Remix Mini: Stolní počítač poháněný Androidem s okny za dva a půl tisíce

 • Miniaturní počítač poháněný Androidem je až překvapivě šikovný
 • Systém Remix OS postavený na Androidu vypadá jako Windows a nabízí práci s okny
 • Slabiny se ale najdou a na vážnou práci to počítač není

Pokusy s androidovými počítači tu už několikrát byly. Snaha skončila téměř vždy pod televizí a instalací KODI. Remix Mini na to jde trochu jinak, uvnitř sice běží čistokrevný Android, ale díky desktopové nadstavbě Remix je použitelný jako stolní počítač. Dá se tedy bez problémů ovládat myší, pracovat s více okny jako na Windows a zároveň máte k dispozici tisíce aplikací z Google Play.

Malý černý oblázek

Samotný počítač rozměry připomíná menší telefon, ale tloušťka je pochopitelně větší. Černý plastový obal je příjemný na dotyk a docela dobře odolává otiskům prstů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
V malá krabičce najdete samotný Remix a k němu zdroj a HDMI kabel

Tvar oblázku je přerušen na zadní straně, kde je počítač jakoby uřezaný. Zde najdete všechny konektory, konkrétně to jsou dvě USB 2.0 porty, 100Mb/s Ethernet, HDMI, 3,5mm jack na sluchátka, čtečka microSD karet a samozřejmě napájení.

Zapínací tlačítko ale budete na celém těla hledat marně, to je totiž senzorové a dobře schované pod nadpisem Remix na horní straně. Vespod zařízení pak najdete gumový ovál, který má zajistit, aby počítač neklouzal po stole.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek​ 
Pod nápisem Remix je senzorové tlačítko. Jiné počítač nemá • Nabídka portů na zadní straně • Uvnitř najdete jen základní desku, drát k Wi-Fi anténě a druhý drát ke kapacitnímu zapínacímu tlačítku

Jako hlavní hnací síla slouží procesor Allwinner H64 s taktem 4× 1,2 GHz. Papírově jde o slabší kousek, který má výkon na úrovně Qualcommu Snapdragonu 410, který najdete v telefonech s cenou okolo 5 000 Kč. V Antutu jsme naměřili kolem 24 tisíc bodů. 

Remix Mini zvládá bez problémů přehrávat Full HD videa a poradí si i se 4K, hodně vysoké bitrate mu už ale dají zabrat. Přes HDMI můžete připojit i 4K obrazovku, ale zvládne jen 30 Hz. K připojení k internetu se dá použít také integrovaná Wi-Fi 802.11 b/g/n, klávesnici a myš připojíte i pomocí Bluetooth 4.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Aby to po stole neklouzalo... • Takhle pak může vypadat kompletní stolní počítač v podání Remixu a připojených periferií

Testovaný model má kapacitu 16 GB a 2 GB RAM, vyrábí se i model s 8GB úložištěm a 1 GB RAM, ten bych ale spíše nedoporučil. Silnější konfigurace obstojně obslouží i Chrome s několika otevřenými záložkami a více aplikací zároveň, na to by už 1 GB RAM nestačil. 

Remix OS 2.0

Když počítač nastartujete, objeví se před vámi desktopové prostředí, docela podobné Windows 10. Dole je lišta se spuštěnými aplikacemi, které se sem dají připnout, úplně vlevo je pak nabídka všech nainstalovaných aplikací. Na pravé straně máte hodiny, ovládání Bluetooth, Wi-Fi, uvolnění paměti RAM atd. Z pravého okraje pak vytáhnete lištu, což je vlastě stahovací roleta. Další aplikace získáte z Google Play.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na první pohled to vypadá jako Windows s hlavním panelem a nabídkou Start

K dispozici tak máte tisíce aplikací, na které jste zvyklí z telefonu nebo tabletu, jenže tedy se spouštějí v samostatných oknech, která se dají zvětšovat, maximalizovat, minimalizovat atd. Prostě podobná práce jako s Windows. Máte zde také „průzkumníka“, takže se dá pracovat přímo se soubory jak ve vnitřní paměti, tak i na paměťové kartě nebo připojeném externím disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Podobně jako ve Windows najdete vpravo dole přístup k různým funkcím, důležitá je například správa paměti

Systém je sice česky, ale není přeložený kompletně. Systémové dialogy, které pochází z Androidu, jsou v pohodě, tam, kde zasáhly vývojáři Remixu, bude angličtina.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Podobně jako ve Windows 10 je zde řešeno notifikační centrum. Ale na rozdíl od Windows tady bezvadně funguje, protože jsme na Adroidu a všechny aplikace s ním počítají • Správce souborů • Práce s více aplikacemi v oknech

Některé aplikace se po změně velikosti okna chovají trochu „divně“ a je třeba je zavřít a otevřít znovu. Tohle ale není chyba systému, protože při psaní aplikace vývojáři nepočítají s tím, že by se měnila její zobrazovaná velikost za běhu. Displej telefonu lze totiž maximálně přetočit, okno aplikace už ale můžete libovolně roztahovat. 

Mohlo by vás zajímat, že Remix OS není jediný takový systém pro Android:

Levný internetový terminál

Remix Mini je zajímavý počítač, ale jeho využitelnost v praxi vázne. Při kancelářském využití budete bojovat sklávesnicí, pokud nejste zvyklí na QWERTY, protože přepnout na QWERTZ jednoduše nelze. Kancelářského softwaru je nicméně v Google Play dost, problémy mohou nastat v okamžiku, kdy budete chtít třeba tisknout nebo skenovat. Asi by nakonec bylo vhodnější něco málo připlatit za Intel Compute Stick s Windows 10.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Kancelářská práce na Remixu, tedy office aplikace a internetový prohlížeč

Pro děti na hraní to také moc není, to jim raději pořiďte tablet s vyšším výkonem. Hlavně je tu problém s ovládáním, protože ne vždy to jde pohodlně řešit bez dotykového displeje a ne všechny hry podporují ovladač a rozumí si s myší. Dále se nabízí využití jako přehrávač k televizi, ale to už si můžete rovnou koupit specializovaný androidí minipočítač s předinstalovaným KODI a dálkovým ovladačem v ceně. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dá se i hrát. Remix sice není výkonostní přeborník, ale většinu her z Google Play utáhne. horší je to s ovládáním • Přehrávání videa už mu pak žádný problém nedělá

Že by byl Remix nakonec vlastně zbytečný? Ale to také ne. Může posloužit jako základní internetový terminál. Na surfování po internetu před velkým monitorem je dobrý, obsloužíte s ním sociální sítě a e-maily, můžete rychle komunikovat. Je to přitom naprosto tichý, minimalistický počítač se zanedbatelným příkonem a rychlým startem. Nevyžaduje žádnou údržbu, má naprosto minimální riziko napadení nějakým malwarem a nezaneřádí se postupem času tak, jako Windows. A hlavně, stojí jen dva a půl tisíce. 

K testu zapůjčil: Satomar

Parametry

 • operační systém: Remix OS 2.0 běžící nad Androidem 5.1
 • procesor: Allwinner H64 (4× 1 200 MHz)
 • konektivita: 2× USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, Ethernet 100 Mb/s, HDMI (až 4K 30 Hz), 3,5 mm jack
 • paměť: uživatelská 16 GB (dostupná 12,45 GB, microSD až 64 GB), operační 2 048 MB RAM
 • spotřeba (stand-by/normální/maximální): <0,5/3,2/14,5 W
 • příslušenství: nabíjecí adaptér, HDMI kabel
 • rozměry: 124 × 88 × 26 mm
 • hmotnost: 133 g
 • cena: 2 490 Kč
Diskuze (27) Další článek: Týden Živě: Oculus Rift a HTC Vive na vlastní oči

Témata článku: Počítače, Kodi, Remix OS, Zajímavý počítač, Sata, Oblázek, Antutu, Allwinner, Předinstalovaný Kodi, Hdmi 2.0, Bitrate, Dobrá využitelnost, Půl, Tisice, Integrovaná wi-fi, Roleta, Internetový terminál, Základní internet, Notifikační centrum, Kancelářské stoly, Mini počítač, Stol, Remix mini, Qwerty klávesnice, Tisíc, Stolní počítače levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači