Revoluční doplněk: Torrents Time umí pouštět filmy přímo z torrentů

  • Webové verze oblíbeného Popcorn Time mají jepičí život
  • Nahradit by je mělo streamování pomocí bittorrentového klienta v prohlížeči
  • Implementovaly jej největší torrentové weby

Před necelými dvěma lety ožil Popcorn Time – pirátský Netflix, který stahuje videoobsah pomocí BitTorrentu a rovnou jej přehrává. Původní verze příliš dlouho nevydržela a i další iterace, které díky otevřeným kódům vznikají jak na běžícím pásu, mají často jepičí život.

To stejné potom platí o webových službách, které přesunují Popcorn Time do webového prohlížeče. Ty fungují na jednoduchém principu, kdy běží bittorrentový klient na serveru a uživateli je z něj doručováno běžné video pomocí standardního protokolu HTTP. V prohlížeči tedy není vyžadován žádný speciální doplněk, stačí prostá podpora HTML5.

Jenže slabinou je onen mezičlánek v podobě serveru, který video stream servíruje uživateli. Pokud začne být o službu velký zájem, brzy utichne – ať už z důvodu technických nebo právních. Tvůrci jedné z odstavených webových verzí (Popcorn-time.se), se proto rozhodli pro odlišnou cestu. Naučili libovolný prohlížeč pracovat s torrenty a zároveň zobrazovat stáhnutý videoobsah.

Kolem nového doplňku Torrents Time navíc vybudovali otevřenou službu, kterou může na svém webu velice jednoduše použít kdokoliv. Netrvalo tedy dlouho a streamování se rozšířilo na Pirate Bay i další weby této kategorie.

Klepněte pro větší obrázek
Streamování z torrentů přímo v prohlížeči, anonymní provoz díky VPN a přehrávání na Apple TV nebo Chromecastu - to vše slibuje Torrents Time

Neprůstřelný Torrents Time

Doplněk Torrents Time je dostupný pro čtveřici hlavních prohlížečů – Chrome, Firefox, IE a Safari. Obsahuje dvě hlavní části, které umožňují jeho funkčnost – bittorrentový klient postavený na knihovně Libtorrent a videopřehrávač, za kterým podle webu Torrent Freak stojí samotní tvůrci. Ten je pro změnu vystavený na projektu FFmpeg a bez problémů si tedy poradí s většinou multimediálních formátů. Zároveň nabízí zobrazení titulků z externích databází.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač Torrents Time vypadá stejně jako ty webové. Zde však není obsah stahován z jednoho serveru pomocí HTTP, ale díky bittorrentovému klientu

Kromě toho tvůrci do doplňku implementovali ještě dvě funkce – možnost použít VPN pro anonymní používání a schopnost přehrávat streamované video na síťových zařízeních podporující protokoly DLNA, AirPlay (Apple TV) a Chromecast. Řešením jsou opět otevřené knihovny jako airplay-js nebo chromecast-js.

Výhoda oproti předchozím řešením využívající HTTP je jasná – Torrent Time pracuje s trackery a protokoly DHL a PEX, které se postarají o tradiční P2P komunikaci, jež není závislá na jediném serveru. Případné odstavení služby by tedy bylo mnohem složitější.

A stejně tak je jasná nevýhoda – podobně jako u běžného BitTorrentu dochází i zde k odesílání dat dalším uživatelům, čímž je porušován zákon o šíření audiovizuálních děl. I proto je do doplňku implementována podpora VPN pro provoz s cizí IP adresou. Tvůrci použili službu Anonymous VPN, která zaručuje fungování bez uchovávání záznamu o provozu. Zároveň ale tvůrci doplňku zvou další poskytovatele VPN, aby se do projektu zapojili.

Klepněte pro větší obrázek
Úsporné nastavení doplňku - nastavíte pouze složku pro cachování obsahu a titulky

Torrents Time však nemá být pouze doplňkem do prohlížeče. Vývojáři připravili i zázemí pro případnou monetizaci ze strany provozovatelů webů. Vložení webového přehrávače, který bude obsah stahovat z bittorrentové sítě je velmi jednoduchý – řešením je prostý embed stejně, jako třeba v případě vložení videa z Youtube. Stačí pouze dodat adresu na torrent nebo tzv. magnet link. V budoucnu může Torrents Time pracovat s reklamním systémem, pro který je již připravena administrace.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud se majitel stránek zaregistruje na webu, dostane svoje identifikační číslo, s nímž může videotorrenty na web embedovat. Pokud v budoucnu povolí reklamní systém, může něco vydělat

V jádru torrent i se svými neduhy

Aby tvůrci projektu Torrents Time demonstrovali možnosti doplňku, spustili web Popcorntime-online.io. Ten na první pohled vypadá prakticky stejně jako desktopový klient pro Popcorn Time nebo předchozí webové varianty používající HTTP stream na pozadí. V tomto případě je však využitý právě doplněk Torrents Time, k jehož instalaci jsou také uživatelé vyzváni při pokusu spustit některý z filmů nebo seriálů.

Klepněte pro větší obrázek
Popcorntime-online se liší od svého vzoru pouze na pozadí

Doba, za jakou je přehrávání filmu zahájeno závistí na tom, kolik uživatelů torrentový soubor sdílí. V případě, že se jedná o novou epizodu oblíbeného seriálu, se může jednat o několik málo desítek sekund. V opačném případě si počkáte klidně několik minut, než prohlížeč nacachuje dostatečné množství dat.

Tradiční otázkou u torrentových klientů je možnost omezit či zcela zakázat nahrávání dat. V případě doplňku Torrents Time v nastavení naleznete pouze základní konfiguraci přehrávače a nelze tedy omezit ani rychlost uploadu ani downloadu. Klient tedy může bez problému vytížit vaši linku na maximum.

Klepněte pro větší obrázek
Odesílá Torrents Time na pozadí data stejně jako běžný bittorrentový klient? Ano a maximální rychlost neomezíte. 

Pirate Bay – největší streamovací web

Tvůrci doplňku Torrent Time mluví o revoluci, což se na první pohled zdá značně přehnané. Jenže ona se jim malá revoluce přece jen povedla. Přes víkend totiž na nejeden web indexující torrenty přibyla podpora streamování. A odstartoval to ten nejznámější – The Pirate Bay.

U každého filmového nebo seriálového torrentu tedy nyní uživatelé najdou i možnost Stream It (BETA). Pokud si do prohlížeče nainstalujete zmiňovaný doplněk, v nově otevřeném okně se načte známý přehrávač Torrents Time, který začne torrent stahovat a přehrávat.

Klepněte pro větší obrázek
Streamování na Pirate Bay si nálepku BETA opravdu zaslouží, otevírá se v miniaturním okně a jedinou možností je sledování ve fullscreenu

Jednoduchým implementováním doplňku se tedy z Pirate bay stal největší pirátský web streamující filmy. Uvidíme, jak dlouho bude tato možnost i samotný doplněk Torrents Time funkční.

Doplněk si bezesporu své příznivce najde, ale sami jeho používání nemůžeme doporučit. Jeho používáním byste porušili zákon, může vám nepěkně vytěžovat linku a je to neověřený software. Piráti s ním však ukázali, že jsou zase o krok napřed. Je však dost pravděpodobné, že pokud se doplněk rozšíří, rozpoutá to ještě intenzivnější hon na torrentové trackery. 


Poznámka: Článek informuje o zásadních aktualitách z oblasti streamování videa, v žádném případě nemá nabádat k porušování zákona, ke kterému při používání bittorrentu dochází.

Diskuze (25) Další článek: Používáte Google Drive? Zkontrolujte zabezpečení a získáte 2 GB

Témata článku: uTorrent, Torrent, Hudba, filmy, seriály, BitTorrent, Pirátství, Reklamní doplněk, Původní verze, AirPlay, Tvůrce, Fil, Pirate Bay, Nevýhoda, Tim, Největší slabina, Identifikační číslo, Hlavní prohlížeč, Pirates, Otevřený kód, Předchozí řešení, Maja, Běžící pás, Libovolný prohlížeč, Pirate, Popcorn, Torrent Tim


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 213

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11