukoliv, kdo používá barevný notebook s Windows. Na 22 let starý postup totiž nemůže nikdo dostat patent.

Podrobnosti najdete zde
Gibsonova stránka Inside Microsoft’s ClearType Font Rendering Technology

Microsoft ClearType oficiální stránka

Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Technika, Microsoft, Apple, Gibson, Nejbližší okolí, ClearType, Revoluční technologie, Fun, Fung, Dostupný signál, Výzkumný pracovník, Základní barva, NTSC, Barva, Hill, Let, GRC, Technická podrobnost, Černá barva


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů