Prohlížeče | RSS | Vivaldi | E-mail

Retro v moderním balení. Prohlížeč Vivaldi 4.0 dostal RSS čtečku i e-mailový klient

Prohlížeč od bývalých tvůrců Opery už po dnešku může oslavit návrat ke starým dobrým časům. Vivaldi 4.0 přináší kopec funkcí a změnil se tak, že Norové v číslování rovnou přeskočili verzi 3.9 a novou éru začínají na čtyřce. Stahovat jej můžete na Windows, macOS i Linuxu.

Na hlavní novinky Vivaldi upozorní ihned po aktualizaci, protože se objeví průvodce, pomocí něhož si uživatelé nastaví „míru geekovosti“. Prohlížeč může maskovat, že toho umí tolik, nebo naopak dá všechny funkce okatě najevo.

Největší novinkou je integrovaný e-mailový klient s kontakty a kalendářem. Vivaldi umí stahovat poštu pomocí protokolů IMAP a POP3, můžete do něj přidat libovolné množství schránek. Počet funkcí pochopitelně není na úrovni Outlooku, Thunderbirdu a jiných plnohodnotných klientů, ale nabízí toho víc než běžní weboví pošťáci.

Stále je to jen betaverze, která nemusí fungovat optimálně. Zklamáním je například adresář kontaktů, je až moc jednoduchý a nesynchronizuje se s cloudem. Přidáte-li si do Vivaldi účet @gmail.com, prohlížeč bude pracovat jen s poštou. Adresář si sestaví sám podle poslední příchozí pošty, nikoliv ten pečlivě připravený na serverech Googlu. Ani kalendář se nenastaví automaticky, ale je třeba jej přidat ručně.

Další novinkou, která připomene éru Opery, je čtečka RSS a Atomu. Nové články na webech (včetně Živě.cz) tak budete moci sledovat, aniž byste museli pravidelně kontrolovat titulní stránku. Dostupnost RSS feedu prohlížeč prozradí ikonkou v adresní řádku. Stačí kliknout, zatrhnout odběr a pak se bavit. Vivaldi zatím bohužel nepodporuje import (ani export) zdrojů, takže pokud byste chtěli přejít z jiné čtečky, budete jej muset naplnit ručně. Vivaldi umí odebírat i podcasty a kanály na YouTubu.

Přibyl také překladač stránek od společnosti Lingvanex, slibuje maximální ochranu soukromí. Vivaldi totiž nevěří Googlu a snaží se na jeho neduhy pořád upozorňovat. Lingvanex podporuje i češtinu, ale není to žádná sláva. Kdo jednou vyzkouší Deepl, ví, že není cesty zpět.

Vivaldi 4.0 stojí na základech Chromia 91. Dnes vyšla i nová verze pro Android, která rovněž nabízí integrovaný překladač. Aplikace pro iOS a iPadOS bohužel stále nedorazila.

Diskuze (3) Další článek: Samsung chystá SSD pro PCI Express 5.0. Budoucí čipy budou mít až tisíc vrstev

Témata článku: YouTube, Software, Google, Prohlížeče, Linux, Android, RSS, Outlook, Vivaldi, Atom, Thunderbird, E-mail, Čtečka, iPadOS, Prohlížeč, Pošta, Retro, Deepl, E-mailový klient, Novinka, Balení, RSS feed, Norová, Software na Heureka.czDomácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb