Reportáž: Místo kde se firewally berou útokem

Minulý týden jsme měli možnost navštívit nově otevřenou Security Lab v Praze. K čemu je tato laboratoř dobrá a další informace se dozvíte v naší malé reportáži.

Security Lab

Minulý týden jsme měli možnost nahlédnout do nově otevřené Security Lab, kterou společnost DNS před časem otevřela a nyní je dostupná "veřejnosti". Je určena především pro vyzkoušení vlastností bezpečnostních produktů, srovnávací testy, ale také školení zákazníků a workshopy. K dispozici jsou i školení odborníci. Vybavení je také možné využít k pilotním projektům a zapůjčit si jej.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový pohled na HW vybavení laboratoře

Klepněte pro větší obrázek

Petr Hněvkovský z DNS ukazuje zařízení TrendMicro

Laboratoř je vybavena produkty Crossbeam X80, C30, C10 atd., dále CipherOptics G100, G1002, ISS Proventia G100 a M10, TM Network VirusWall, CheckPoint Edge, Connectra, nCipher nShield HSM, TrendMicro (InterScan Web Security Appliance) a další software či hardware dle potřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Místnost lze využít i pro školení

Vybavení laboratoře je určeno pro širokou škálu zájemců. Mohou to být jednak zájemci z řad koncových uživatelů, dále partneři a bezpečnostní prodejci a pochopitelně specialisté a architekti bezpečnostních systémů. Laboratoř však může být užitečná i pro novináře a nezávislé testery produktů pro možnost jejich objektivního srovnání a otestování. V neposlední řadě je pak určena pro účastníky a pořadatele školení a workshopů.

Klepněte pro větší obrázek

Bližší pohled na jeden z "racků"

Klepněte pro větší obrázek

Detailní pohled na TrendMicro IWSA 1200 a 2500

Krátce o DNS a.s.

Společnost DNS a.s. patří do skupiny eD system Czech a jedná se jednoho z největších distributorů v oblasti bezpečnosti. Produktové portfolio společnosti DNS se dnes skládá z několika základních celků. Společnost je tradičním dodavatelem serverů společností Hewlett-Packard a IBM na platformách UNIX, i5/OS a OVMS. Později se nabídka rozšířila i o high-end servery na platformě Intel s technologiemi Microsoft. Kromě toho dodává společnost i řešení pro zálohování, ukládání dat, realizaci SAN sítí a širokou paletu systémového middleware (řízení a správa IS, vysoká dostupnost, zálohování).

Do portfolia produktů pak patří i síťové produkty jako jsou routery či switche od renomovaných výrobců, dále technologie pro VoIP či PBX.

Bezpečnostní scénáře

Jednotlivá zařízení v laboratoři lze zapojit dle požadavků uživatele a využít k testování. K tomu jsou připraveny tři základní scénáře, které lze taktéž kombinovat a upravovat. Na nich si můžete otestovat nejčastější případy použití těchto zařízení, prověřit jejich funkčnost a spolupráci.

Scénář "Perimeter security" je základním scénářem pro ochranu zabezpečení perimetru IT infrastruktury. Narůstající složitost ochranných prvků může velmi snadno komplikovat jejich správu a kromě klasických firewallů přibývají do infrastruktury takové prvky, jako je inspekce na aplikační vrstvě, kontrola přístupů k internetovým zdrojům, antivirová a antispyware ochrana. Útoky na firewally už se moc nevidí, protože jejich spolehlivost je téměř 100%.

Proto se pozornost záškodníků soustředí na průniky na aplikační vrstvu. Útočník se snaží využít služeb, které firewall standardně povoluje, a útočit přímo na cílový systém, který službu poskytuje. Proto musí být ve firewallech implementována dokonalejší kontrola aplikačních protokolů, která může lépe monitorovat komunikaci a zabránit napadení. Tato náročná činnost je pak prováděna specializovanými IDS/IPS systémy, aby byla zachována vysoká přenosová rychlost.

Druhým scénářem je "Internal security". Právě bezpečnost v interních sítích je s narůstajícím počtem serverů, klientů a mobilních uživatelů velmi důležitá. Omezené zdroje IT týmů pak často neumožňují velké zásahy do infrastruktury a tradiční prvky, jako jsou firewally na třetí síťové vrstvě, nemusí být vyhovující. Proto existují komplexní sady řešení pro druhou či třetí síťovou vrstvu či na jednotlivé servery, které umožňují minimalizovat změny v infrastruktuře. Podobné technologie zahrnují nejen kontrolu přenášených dat, ale také zamezí připojení "neautorizovaných" počítačů do vnitřní sítě.

Posledním scénářem jak pak "Desktop security", tedy ochrana pracovní stanice. Jednoduchý antivirový systém již dávno nestačí, a proto je dnes třeba zapojit do bezpečnostní ochrany i prvky pro omezení přístupu do sítě, osobní firewally, systémy pro validaci spouštěných aplikací a síťové IPS systémy. Složitost takového ochranného mechanismu je pak nepoměrně vyšší a je tedy rovněž kladen důraz na jednoduchou a centralizovanou správu pro administrátory.

Pokud tedy chcete něco podobného vyzkoušet, otestovat funkčnost produktů a vyzkoušet jejich výkon, integrovat rozličné nástroje do uceleného řešení, může pro vás být Security Lab zajímavým testovacím prostředím. Můžete si navrhnout a postavit vlastní skladbu bezpečnostních prvků a pak v laboratoři ověřit jejich neprůstřelnost.

Témata článku: Hardware, Bezpečnost, Testovací protokol, Brána, Tradiční dodavatel, Vnitřní hardware, Detailní pohled, Switche, Vysoká bezpečnost, Základní skladba, Workshop, Bezpečnostní prvek, Ochranná vlastnost, Záškodník, Tradiční prvek, Specializovaná laboratoř, Základní prvek

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 188

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje