Reportáž: Tech-Ed Europe 2009

Listopad byl bohatý na velké konference. V Berlíně se konal Tech-Ed Europe, na kterém Microsoft představil Exchange 2010, o týden později pak štafetu převzala konference PDC.

Letos na podzim Microsoft uspořádal dvě velké konference. Tradiční PDC v Los Angeles, kde představil betaverzi kancelářského balíku Office 2010 a některé další speciality včetně testovací verze Silverlight 4, o pouhý týden dříve se ale otevřely také brány mnohem dostupnějšího berlínského výstaviště – konala se tu šňůra ukázek a přednášek Tech-Ed Europe 2009.

Obě konference se orientují především na profesionály z oboru, firemní klientelu a samozřejmě vývojáře (PDC je zkratka pro Professional Developer Conference). Nějaký čas se tedy spekulovalo, na které z nich Microsoft představí Office 2010 a jeho webovou podobu Web Apps. Nakonec zvítězila přeci jen o špetku renomovanější PDC a evropský Tech-Ed se musel spokojit „jen“ s uvedením nové verze groupwarového serveru Exchange 2010 a množstvím přednášek k novému vývojovému prostředí Visual Studio 2010, které je nyní ve fázi druhé betaverze.

Exchange podle Microsoftu a nová efektivita

Slovíčko „jen“ zde ale není na místě, a pokud se nad tím čtenář zamyslí, dopady nového Exchange jsou ve spojením s Outlookem 2010 mnohem výraznější než drobné úpravy ve Wordu, Powerpointu a v dalších nástrojích. Exchange totiž ve spojení s dalšími serverovými produkty (především Office Communications Server) promění klasický poštovní server v terminál pro instantní komunikaci, fax a hlasové zprávy.

labs.png
V pavilonu Hands-on Labs byl několik set počítačů s Windows 7, Serverem a dalšími aplikacemi
Každý si zde tedy mohl nerušeně vše vyzkoušet

Když tedy šéf divize byznys Steven Elop v první den konference přišel před sedmitisícový dav z dvou třetin zaplněného konferenčního sálu, argumentoval především tím, že nový Exchange skloubí veškerou komunikaci do jednoho jediného bodu a Outlooku se již nebude říkat poštovní klient, jelikož nová zpráva nebude muset být pouze e-mail, ale prakticky cokoliv – stane se z ní „univerzální kontejner pro informace“. Motem jeho průvodní přednášky a koneckonců celých pěti dnů na berlínském Messe se stalo dvousloví „new efficiency“ - nová výkonnost.

teched1.png  teched2.png  teched3.png
Úvodní keynote šéfa divize byznys Steva Elopa

A není se čemu divit. Microsoft je často kritizován pro to, že neumí rychle reagovat na dynamicky se měnící trh, mnozí již vidí „nový Microsoft 90. let“ ve virtualizaci a konkurenčním VMwaru, jiní naopak spatřují následovníka redmondské softwarové továrny v internetovém Googlu, který razí nová pravidla a návyky. Na vlnu úspor a výkonnosti tak naskočil i Microsoft a i on se v době krize a vzletných hesel snaží trh přesvědčit, že virtualizace je sice správný směr, bez Microsoftu ale prakticky k ničemu.

Tech-Ed v číslech

Na konferenci přijelo 7 000 návštěvníků z více než stovky zemí. Tech-Ed se konal na berlínském hlavním výstavišti a předcházel tradiční konferenci PDC v Los Angeles. Na Tech-Ed Europe byla představena nová verze groupwarového serveru Exchange 2010.

Zákazníci Exchange 2010 ušetří až 70 % nákladů a integrace hlasu, faxu a e-mailu do jediného programu zvýší produktivitu o pětinu,“ vyřkl Elop jasný ortel a na pódium už přichází tradiční partneři, kteří mu tato slova potvrdí. Steven Derbyshire z NEC Philips přitakává „o čtvrtinu nám klesly náklady na úložiště pro Exchange a o 70 % nevyžádaná pošta,“ a Elop dále představuje docela netradiční případovou studii ze zoologické zahrady v britském Chesteru, která přešla na Server 2008 R2 a po vzoru ostatních slaví úspěchy. Davem to zašumělo, novinář z Polska spiklenecky mezi vousy pronese nezodpovězenou otázku, na čem asi ZOO běžela doposud a že to byly nejspíše stařičké „NTčka“, to už ale režie na plátně spustí krátký filmový šot s představou správce IT za pár let, který bude používat produkty Microsoftu (sledujte níže).

Celá keynote se nesla v tradičním duchu velkých a dobře zrežírovaných akcí Microsoftu, které připomínají spíše velkou šou a Elopovi nelze upřít nadání pobavit. Keynote ale samozřejmě nebyla jediným magnetem celé konference. V následujících čtyřech dnech organizátoři uspořádali několik desítek přednášek o serverových produktech Microsoftu, ale na své si přišli i vývojáři v souvislosti s připravovaným Visual Studiem. V každém případě tím ale skončil výčet novinek, které zde Microsoft představil v premiéře a štafetu pomalu předal losangelskému PDC.

intel.png  intel.png  hp.png
Vystavovatelé: Intel lákal na Formuli 1, HP na nové rackové servery pro menší webové služby

Tech-Ed se skládá z klasického konferenčního programu, vedle přednášek zde tedy nechyběly ani dva velké pavilony se stánky partnerů. I zde probíhal čilý ruch, množství přednášek a především si člověk mohl každou technologii „osahat“ a vyzkoušet. Prezentaci pak doplňovaly i malé stánky Microsoftu, spíše jakési panely pro každou z jeho služeb, kde opět nechyběla ukázka a zde jsem také odchytil „evangelistu“ Chrise Pendletona, který má v Microsoftu na starosti Bing mapy. Ty zatím Googlu konkurovat na našem území nemohou, Chris mi ale potvrdil, že Česko je na řadě a mělo by se během příštích let dočkat kvalitnějšího mapového pokrytí a především speciálních snímků Bird's Eye. O mapách podle Microsoftu si můžete více přečíst v samostatném článku.

Nové Visual Studio 2010

Příjemné bylo také setkání s Jasonem Zanderem, šéfem vývoje nového Visual Studia 2010. O tom, co nová verze přináší, by se dal napsat sáhodlouhý elaborát, každopádně i zde je vidět, že si je Microsoft vědom pomalého přesunu výpočetních úloh z vašeho procesoru nebo podnikového serveru kamsi do „cloudu“ - internetového éteru. VS 2010 si tedy společně s novými verzemi platformy .Net poradí s distribuovanými výpočty, programy, které poběží na serveru, s programováním nejrůznějších forem internetové a síťové komunikace a samozřejmě také s projektem Azure. Azure je společně s Amazon Web Services/EC2, Google App Engine a dalšími službami vlastně další generace webových a aplikačních hostingů, kdy se budou na webu namísto jednodušších skriptů zpracovávat komplexní a optimalizované aplikace pro výkon. Je možné, že cloud-computingové (nebo prostě postaru aplikační) hostingy v horizontu několika let zcela nahradí i nízkonákladové webové hostingy s prostorem pro vaše skripty, data a s nějakou tou databází.

teched.png  teched.png  msauto.png  msauto.png  msauto.png
Tech-Ed, pavilon vystavovatelů a miniaturní stánek ke každé apliakci Microsoftu
V tomto případě Windows Embedded a projekt Microsoft Auto

Krátká procházka berlínským Tech-Ed Europe 2009
(kvalita odpovídá drobné YouTube kameře Flip)

VIDEO: 2435 'Střípky z Tech-Ed Europe'

Takový byl tedy Tech-Ed Europe 2009. Microsoft zde představil Exchange 2010, zrekapituloval novinky v Serveru R2 a Hyper-V a klientům nabídl věrohodný obraz ideálního podniku, který využívá celý ekosystém aplikací a služeb Microsoftu a který skutečně vypadá lákavě, když do sebe všechno pěkně zapadne jako velké puzzle. Ostatně přesně takový je Microsoft, abyste totiž využili všech výhod nového Exchange, jen ten vám stačit nebude, pořídíte si totiž pouze jeden díl obrovské stavebnice. Pokud ale sestavíte celou skládačku, možná šéf vašeho IT zažije stejně blažený pocit jako „ajtík“ v Elopově keynote. O tom, jestli je to podle vás realita, nebo jen vzdálený sen a přání, se můžete podělit v diskusi pod článkem.

Váš názor Další článek: Nová kniha: Mandriva Linux 2010 Instalační a uživatelská příručka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,