K základním problémům prvního oficiálního vydání Windows 11 patří redukce možností základních prvků uživatelského prostředí, čímž Microsoft omezil efektivitu práce. Během prvních týdnů na trhu vznikla řada nástrojů, které se snaží omezení překonat. Jde to ztuha, pokud nechcete zasáhnout hlouběji do systému, byť i taková řešení vznikají.
Podívejme se na to, jaké nástroje máme k dispozici a jakých změn lze dosáhnout, aby se nový operační systém možnostmi více podobal Windows 10. Je potřeba upozornit, že následující řešení často představují kompromisy plné nedokonalostí. Navíc časem mohou přestat pracovat, protože Microsoft může kdykoli změnit kód.
Funkčnost některých řešení se částečně překrývá. Do následujícího výběru jsme zařadili malé nástroje (a pár tipů), které poskytují specifickou funkci nebo funkce pro obnovu ztracených možností z hlediska produktivity. Nejedná se o kompletní výčet všech existujících řešení. Před jakýmikoli změnami zálohujte!
Tipy a nástroje si představíme v dalších kapitolách.
Staré kontextové nabídky
První tip nepředstavuje samostatný nástroj. Jenže když si vystačíme s prostou úpravou registru, tak proč takovou cestu nejít? Manuální úprava sice není zrovna pohodlná, akci si aspoň usnadníte transformací do příkazu. Před úpravami registr zálohujte, byť je snadné se vrátit k původnímu stavu.
Níže uvedené příkazy obnovují původní kontextové nabídky, které Microsoft z důvodu zachování zpětné kompatibility z Jedenáctek neodstranil. Vy systém pouze přinutíte, aby je používal přednostně. Ruční otevírání původních nabídek pomocí posledního příkazu není zrovna pohodlné, pokud tak činíte často.


Nové nabídky postrádají některé příkazy, které vám v nich mohou chybět. Navíc s nimi není integrována řada nástrojů třetích stran, typicky prohlížeče obrázků nebo komprimační nástroje. Od vydání Windows 11 na začátku října se situace zlepšila, ještě ale potrvá, než se vývojáři a vývojářky adaptují v širším měřítku.
Do té doby můžete vrátit do hry původní kontextové nabídky. První příkaz nastaví jako výchozí starý typ, druhý příkaz pak obnoví nový typ nabídek. Vybraný příkaz zkopírujte např. do Příkazového řádku a potvrďte provedení. Můžete jej i vložit do nástroje Spustit (Win+R). Posléze zrestartujte Průzkumník, případně počítač, pokud je to pro vás snazší.
Příkaz pro nastavení původních kontextových nabídek, které známe z Windows 10, jako výchozích:
reg.exe add "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32" /f /ve
Příkaz pro opětovnou aktivaci nových kontextových nabídek, které byly představeny ve Windows 11:
reg.exe delete "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}" /f
Průzkumník z Windows 10
Podobně jako kontextové nabídky je (prozatím) možné vyvolat původní podobu Průzkumníku, jehož typickým rysem je pás karet s příkazy. I v tomto případě se musíte smířit s tím, že vizuálně do průsvitného prostředí program z Desítek nezapadá, což je ovšem případ celé řady dalších aplikací včetně těch od Microsoftu.
Postupujte stejně jako v předchozím případě. Zadejte např. do Příkazového řádku nebo do programu Spustit (Win+R) následující příkaz pro aktivaci starého Průzkumníku z Windows 10:
reg.exe add "HKCU\Software\Classes\CLSID\{d93ed569-3b3e-4bff-8355-3c44f6a52bb5}\InprocServer32" /f /ve
Následující příkaz použijte v případě, že se rozmyslíte a budete chtít obnovit nového Průzkumníku z Windows 11:
reg.exe delete "HKCU\Software\Classes\CLSID\{d93ed569-3b3e-4bff-8355-3c44f6a52bb5}" /f


Open-Shell a Start11
Nabídka Start byla zcela přepracována. Pokud vám nová podoba nesedí, můžete ji nahradit, avšak počítejte s tím, že skutečně dobré náhrady jsou zpoplatněné. Alternativy si ve větším počtu přiblížíme v jiném článku, teď setrvejme u bezplatných nástrojů. Vývoj Open-Shellu není zrovna dynamický, takže počítejte s určitou nekompatibilitou.
Instalujte nejlépe poslední vývojovou verzi. I tak počítejte s tím, že program standardně nenahradí tlačítko Start, takže novou nabídku nejdříve vyvoláte klávesou s logem Windows. V nastavení programu už nahrazující tlačítko Start aktivujete, to ale jen nepěkně překryje to stávající, které pod ním stále mírně viditelné zůstane.



Vizuálně méně zajímavé klasické tlačítko Start v tomto ohledu funkci plné lépe. Přesto nadále platí, že pokud myš přesunete do levého spodního rohu, vyvoláte původní nabídku Start z Windows 11. Ani oblečky alternativní nabídky Start neoslní a žádný do Jedenáctek nezapadá.
Situace se v tomto ohledu může časem změnit a např. ve Windows 10 pracuje Open-Shell dobře, aktuálně však placené alternativy pro Jedenáctky nabízí o parník lepší uživatelský zážitek (a Open-Shell nevyhnutelně platí za nouzové řešení). Jde např. o Start11 od Stardocku nebo o StartAllBack.



Taskbar11
Hlavní panel ztratil několik důležitých funkcí. Teď už mj. nic nezmůžete s jeho umístěním. Taskbar11 je malý přenosný nástroj, s ním panel aspoň přesunete do horní části obrazovky. Na boční orientaci si musíte nechat zajít chuť. Dále s nástrojem hlavní panel buď zmenšíte, nebo naopak zvětšíte.
Nejde o dokonalý uživatelský zážitek, protože Windows 11 s takovým scénářem nepočítají. Taskbar11 dále podporuje více obrazovek a sdružuje na jednom místě základní nastavení hlavního panelu, které najdete rovněž přímo v Nastavení ve Windows 11. Pokud hlavní panel nechcete úplně nahradit, viz dále, představuje Taskbar11 aspoň částečné řešení.

Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar
Zřejmě ještě palčivějším problémem hlavního panelu ve Windows 11 zůstává nemožnost přetahovat na panel soubory, a tím tak vyvolat minimalizovaná okna, připínat je k panelu apod. Možnosti přetahování částečně jednoduchým malým přenosným nástrojem, který se nedopouští náročných modifikací systému.
Program, jehož plný název zní Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix), funguje na relativně jednoduchém principu. Detekuje zmáčknuté levé tlačítko myši a simuluje vyvolání klávesové zkratky Win+T+[šipka], když se ukazatel určitou dobu nachází nad oblastí. Podle autorky je celá metoda poměrně komplikovaná, byť náčrt zní srozumitelně.


Výsledek je funkční, když tedy soubor přetáhnete na ikonu otevřeného okna, okno se ukáže a vy do něj soubor přesunete. Programy nicméně ke hlavnímu panelu přetažením nadále nepřipnete, totéž platí pro soubory.
ElevenClock
Chybí vám hodiny na hlavním panelu na sekundární obrazovce nebo obrazovkách? Jedenáctky už hodiny ukazují jen na primárním zobrazovacím zařízení. Stav věcí v tomto ohledu mění nástroj ElevenClock. Doplní hodiny na hlavní panel tam, kde chybí. Netřeba cokoli dodávat. Skoro.
Oproti původnímu záměru se nástroj rozrostl a aktuálně nabízí širší možnosti přizpůsobení, na které v prvním vydání Jedenáctek nezbyl prostor. Proto teď zcela nahrazuje hodiny od Microsoftu. Můžete si zvolit i typ písma nebo barvu pozadí hodin, pokud vás tyto směry interesují.


Program najdete rovněž ve Storu, je i přeložený do češtiny a slovenštiny. I v tomto případě můžete narazit na určité chyby, např. se ve specifických scénářích pod novými nadále ukazují původní hodiny Windows.
Explorer Patcher for Windows 11
Tohle je ekvivalent švýcarského nože pro modifikaci základních prvků uživatelského prostředí Windows 11. Oproti ostatním v případě vašeho zájmu rovněž nahradí prostředí pro přepínání aplikací za to z Desítek, případně i ze starších řad Windows. Spolehlivě nám ale funguje pouze nabídka z Windows 10.
Explorer Patcher for Windows 11 dokonce zvládne do Jedenáctek nasadit hlavní panel z Desítek. Na první pohled ho poznáte podle staršího loga systému, pak si ho rovněž osaháte – jedná se o slušnou imitaci, v detailech nejde o přesnou kopii. Nepodporuje totiž přetažení souboru na panel, aby se spolu s ním rovnou připnul výchozí přidružený program.




Nástroj vám ochotně pomůže s úpravou řady detailů v Jedenáctkách. Nabídka Start se otevře po spuštění Windows, případně rovnou ukáže všechny programy atp. V rámci poměrně velké škály detailů a možností považuji za mírně překvapivé, že Explorer Patcher for Windows 11 nenabízí vlastní alternativní nabídku Start. Pokud stojíte o úpravy uživatelského prostředí v širší perspektivě, použitím tohoto nástroje chybu neuděláte.
BeWidgets
Aktivní dlaždice z Jedenáctek zmizely a jejich místo zaujaly miniaplikace, které jsou ale jednak nešťastně umístěné v samostatné nabídce, jednak nejsou propojené se zbytkem systému. Navíc se omezují na služby od Microsoftu.
Pokud o miniaplikace stojíte, raději si na plochu přidejte pár užitečných zástupců v podání BeWidgets. Jsou pěkné, přizpůsobitelné (velikost, tvar, umístění apod.) a zároveň je uvidíte přímo na ploše. Přitom ani nestrávíte hodiny učením se dostupných možností.
Aplikace se instaluje ze Storu, proces je to rychlý a bezproblémový. Narazili jsme pouze na určitá omezení a chyby při tvorbě miniaplikací, které mají sloužit jako zástupci programů. Bez nich se nicméně nejspíš obejdete – ikony na ploše svou práci odvádí dobře.



Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium