Reportáž z dílny Octopus Lab. Jaké to je, být bastlířem na plný úvazek

Pražská dílna Octopus Lab sjednocuje nadšence do elektrotechniky. Komunita se snaží ve svých projektech propojit elektroniku, internet věcí, robotiku s virtuální realitou a umělou inteligencí. A také se u toho bavit.

Chcete porozumět světu elektrotechniky a časem si třeba seskládat vlastního robota? V klasické škole se toho kromě naprostých základů o této oblasti moc nedozvíte. Nejlepší je najít partu podobných nadšenců, kteří vás prvními i dalšími kroky rádi provedou. Jedny takové objevíte v pražských Vršovicích, kde sídlí dílna Octopus Lab. Stojí za ní především velký fanoušek technologií Jan Čopák. „S drátky a žárovičkami jsem si hrál už od devíti let. Vyrůstal jsem na článcích v ABC, později hlavně ve VTM a pak i Amatérském rádiu. Doma dělané cuprex desky mi sloužily na pokusy s logickými obvody,“ vzpomíná Čopák.

Jen málokomu se splní sen spojit práci se zábavou. Čopákovi se to podařilo před několika lety, kdy společně s přáteli otevřeli bastlířskou dílnu. „Octopus Engine byl někdy po roce 2010 obyčejný klub, který sdružoval nadšence do moderních technologií. Nepravidelná setkání klubu byla inspirována vyhlášenými salóny z dob vrcholného období Nikoly Tesly, kde lidé různých oborů probírali možné i nemožné cesty dalšího směřování lidské společnosti,“ vypráví inženýr, který vystudoval technickou kybernetiku na pražské ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek
Bastlíř a milovník elektrotechniky Jan Čopák s modulem ESP32. Jeho základem je rychlý a výkonný 32bitový mikrokontrolér s podporou Bluetooth a Wi-Fi. Využití najde třeba v zařízeních pro automatizaci domácnosti a dalších oblastech IoT. Další projekty najdete v galerii tohoto článku.

Od počátku se v dílně věnovali webovým aplikacím a databázím, strojovému učení a neuronovým sítím, technologii blockchainu a kryptoměnám nebo virtuální a rozšířené realitě. Především ale také vývoji elektroniky, internetu věcí a technologiím 3D tisku. Bastlíři pracovali s jednočipovými kontroléry, hráli si s Arduinem a linuxovým Raspberry Pi. „Malou revoluci pak u nás provedly první funkční moduly a nepájivá kontaktní pole, kterými nás začala zaplavovat Čína,“ nastiňuje Čopák.

Někdy v té době se také objevily první myšlenky na tvorbu dnešní vlajkové lodi dílny. „Vznikl jakýsi prototyp první desky pro vývojáře DEVboard. Začali jsme se rovněž setkávat s lidmi kolem Paralelní Polis, kde někteří v době dalšího obrovského boomu bitcoinu poptávali krabičku, která ukazuje aktuální kurzy. Vzniká tak #tickernátor a objevujeme potenciál modulu ESP8266 a následně ESP32. Na setkání s makery a geeky na prvním Prague Maker Faire jsme se rozhodli tyto moduly zpřístupnit světu,“ vysvětluje bastlíř.

Pozvánka na Maker Faire:

Jednoduché nebo částečně zapojené projekty mohou výborně pomoci třeba při výuce elektroniky a programování. Z dílny Octopus Lab tak nyní vycházejí originální vývojové a experimentální desky, které slouží i jako finálně zapojitelné moduly pro projekty nebo jejich části. Ukázková zapojení, projekty a zdrojové kódy jsou postupně publikovány na GitHubu. „Naším cílem nebylo vytvořit stavebnici podobnou Legu, kde prostě jen podle návodu poskládáte pár součástek do sebe a ono to nějak funguje,“ nastiňuje tehdejší záměry Jan Čopák. „S naší deskou jdeme do větší hloubky. Chceme, aby ten, kdo s ní pracuje, pochopil princip, jak funguje. Aby si jednotlivé části sám naprogramoval a podobně.“

Pokud máte zájem se do komunity kolem Octopus Lab zapojit i vy, stačí navštívit letošní Maker Faire, který se uskuteční 11. a 12. září na výstavišti v pražských Holešovicích. Dílna tam bude mít stánek, ve kterém představí úspěšné projekty. Třeba vás její zakladatel zláká: „Vracíme se tak trochu ke kořenům. Ukážeme například v praxi Turingův stroj.“ 

Váš názor Další článek: Němci znovu vynalezli kolo. Mezi šlapkami a zadním kolem chybí řetěz, nahradil jej kabel

Témata článku: Internet, Články z Computeru, Bitcoin, Wi-Fi, GitHub, Čína, Bluetooth, Arduino, Raspberry Pi, Lego, Elektrotechnika, Makro Faire, Projekt, Abc, VTM, Dílna, Holešovice, Elektronika, Paralelní polis, Vršovice, Nikola Tesla, Plný úvazek, Alan Turing, NadšenecDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika