Revoluce na obzoru. Některé aktualizace pro Windows 11 se obejdou bez restartu počítače | Ilustrace: AI Dall-e

Ilustrace: AI Dall-e

Revoluce na obzoru. Některé aktualizace pro Windows 11 se obejdou bez restartu počítače

  • Microsoft testuje metodu hotpatching pro Windows 11
  • Umožňuje bezpečnostním aktualizacím rychlou instalaci
  • Instalace je provedena za běhu a nevyžaduje restart počítače

Když píši o revoluci, tak tím myslím ve světě Windows. Instalace servisních aktualizací pro operační systém běžně vyžaduje restartování počítače. Instalaci vybraných aktualizací bez restartu zvládnou macOS a Linux, u něj lze některých případech za běhu záplatovat samotné jádro. Microsoft se k tomu dobere až v roce 2024. Informaci přinesl Zac Bowden.

Podle něj Microsoft aktuálně testuje metodu hotpatching, kterou Microsoft používá už v některých edicích Windows Server a na Xboxu. Měly by ji obsahovat už Windows 11 Insider Preview build 26058, které byly nedávno uvedeny do kanálů Canary a Dev.

Původně tato informace nebyla v seznamu změn uvedena, ale 22. února Microsoft příspěvek na blogu Windows Insider oživil s tím, že k sestavení a jen v kanále Dev vysílá aktualizaci KB5036080. Píše, že instalace si nemusí vyžádat restart, pokud má počítač zapnutou bezpečnostní virtualizační technologii VBS (Virtualization Based Security). Netýká se to strojů s procesory ARM.

aktualizace bez restartů (1).png
Hotpatching vyžaduje, aby bylo VBS zapnuté

Ve výchozím stavu by VBS mělo být zapnuté a právě ono se podílí na zvýšených hardwarových nárocích Jedenáctek. V aktualizovaném systému se zobrazuje indikátor ge_release_svc_hotpatch_prod1.240211-0859. Podle dokumentace hotpatching opravuje kód běžících procesů v paměti, aniž by se musel proces restartovat.

Během aktualizačního procesu můžete s počítačem pracovat, běh programů není ohrožený. Tyto aktualizace jsou menšího rozsahu, takže se navíc rychleji instalují a celý proces spotřebuje méně systémových prostředků. Záplaty jsou touto metodou aplikovány s kratší prodlevou.

Microsoft ale tento typ aktualizací nepoužívá konstantně. Jednou za pár měsíců vydá standardní servisní aktualizaci, přičemž pro tuto konkrétní revizi následně vydává menší bezpečnostní aktualizace. V případě virtualizovaných počítačů na platformě Azure vychází po dva měsíce, čili každý třetí měsíc následuje běžná servisní aktualizace, která již restart počítače vyžaduje.

aktualizace bez restartů (2).png
Takový je plán pro vydávání malých
bezpečnostních aktualizací pro stroje na platfromě Azure

Zatím nevíme jistě, jaký přístup Microsoft zvolí pro Windows 11. Podle Bowdena by měly vycházet čtyři klasické servisní aktualizace ročně, mohou ovšem také vycházet mimo plán. Microsoft prý doufá, že technologii nabídne letos ve Windows 11 24H2. Není ovšem jisté, že ji nevyhradí pouze pro firemní edice. Procesory ARM by měly být podporovány nejdříve v příštím roce.

Aktualizační odysea

Běžně počítač s Windows musíte restartovat jednou až dvakrát za měsíc, pokud se držíme scénáře, že vám pouze Windows Update sám instalace povinné aktualizace. Plánovaně dochází k vypouštění servisních aktualizací každé druhé úterý v měsíci. Pro termín se vžilo pojmenování „záplatovací úterý“.

V tento den vyjde více aktualizací, které se jedna podruhé nainstalují během jediného cyklu, takže pak stačí provést jeden restart. Někdy se v průběhu měsíce objeví další aktualizace. Od dob Windows 7 se situace značně zlepšila. Když se tehdy zobrazila výzva k restartu, do pěti minut došlo k automatickému restartování počítače, pokud jste u něj zrovna neseděli.

aktualizace bez restartů (3).png
Microsoft vydává povinné aktualizace každé druhé úterý v měsíci

Pokud to byl ten případ, vrátili jste se k restartovanému počítači. Windows Updatu vůbec nevadilo, že máte rozdělanou práci. Velký krok vpřed udělaly Osmičky, které vám daly tři dny, během nichž vás nenásilně upozorňovaly, že se blíží nevyhnutelné. Pokud jste restart nevyvolali sami, začaly po třech dnech zobrazovat urgentní výzvy s 15minutovým odpočtem.

Pravidla Redmondští postupně mírnili během vývoje Windows 10. Dnes vás Windows Update do okamžitého restartu nenutí, pokud si ho tak ovšem nenastavíte. Restartovat nemusíte mnoho dní až týdnů, akci můžete naplánovat. Navíc přibyla ochranná funkce, aby k automatickému restartování nemohlo dojít během pracovní doby.

Zdroje: Microsoft / Learn | Windows Central | Windows Insider Blog

Určitě si přečtěte

Články odjinud