Renesance bezdrátových sítí WiMAX v Česku?

ČRa v lednu spustily WiMAX v Praze a na konci roku budou mít pokryty všechna velká města. V rozletu následovníka Wi-Fi ale brání licenční politika tuzemského regulátora ČTÚ.

Technologie bezdrátového přenosu dat WiMAX (802.16) má za sebou již jedenáct let vývoje, u nás se ale doposud neprosadila ve velkém. Čas od času sice webem proletí nějaký ten článek, který sesumíruje, co se ve světě WiMAXu odehrálo z poslední rok, v praxi se ale technologie uplatňuje jen u lokálních a regionálních poskytovatelů internetu, telefonie a přenosu dat.

O WiMAXu se občas píše jako o nástupci Wi-Fi, respektive bezdrátového přenosu 802.11, jedná se ale především o jeho doplněk. Zatímco Wi-Fi se díky svému malém dosahu hodí do interiérů a nelicencovaných pásem, WiMAX dokáže anténou velikosti čokolády Milka (no skoro) pokrýt sto kilometrů čtverečních a více. Teoretické dosahy se pohybují okolo 50 kilometrů v přímé viditelnosti při přenosových rychlostech až 70 Mb/s.

Praxe a reálná implementace je ale docela odlišná. V městech je třeba počítat s nepřímou viditelností a odrazy od betonových a zděných ploch, malý Access Point na parapetu tak bude schopen přijímat signál ze vzdálenosti okolo dvou kilometrů. I to je ovšem mnohem více než v případě městského Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Wimaxová anténa na brněnském vysílači Hády a evoluce zařízení s podporou WiMAX
U nás se ovšem zatím vývoj zastavil na úrovni roku 2005 (fixní licence)

WiMAX je ideální řešení pro metropolitní sítě nebo naopak řídce osídlené a těžko dostupné oblasti. Namísto husté sítě hotspotů stačí velkoměsto českých rozměrů pokrýt několika vysílači a je díky jejich velkému dosahu vystaráno. A to přeneseně platí třeba i o horských oblastech. I proto se WiMAXu daří třeba v řídce osídleném Rusku.

WiMAX lze provozovat v pásmu 2 – 11 GHz, u nás se ale realizuje fixní norma 802.16d jen v licencovaném pásmu 3,5 GHz. To má jednu výhodu a jednu zásadní nevýhodu. Pokud operátor získá licencovaný kmitočet, Český telekomunikační úřad bude garantovat jeho čistotu, zároveň ale bude platit, že se pásmo brzy zaplní. A to se týká i pásma 3,5 GHz, které praská ve švech celoplošnými licencemi Telefóniky a dalších (6 z 20 dostupných kanálů) a na regionální WiMAX tak moc místa nezůstalo. Při prvním „boomu“ WiMAXu sice ČTÚ sliboval uvolnění nových kmitočtů, dodnes se tomu tak ale nestalo a nový bezdrát tak může růst jen velmi obtížně.

Celoplošný fixní WiMAX podle ČRa

V lednu do neprobádaných vod celoplošného WiMAXu vstoupily i České radiokomunikace svým pilotním pražským projektem. Pro tyto účely nasadily čtyři stanice na Žižkově, Spořilově, Proseku a Strahově. Nabídka mířila především na menší a střední firmy a byla úspěšná. Praha je pokrytá i ostatními technologiemi a pro ČRa to byla tedy skutečně zkouška „tržním ohněm“. V současné době už hlásí vysílač na Žižkově: vyprodáno!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí Prahy a Brna (každá barva představuje konkrétní vysílač)

Nabídka pro malé a střední firmy (statická veřejná IP)

VariantyRychlostAgregaceCena
Business WiMAX 5/55/5 Mb/s1:4od 1 490 Kč bez DPH v závilsosti na hlasových službách, instalaci a dodatečných službách
Business WiMAX 3/33/3 Mb/s1:4
Business WiMAX 5/25/2 Mb/s1:20
Business WiMAX 3/13/1 Mb/s1:20

Pro firemní sektor může být WiMAX zajímavým řešením záložní konektivity, obecně pak ČRa cílí na ty zákazníky, kteří nemají po ruce lepší řešení. Z hlediska firemních DSL nabídek je WiMAX od ČRa parametry srovnatelný se symetrickým HDSL (maximálně 4 Mb/s).

Domácí nároční uživatelé se z jeho parametrů na zadek asi neposadí, třímegabitový download za devětset kroun je totiž obecně dražší než drtivá většina nabídek kabelových i ADSL operátorů. Na druhou stranu je ale WiMAX mnohem dostupnější třeba pro rodinný dům mimo datovou infrastrukturu včetně ostatních mirkovlnných spojů.

Nabídka pro jednotlivce (dynamická neveřejná IP)

VariantyRychlostAgregaceCena
Premium WiMAX3/1 Mb/s1:40999 Kč

Praha, Brno a dalších 24 měst

Krátce po Praze následovala další města. V polovině léta tedy ČRa ohlásily napojení Ostravy, Olomouce a Brna, kde se na první zákazníky teprve čeká. K prvnímu listopadu letošního roku by však měl být WiMAX dostupný již ve 26 městech všech českých krajů. Výjimku tvoří jedině Vysočina s Jihlavou, která zatím díky absenci páteřní sítě zůstává bílým místem na mapě. I to by se ale mohlo v příštích letech změnit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Budování WiMAX vysílačů a jejich napojení na modernizovanou páteřní síť

Patnáctikilometrový limit

A jak vypadá ČRa WiMAX po technické stránce? Inženýři zatím dosáhli rekordního dosahu signálu okolo 24 kilometrů, ČTÚ jej ale v praxi omezuje na 15 kilometrů od vysílače, přičemž u vnitřní instalace se počítá s dosahem okolo dvou kilometrů. Na licenci pro mobilní systémy (WiMAX v mobilu, notebooku aj.) se pak teprve čeká. Ostatně i to stávající pokrytí předpokládá fixní klientskou anténu ve výšce okolo deseti metrů nad povrchem a tomu odpovídají i mapy pokrytí na stránkách Radiokomunikací.

WiMAX má několik zajímavých vlastností. Tak především je vždy zabezpečený šifrováním DES/AES a nabízí QoS (Quality of Service) pro efektivní rozdělování konektivity různým aplikacím – třeba hlasovým službám, které dostanou prioritu. ČRa garantuje až 40 paralelních telefonických hovorů skrze jedinou wimaxovou přípojku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Brněnský vysílač Hády, umístění WiMAX antény a detail technického zázemí vysoko nad okolními lesy

Doporučujeme: Na reportáž z vysílače Hády a technologického zázemí WiMAXu od Českých radiokomunikací se můžete podívat v nedělním pořadu Týden Živě

Stinnou stránkou je opět nedostatečné pásmo, takové Brno se třemi vysílači na Hádech, FN Bohunice a v Nebovidech tak v současné době pojme maximálně několik tisíc zákazníků – na více spojení prostě není místo. České Radiokomunikace mají své vlastní historické frekvence a tedy i prostor k pokrytí. Aby ho však bylo dostatek, hodlají postupně uvolňovat frekvence, na kterých nabízely odlišné bezdrátové technologie a jejich zákazníky chtějí migrovat právě na WiMAX. Ostatní provideři si budou v takovém případě muset v některých lokalitách počkat leda na uvolnění nového pásma Českým telekomunikačním úřadem. Díky nedostatku frekvencí a licencí se tak zatím nemohou realizovat i některé odvážnější nápady jako třeba wimaxová televize na obrazovce vašeho mobilu a mobilní WiMAX obecně.

Morava je hotová, teď jsou na řadě Čechy

WiMAX má u nás podivnou pozici. Jeho počátky byly slibné, pak se ovšem zájem operátorů přenesl na budování 3G sítí. Zároveň má své kritiky, kteří poukazují na omezené licence přidělované ČTÚ, nedostatek frekvencí a také preferování FDD režimu (Frequency Division Duplex), v rámci něhož je dopředu pevně daná rychlost downloadu a uploadu – každý směr má pěvně danou šířku kanálu. Opakem je naopak TDD (Time Division Duplex), v rámci něhož se v daném okamžiku šíře kanálu mezi klientem a vysílačem využívá buď jen k downloadu, nebo uploadu a uživatel tak má větší kontrolu nad datovým tokem.

Licence na WiMAX v současné chvíli také předpokládají fixní konstrukci, na nějaké surfování v autě nebo ve vlaku si tedy zatím budete muset také počkat. Na začátku roku v každém případě do světa českého WiMAXu vstoupil celoplošný hráč a to je cesta dobrým směrem, která by na konci mohla rozhoupat ČTÚ třeba k uvolnění dalších frekvencí a tím pádem i k větší atraktivitě a růstu.

V současné době ČRa WiMAXem pokrývá čtrnáct měst. Morava je už prakticky hotová a v následujících týdnech přichází na řadu Čechy.

Diskuze (31) Další článek: Google Earth 3D model Prahy se rozrůstá

Témata článku: Hardware, Internet, Regionální televize, Technologická zkouška, Telefonický hovor, Rodinné auto, Licencovaný signál, Česká televize živě, Dostupný signál, Neprobádané místo, Horská služba, Síť, Duplex, Rodinný dům, Parametr srovnatelný, Vysočina, Auto antény, Kmitočet, Dosah, Division, Wim, Dobrý směr, Morava, Veřejná IP, Střední vzdálenost, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch