Revoluce v energii a nanotechnologii přichází

Již brzy možná nastane zcela nová éra lidstva díky levné a efektivní energii a pokrokům v oblasti nanotechnologií. Co se vlastně děje?
Revoluce v energii a nanotechnologii přichází
Kapitoly článku

Bloom Box

O Bloom Boxu od společnosti Bloomenergy jsme před několika měsíci psali jako o malém zázraku, za kterým stojí bývalý inženýr K. R. Sridhar z NASA, který měl na starosti zařízení, které by bylo schopné z elektrické energie a další látky vyrábět kyslík na Marsu. Po odvolání tohoto projektu nakonec však založil zmíněnou společnost a začal vyvíjet speciální technologii palivových článků SOFC (Solid Oxid Fuel Cell), která je schopna přeměnit energii z běžného vzduchu a zemního plynu (lze použít i další, byť již neekologické směsi – benzín, nafta, propan) na elektrickou, a to s překvapivou efektivitou, téměř nulovými emisemi a ve srovnání s podobnými technologiemi také levně.

Společnost díky investorovi začínala na 100 milionech dolarů a dokázala vyvinout čtvercový „plátek“ o rozměrech 10 × 10 cm, který na každé straně (anoda a katoda) obsahuje keramickou vrstvu (na jedné straně upravený písek, na druhé tajnou směs), které jsou odděleny kovovou destičkou. Tento malý plátek je schopen při dodaných substancích (vzduch a zemní plyn) vyrobit 25 W.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto destičky jsou samozřejmě montovány do bloků o výšce přibližně 8 cm, který je schopen napájet průměrný dům. Výroba elektřiny pomocí zemního plynu a vzduchu je díky přímé přeměně na elektrickou energii mnohem efektivnější. Zatím jsou dodávány velké ES-5000 Energy Server boxy s výkonem 100 kW a cenou kolem 750 000 USD (přes 15 milionů korun), přičemž díky podpoře zelené energie se lze dostat asi na poloviční částku. Tyto zařízení již využívají některé velké společnosti jako Google, Wallmart, eBay, Amazon, FedEx a podobně.

Ebay oficiálně uvedla, že díky Bloom Boxu ušetřila za pouhých devět měsíců provozu kolem 100 tisíc dolarů, odhadovaná životnost je dle výrobce minimálně 10 let. CEO K. R. Sridhar by chtěl brzy dostat na trh menší verze s cenou pod 3 000 dolarů (přibližně 70 000 Kč s DPH), které by vystačily na napájení běžné domácnost či domu. Důležitým faktorem je tak celkově mnohem nižší cena za jeden kW elektrické energie, i přes poplatky za zemní plyn je několikanásobně nižší a navíc se jedná o „čistou“ přeměnu.

JTEC

Možná ještě lepší technologií je takzvaný JTEC (Johnson Thermo-Electrochemical Converter System), který dokáže velmi efektivně a jednoduše (bez mechanických součástí) přeměnit teplo na elektrickou energii, jedná se o speciální využití Ericssonova cyklu, kdy jedna strana je ohřívána teplem a druhá je naopak chlazena (vzdáleně podobné k Peltiérovu článku). Tento systém je zatím nejefektivnějším funkčním systémem, jak lze pomocí zdroje tepla a chladu získat elektrickou energii.

Klepněte pro větší obrázek
JTEC v praxi

Na rozdíl od Bloom Boxu, není potřeba ani kyslík, ani žádné další příměsi. Jak asi tušíte, k zahřívání by stačilo opticky upravené (koncentrované) záření ze Slunce a kompresor (který by však byl napájen vzniklou energií). Problém ale nastane v noci. Avšak i na to Lonnie Johnson, taktéž bývalý inženýr z Nasa, vlastník stovky patentů a tvůrce této technologie, myslel. Vyvíjí totiž ve druhé své společnosti Excellatron speciální Li-Air baterie, které poskytují desetkrát větší kapacitu než současné baterie.

S tím souvisí nejen nasazení do automobilů, které by mohly dojet na jedno nabití i tisíc kilometrů. Tyto baterie by se mohly snadno nabíjet pomocí JTECu a každý jedinec by tak mohl být kompletně nezávislý na energetických společnostech. Zatím jsou obě technologie ve vývoji a vše je jen otázkou času a potřebných financí, které jistě budou přibývat.

Slibná budoucnost?

Energie je zatím jedním z hlavních trendů tohoto století a v celém oboru levné a ekologické výroby energie jsou dříve „nemožné“ pokroky. Otázka pro čtenáře je jasná, dočkáme se času, kdy budeme platit za vzduch?

Témata článku: Technologie, Moorův zákon, Uran, Antihmota, Temná energie, Zrnko, Antireflexní vrstva, Reaktor, Hromadění, Kinetická energie, Celá planeta, Čtvereční panel, Proudící vzduch, Elektrická energie, Zdroj tepla, Vysoká teplota, Tělesné teplo, Homo Sapiens, SunPower, Tehdejší doba, Oxid titaničitý, Světelná vlna, Tuna, Nejnovější výzkum, Atomový výbuch, Televize na zeď na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky