Revoltec FightPad: dvacet tlačítek pro snazší hraní

U některých herních klávesnic často chybí možnost programování tlačítek. Revoltec FightPad nás v tomto ohledu potěšil.
Kapitoly článku

Před Vánoci jsme testovali dvojici herních klávesnic Zykon K1 (a téměř identický Wolfking Warrior) a Thermaltake Flare Board. Dnes tu máme dalšího kandidáta na váš stůl. A na rozdíl od předcházejících modelů si jeho chování můžete díky dvaceti programovatelným klávesám přizpůsobit k obrazu svému.

Herní klávesnice Revoltec FightPad Advanced Steel Grid je zabalená v plastovém obalu, který vykukuje z černé krabice z vlnité lepenky s výřezem přes celou čelní stěnu. V balení najdete klávesnici, CD s ovladači a vícejazyčný manuál (přesněji německý, anglický, francouzský a španělský). Na CD byl jen jediný exe soubor s instalátorem ovladače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má nezvyklý profil ve tvaru písmene S, přičemž největší plocha s klávesami je v mírném negativním záklonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní řada kláves je naopak výrazně natočená směrem k hráči. Povrchová úprava horního plastu, není kompozit s uhlíkovými vlákny ani jeho imitace, jde o šedou metalickou fólii s jemnou černo-šedou mřížkou. Spodní plast je černý s polomatnou povrchovou úpravou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Negativní sklon plochy s klávesami je příjemný, horší je to s pogumovanou předložkou, která je možná až zbytečně moc nakloněná. Zastavíme se ještě u použitého materiálu – možná kvůli velkému sklonu použil výrobce měkkou gumu, díky které klávesnice pod rukou neujíždí. Ta je na omak celkem příjemná, ale má jeden velký nešvar – i když přímo nelepí, chová se podobně, jako silikonové válečky k odstraňování nečistot a velmi dobře na ní krom rukou drží i různé drobečky, smítka a chloupky, které potom píchají do ruky. Naštěstí je možné setřít je vlhkým hadříkem.

Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně je pak čtvero jednoduchých gumových nožiček, které ale nejsou příliš velké a v zápalu boje nefungují příliš spolehlivě. Schází možnost upravit sklon klávesnice pomocí vyklápěcích nožiček. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve středovém „tunelu“ na spodní polovině je dvojice modrých LED, krom toho, že dělají tu „správnou atmosféru“ nemají žádnou další funkci. Narozdíl od Thermaltake Flare Board je ale bohužel není možno vypnout. Podsvícení tlačítek se nekoná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uspořádání základních kláves je skoro symetrické. Hry je tak možné téměř se stejným komfortem ovládat levou či pravou rukou. Zdvih tlačítek je asi čtyři milimetry. Ve srovnání s Thermaltake Flare Board je to tedy asi o milimetr víc. Klávesy Revoltecu kladou o něco menší odpor – je srovnatelný s klasickou klávesnicí s gumovou membránou.

Kolik najednou?

Na oblíbený dotaz u herních klávesnic – tedy: „Kolik kláves se dá zmáčknout najednou?“ opět nedáme jednoznačnou odpověď – záleží na tom, které klávesy zároveň mačkáte. V případě, že budete mačkat klávesy jen prostřední WASD, nezvládne klávesnice více než tři najednou, stačí ale přibrat některé z makrokláves, jedné přiřadit shift, a klávesnice zvládne i šest tlačítek najednou.

Klávesnice má celkem 37 kláves, z toho dvacet programovatelných a sedmnáct s druhou funkcí při kombinaci s FN. Programovatelné mají v popiscích písmeno M a číslo klávesy, z popisků se tedy dovtípíte, že přeprogramovat tedy nelze všechny.

Základní šedý „motýlek“ plní úlohu dnes již standardních kláves pro ovládání pohybu QWEASD. Uspořádání a tvar těchto tlačítek je netradiční, ale jejich ovládání nečiní potíže.

Klepněte pro větší obrázek 

Horní plocha celého „motýlka“ je konvexně prohnutá, takže základní polohu ruky najdete po hmatu snadno.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejpoužívanější „W“ pro pohyb dopředu je uprostřed klávesnice, má tvar srpku měsíce a jde o druhé největší tlačítko na klávesnici. Díky tomu je ovládání pohybu i při více stisknutých klávesách pohodlné. Kulaté tlačítko „S“ je od zbývajících šedých kláves po hmatu dobře oddělené úkosem na spodní hraně „měsíce“ a má konkávní horní plochu, takže nechtěné přehmaty nehrozí. Na „Q“ a „E“ je pak potřeba oproti jiným klávesnicím natáhnout prsty kousek dál. „Křídla motýlka“ se o něco víc viklají, ale to při stisku problémy nedělá.

Programovatelné klávesy M11-M13 a M14-M16 jsou orientovány po stranách základních tlačítek podobně, jako šedá „křídýlka“. Tři klávesy pod sebou jsou tak akorát na to, abyste po hmatu poznali, jestli jste nahoře, dole nebo uprostřed, přesto by lepší odlišení na prostřední M12 a M15 neškodilo – všechny tři klávesy mají jinak stejný tvar, což ztěžuje orientaci.

Chytrá klávesa FN

Vpravo nahoře je klávesa FN, která funguje podobně jako Shift a zároveň jako CapsLock. Pokud ji stisknete v kombinaci s jiným tlačítkem, chová se, jako by byl zapnutý opačný FN stav – podobně, jako když při zapnutém CapsLocku stisknete Shift. Pokud stisknete klávesu FN samotnou, přepne se aktuální režim. Po zapnutí FN módu se rozsvítí modrá kontrolka nad tlačítky pro ovládání směru.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítko úplně vlevo nahoře funguje stejně jako Escape, v kombinaci s FN pak plní úlohu středníku na české, tildy (vlnovky) na anglické klávesnici – je to totéž tlačítko, které se často využívá ke spuštění konzole ve hře.

Zbývajících šest funkčních kláves v horní řadě není programovatelných, fungují stejně jako klávesy F1-F12. Bez FN fungují klávesy jako F1-F6, s FN jako F7-F12. Tyto klávesy jsou stejné, takže se po hmatu obtížně rozlišují – ale to je nešvar snad všech herních klávesnic.

 

Témata článku: Windows, Microsoft, Programování, Modrý led, Hadřík, Imitace, Největší plocha, Dílenské zpracování, Shift, Tlačítko, Twin, Podobná možnost, Escape, Board, Stejný tvar, Warrior, Základní úprava, Macro, Gumy, Steel, Membrána, Stejný komfort, Znaky klávesnice, Herní ovladač, Klávesa„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět