Reportáž z konference IDF: Budoucnost podle Intelu

V San Franciscu se ve dnech 22. až 25. září uskutečnila mezinárodní konference IDF, kde Intel uvedl řadu nových produktů, technologií i vizí. Na co se můžeme v budoucnu těšit?

Intel a Mooreův zákon

Paul Otellini, prezident společnosti Intel se na IDF nechal slyšet, že Mooreův zákon, podle kterého se počet tranzistorů každý rok zdvojnásobí při zachování stejné ceny, stále platí. Jen ve dvouletých cyklech.

Zatímco před dvěma lety Intel uvedl první 45nm procesor (Penryn), teď přichází procesory s 32nm technologií výroby (Westmere). V roce 2011 se pak můžeme těšit na procesory s 22nm technologií výroby, která stejně jako ty předchozí slibuje vyšší výkon při nižší spotřebě a nižších výrobních nákladech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Slavný Moorův zákon a první procesor s 22nm technologií

Viceprezident a manažer výroby Bob Baker ukázal křemíkový wafer s prvními funkčními čipy vyrobenými 22nm technologií. Obvod v každém čipu je tak malý, že se do oblasti velikosti nehtu vešlo 2,9 miliardy tranzistorů. V oblasti stolních počítačů jste se doposud mohli se 45nm architekturami Penryn a Nehalem. Teď ovšem přichází 32nm Westmere a Sandybridge. Také procesory Intel Atom, určené do malých mobilních zařízení (SoC), procházejí neustálou inovací. Současnou architekturu 45nm Atomů Bonnell nahradí úspornější a přitom výkonnější 32nm platforma Saltwell (nový Atom Pineview).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bob Baker s křemíkovým waferem a schéma vývoje procesorů podle Intelu

V kapesních počítačích nepříliš rozšířený procesor Atom Menlow zase nahradí na začátku roku 2010 mnohem prostorově i energeticky úspornější Moorestown, v roce 2011 pak Medfield, který slibuje ještě větší úsporu energie (delší výdrž na baterii) a menší rozměry.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj v příštích letech na poli procesorů pro kapesní zařízení

Procesory pro desktopy

Po nedávném uvedení platformy Lynnfield (Core i5 a nových i7) s paticí LGA1156 přichází Intel s očekávanou platformou Clarkdale (také patice LGA1156) do levných počítačů a HTPC. Můžeme se těšit na totéž i v noteboocích – zde bude mít kódové jméno Arrandale. Bezesporu největším přínosem těchto dvou platforem je umístění 32nm procesorového jádra Westmere a 45nm grafického jádra do společného pouzdra procesoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Desktopové procesory a noteobokový Arrandale

Oba tyto čipy podporují technologii Turbo Boost (stejně jako Lynnfield). Pokud nebudete využívat jedno jádro procesoru, to se vypne a u druhého, pokud je to zapotřebí, automaticky dojde ke zvýšení taktu, a tudíž i výkonu až do maxima, které je pro každý procesor dané. Naopak ke snížení výkonu může dojít při větším než dovoleném zahřívání jádra. Je tak chytře vyřešen problém s aplikacemi využívajícími pouze jedno jádro procesoru, které byly například u čtyřjádrových procesorů pomalejší. Co všechno ovlivňuje takt procesoru je názorně vidět na tomto diagramu:

Klepněte pro větší obrázek
Schéma Turbo Boost

U Clarkdale a Arrandale se však ještě může výkon doslova přelévat mezi CPU a GPU. Znamená to, že pokud nebudete využívat grafické jádro, dojde k automatickému zvýšení výkonu procesoru a naopak. Hezky to ilustrují infračervené snímky obou sousedících čipů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ïnfračervené snímky zahřátých procesorů

Clarkdale a potažmo Arrandale se od předchozích generací liší také přítomností technologie HyperThreading (2 jádra = 4 vlákna), podporou DDR3-1333 pamětí, akcelerací pokročilého šifrování AES a celkem 4 MB L2 sdílené cache pro obě procesorová jádra.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Procesor Clarkdale

Nové integrované grafické jádro nabídne hardwarové dekódování HD videa a konečně také HDMI konektor ve verzi 1.3. A jaký je výkon této grafiky? Podle zveřejněných výsledků z 3DMark Vantage jej můžeme čekat zhruba o polovinu vyšší než u předchozí GMA 4500:

Co se Core i7 týče, v roce 2010 přijde také první šestijádrový procesor od Intelu s kódovým označením Gulftown. Bude již vyroben 32nm technologií a osadíte jej do patice LGA1366 na základní desce s čipovou sadou Intel X58.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výsledky 3DMark Vantage a šestijádrový procesor Gulftown

Arrandale aneb Core i7 do notebooků

Ti, kterým nestačí výkon dnešních notebooků, mohou zajásat. Intel uvedl svou mobilní platformu s kódovým označení Calpella. Čtyřjádrový procesor této platformy – Intel Core i7 (45nm Clarksfield) je velmi podobný nedávno uvedeným desktopovým Lynnfieldům, k dispozici bude samozřejmě i verze Core i7 Extreme Edition. Na začátku příštího roku se také dočkáme dvoujádrových procesorů Arrandale založených na 32nm architektuře Westmere. Obojí pak bude spolupracovat s čipovou sadou Intel PM55 Express.

Calpella přinese samozřejmě všechny výhody desktopového Nehalemu:

  • technologie Hyper-Threading a Turbo Boost
  • čtyři jádra v jednom čipu a integrovaný řadič paměti
  • nové SSE4.1 a 4.2 instrukce
  • podpora pamětí DDR3-1333
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vývoj na poli mobilních platforem a schéma Turbo Boost

Příkladem může být mobilní procesor Core i7-720QM se základním taktem 1,6 GHz, který se ovšem díky technologii Turbo Boost může vyšplhat až na 2,8 GHz. Ve srovnání se současným mobilním čtyřjádrem Core 2 Quad Q9000 si i7-720QM si podle nedávno uvedené tiskové zprávy od Intelu nevede vůbec špatně:

Od oficiálního uvedení mobilního Core i7 na IDF začali všichni velcí OEM partneři Intelu (například Asus, Dell, HP a Toshiba) nabízet notebooky s mobilními procesory Intel Core i7. Další notebooky postavené na těchto procesorech se na trhu objeví v průběhu příštích měsíců. Už z ceny procesorů si jde udělat obrázek, že nepůjde alespoň zpočátku o zrovna o levné notebooky. Mobilní procesory Intel Core i7-920XM, Intel Core i7-820QM a Intel Core i7-720QM totiž stojí 1 054, 546 a 364 dolarů (přibližně 20 000 Kč, 10 500 Kč a 7 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mobilní platforma CAlpella a výsledky z 3DMark Vantage

Nové Atomy nejen do netbooků

Ve svých procesorech Atom vidí Intel velkou budoucnost, a to nejen v oblasti mininotebooků, ale také kapesních počítačů, nettopů či dokonce vestavěných počítačů v autech či jinde. Z původní koncepce Diamondville procesoru Atom, stařičkého severního můstku 945GSE a jižního ICH7-M, přechází Intel na koncepci Pinetrail aneb na dvoučipové řešení Atomu Pineview a I/O čipu zastřešujícího vstupní a výstupní porty.

Spolu s vývojem platformy Moorestown s procesorem Atom pro kapesní počítače, mobilní telefony a hračky je také vyvíjeno uživatelské prostředí Moblin. Jedná se o Open Source operační systém na bázi Linuxu, na kterém Intel spolupracuje i s Microsoftem a dalšími společnostmi. Cílem je vyvinout uživatelské prostředí, které bude i na malém displeji snadno ovladatelné a uživatelsky příjemné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moblin a vývoj technologií pro netbooky

Více informací o všech chystaných novinkách Intelu i z oblasti serverů, 3D stereoskopie pro masy či televizní zábavy najdete na této adrese.

 

Diskuze (13) Další článek: Nový Avast 4.8 opravuje bezpečnostní chybu

Témata článku: Hardware, Notebooky, Budoucnost, Moorův zákon, Konference, Reportáže, Intel Core, Pokročilé šifrování, Kódové jméno, Procesory Intel, Turbo, Křemíkový wafer, Atom, Boost, Desktopový počítač, Verze core, Intel Core I7, Reportáž, Baker, Hardwarové dekódování, IDF, Arran, Notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači