Renesance zájmu o IT-firmy

Zákon o liberalizaci energetiky u nás vyvolal potřebu vytvoření informační infrastruktury.
Zákon o liberalizaci energetiky u nás vyvolal potřebu vytvoření informační infrastruktury. Do roku 2002 má být umožněno subjektům odebírajícím elektrickou energii v objemu od 40 GWh a výše vybrat si svého dodavatele elektřiny. Do roku 2007 pak má mít tuto možnost každý, včetně domácností.

Např. Logica na tiskové konferenci uvedla, že se podílí na vytvoření našeho trhu s elektřinou. Dokončila totiž studii, která pomůže Ústřednímu elektroenergetickému dispečinku ČR připravit energetiku u nás na konkurenční prostředí. Předmětem studie je porovnání základních variant trhů s elektřinou, potřebných informačních infrastruktur, časů a nákladů na jejich vytvoření. Studie vychází z údajů, které vyplývají ze zavádění energetického trhu v Austrálii, Velké Británii, skandinávských zemích a na Novém Zélandu. Kompletní text studie je k dispozici na internetové stránce www.ued.cz.

Jak vyplývá ze závěrů studie, náklady spojené s vybudováním potřebné infrastruktury se odhadují na 1–1,9 miliardy korun, přičemž do této částky nejsou zahrnuty výdaje jednotlivých výrobců, prodejců a distributorů. Pokud by byl postup zavádění trhu obdobný jako v zahraničí, lze očekávat, že kompletní návrh a realizace infrastruktury by trvaly dva až tři roky.

Živě komentuje: Co to znamená pro naše IT? Projeví se renesancí zájmu o dodavatele systémů na rozdíl od trhu s ERP-systémy, který je dnes víceméně dospělý a plný. Rovněž se předpokládá, že energetické podniky v té době již budou mít nějaký ERP-systém. Spíše se u nich objeví hlad po systémech návazných na ERP, jako jsou např. CRM, call-centra, speciální zúčtovací systémy apod. Ve výhodě pak budou takové firmy, jako např. Logica, které mají se zaváděním podobných systémů v jiných zemích již dnes zkušenosti.

Váš názor Další článek: Týden s Internetem v Moravské Třebové

Témata článku: Energetika, Kompletní systém, Energetický náklad, GWh, IT


Určitě si přečtěte

Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5