Reproduktory G-900B: pozor na sousedy

Reproduktory redakci neznámé značky EDTA Sonic, které doputovaly společně s počítačem LEO Media (první pohled v minulém čísle), mě velice překvapily.
Petr Broža: Reproduktory redakci neznámé značky EDTA Sonic, které doputovaly společně s počítačem LEO Media (první pohled v minulém čísle), mě velice překvapily. Už velikost krabice, v níž byly zabaleny, leccos napovídala. Skrývaly se v ní čtyři malé reproduktory a jeden velký, ale opravdu velký subwoofer.

Kávu raději vypijte
Na rozdíl od sestavy Logitech SoundMan X2, která měla černou barvu a byla zbavena pravých úhlů, jsou subwoofer i reproduktory sestavy G-900B barevně i tvarově klasickým počítačovým doplňkem. Šedá prostě dneska nikoho ze židle nevytrhne. Mě nadzvedl až zvuk, který subwoofer – vysoký a široký jako skříň typu minitower – vydává. Tři bassreflexy, 30 W výkonu a velká ozvučná skříň na plný výkon rozechvějí celý dům. Basový reproduktor není celý uschován ve skříni, takže nízké frekvence neznějí tak plasticky a měkce jako u sestavy SoundMax X2. Jsou o něco „dutější“, ale jen o málo. Hodně tomu pomáhá velikost subwooferu. Takže když jsem u X2 napsal, že rozčeří kávu v hrnku na stole, G-900B vám ji rovnou vylijí – tak dobrý dunivý zvuk jsem z počítačových reproduktorů zatím ještě neslyšel. Ani se mi nepodařilo subwoofer přebudit. Vždy stačil nezkresleně dunět, zatímco satelity při vyšším výkonu už pokulhávaly.

Umělý prostor
V sestavě jsou přítomny čtyři reproduktory (každý 2,5 W), bohužel zesilovač v subwooferu má pouze jeden vstup pro zvuk. Nezapojíte tedy přední a zadní reproduktory z prostorových zvukovek (SB Live! apod.). 3D zvuk je totiž dělán ze stereo zvuku pouze přidáním efektů do zadních kanálů, takže neslyšíte opravdový, ale pouze umělý prostor. Tím se sice trochu snižuje užitná hodnota sestavy, na druhou stranu si tímto umělým prostorem mohou přilepšit majitelé klasických zvukových karet pouze se stereo výstupem.

Ovládání pod stolem
Nejvíce mi vadilo, že se ovládání hlasitosti, basů a výšek nachází na basové jednotce. Takže pokud jsem chtěl reproduktory ztlumit, musel jsem buď nohou šátrat pod stolem, nebo se zohnout. Myslím, že není nijak složité vyvést ovládání hlasitosti podobně jako u sestav Cambridge SoundWorks. Co mě ale potěšilo, je zabudovaný síťový adaptér, takže se pod stolem nemnoží krabičky a zbytečné balíky drátů.

Pokud používáte tuto sestavu v bytě, dejte pozor, aby vás majitel domu nepřestěhoval o dvě ulice dále.

Logitex SoundMan X2 3 900 Kč
Cambridge SoundWorks 4 Point Surround 3 270 Kč
EDTA Sonic G-900B 2 455 Kč
soustava reproduktorů
EDTA Sonic G-900B
Zdroj: LIBRA Electronics, České Budějovice
Telefon: (038) 77 43 20 1–3
Cena: 2 455 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: 4 reproduktory s výkonem 2,5 W RMS, subwoofer se třemi bassreflexy o výkonu 30 W, samostatné ovládání basů, výšek a celkové hlasitosti, tlačítko pro zapnutí 3D zvuku, velikost subwooferu 25 × 35 × 18 cm

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (21) Další článek: E-business u IBM má jméno WebSphere

Témata článku: Reproduktory, Sestavy, Leo, Celý dům, Počítačová skříň, Subwoofery, Nízká výška, Sonic, Soundmax, Reproduktor, Cambridge, Subwoofer, Velký prostor, Malý satelit

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů