Reproduktory se stabilizátory

Na testování jsme si tentokrát vybrali dvě zbrusu nové reprosoustavy od Yamahy. Klasické dvě bedýnky zastupuje YST-M101 a rafinovanější sestavu se subwooferem YST-MS201.
Tento článek vyšel v časopise Computer 22/00, který vyšel 23. 11. 2000

Pavel Nygrýn: Na testování jsme si tentokrát vybrali dvě zbrusu nové reprosoustavy od Yamahy. Klasické dvě bedýnky zastupuje YST-M101 a rafinovanější sestavu se subwooferem YST-MS201.

Obě sestavy mají podobný a velice decentní design. Stojedničky však mají reproduktory větší. Jak je zvykem, je v jedné z bedýnek zabudován zesilovač a ovladač hlasitosti, zdroj je umístěn mimo. To se příznivě projevilo zejména na úrovni šumu a hučení, které se ozývají z reproduktorů. Popravdě řečeno – ticho je u Yamahy opravdu tiché. Navíc je přímo na pravé bedýnce umístěn konektor pro připojení sluchátek.

Dva reproduktory dvěstějedničky jsou maličké a – aby se při svém útlém tvaru na stole nekácely – jsou vzadu opatřeny stabilizačními křidélky. Na stole zaberou minimum místa, ale kvalita zvuku tím nijak neutrpěla. Od svých větších bratříčků se liší kromě velikosti také absencí konektoru pro sluchátka.

Pod stolem

Překvapením je subwoofer. Na rozdíl od konkurence neřeší akustické zesílení basu pomocí basreflexové trubky, ale svěřuje celý výkon přímo reproduktoru. Jeho velikost je však na počítačové poměry neobvyklá – dvanácticentimetrový reproduktor se v této kategorii jen tak nevidí. Celá bedna má téměř krychlový tvar a je vyrobena ze dřeva potaženého plastem. Design i provedení jsou evidentně podřízeny plánovanému umístění subwooferu pod stolem. Dobře se na něj odkládá cokoliv včetně vlastních noh…

Na subwooferu je jediný ovládací prvek hlasitosti basů a patřičné konektory pro připojení zdroje, počítače a satelitů. S připojením byl jen malý problém – kabely k satelitům by mohly být delší.

A zvuk?

Yamaha přistupuje k počítačovým bedýnkám z jiného úhlu než konkurence. Zatímco pro většinu výrobců je prioritou výkon, Yamaha se soustřeďuje na věrnost zvuku. S žádnou z uvedených reproduktorových sestav si doma diskotéku neuděláte. Dokonce ani subwoofer vám nerozhýbe podlahu pod nohama. Ani při největším zesílení se mi však nepodařilo reproduktory přebudit a donutit je k typicky umělohmotnému drnčení.

Pro koho jsou tedy tyto bedýnky určeny? Nejspíš si je domů nepořídí klasičtí hráči počítačových her. Zdá se mi, že výbuchy raket zní přece jen lépe s poněkud šťavnatějšími basy. Pro domácí kino se také evidentně nehodí. Využití ale najdou při každodenní práci s počítačem, k níž patří zvuky systému, multimediální aplikace a především přehrávání cédéček a empétrojek. Musím říct, že zejména v posledně uvedené oblasti si obě sestavy vedou skvěle. A pokud nemáte na stole místo a přesto chcete kvalitní zvuk, je především MS201 pro vás to pravé.

Plusy minusy
+ kvalitní zvuk
+ úroveň šumu
- nižší výkon
- kratší kabeláž

Reproduktory
Yamaha YST-M101 a YST-MS201
Zdroj: Zero, Praha
Telefon: (02) 71 00 01 11
Cena: YST-M101: 1 260 Kč vč. DPH
YST-MS201: 2 230 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: Active Servo Technology, magneticky stíněné reproduktory, provedení bílé nebo černé, výkon:
YST-M101 – 2 × 3 W,
YST-MS201 – 2 × 6 W + 18 W

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Sony 15,1“ LCD monitor na českém trhu

Témata článku: Reproduktory, Sestavy, Reproduktor, Malý problém, Subwoofer, Bílý dům, Neobvyklé provedení, Base, Subwoofery, Servo, Stabilizátor, Klasický design, Počítačový zdroj, Yamaha, Malý satelit

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů