Zákon o liberalizaci energetiky u nás vyvolal potřebu vytvoření informační infrastruktury.
Zákon o liberalizaci energetiky u nás vyvolal potřebu vytvoření informační infrastruktury. Do roku 2002 má být umožněno subjektům odebírajícím elektrickou energii v objemu od 40 GWh a výše vybrat si svého dodavatele elektřiny. Do roku 2007 pak má mít tuto možnost každý, včetně domácností.
Např. Logica na tiskové konferenci uvedla, že se podílí na vytvoření našeho trhu s elektřinou. Dokončila totiž studii, která pomůže Ústřednímu elektroenergetickému dispečinku ČR připravit energetiku u nás na konkurenční prostředí. Předmětem studie je porovnání základních variant trhů s elektřinou, potřebných informačních infrastruktur, časů a nákladů na jejich vytvoření. Studie vychází z údajů, které vyplývají ze zavádění energetického trhu v Austrálii, Velké Británii, skandinávských zemích a na Novém Zélandu. Kompletní text studie je k dispozici na internetové stránce www.ued.cz.
Jak vyplývá ze závěrů studie, náklady spojené s vybudováním potřebné infrastruktury se odhadují na 1–1,9 miliardy korun, přičemž do této částky nejsou zahrnuty výdaje jednotlivých výrobců, prodejců a distributorů. Pokud by byl postup zavádění trhu obdobný jako v zahraničí, lze očekávat, že kompletní návrh a realizace infrastruktury by trvaly dva až tři roky.
Živě komentuje: Co to znamená pro naše IT? Projeví se renesancí zájmu o dodavatele systémů na rozdíl od trhu s ERP-systémy, který je dnes víceméně dospělý a plný. Rovněž se předpokládá, že energetické podniky v té době již budou mít nějaký ERP-systém. Spíše se u nich objeví hlad po systémech návazných na ERP, jako jsou např. CRM, call-centra, speciální zúčtovací systémy apod. Ve výhodě pak budou takové firmy, jako např. Logica, které mají se zaváděním podobných systémů v jiných zemích již dnes zkušenosti.