YouTube

Reklamy na YouTube budou u všech videí. I těch, kde je tvůrci dosud nechtěli

Foto: Pixabay
Reklamy na YouTube budou u všech videí. I těch, kde je tvůrci dosud nechtěli | Foto: Pixabay

Nenápadnou změnu, která spoust menších tvůrců značně rozzlobila, provedl tento týden YouTube. Upravil své podmínky pro monetizací videí, a to tak, že si zavedl právo vkládat reklamy i do videí, které nejsou součástí partnerského programu. Znamená to, že síť nyní může vydělávat na veškerém obsahu, včetně toho, ze kterého samotní autoři neuvidí ani korunu. 

Dosud byla pravidla na YouTube odlišná. Aby se před nebo přímo ve videu objevila reklama, kanál musel mít smlouvu se sítí. Ta vznikne tak, že autor vstoupil do tzv. partnerského programu (PPY), jenž umožňuje tvůrcům získávat podíl z výdělku vložených reklam. Zbytek výdělku zůstával YouTube. 

Systém byl nastaven tak, aby byl výhodný pro všechny strany (minimálně se tak tvářil). Navíc tvůrci měli kontrolu nad tím, kolik reklam se v jejich videu objevilo. Čím víc si jich nastavili, tím víc vydělávali, a tím pádem vydělával i YouTube. 

Vstoupit do partnerského programu ale nemůže jen tak někdo. Podmínky jsou nastaveny relativně přísně, kanál musí mít minimálně tisíc odběratelů a za posledních 12 měsíců více než 4000 platných hodin sledování veřejných videí. To většina uživatelů nesplňuje a kvůli tomu nemohou reklamy ve videích využívat. Nemají z nich žádný zisk jak oni, tak ani Google jakožto provozovatel YouTube. 

Jde o ohromné množství videí, které na síti existovalo zcela bez možnosti monetizace. Tento skrytý potenciál k vlastnímu výdělku se nyní rozhodl Google vyřešit a do podmínek užívání vložil nový odstavec, ve kterém uvádí, že začne reklamy zobrazovat i u videí, které nejsou součástí PPY. 

V praxi to znamená, že končí éra obsahu bez reklam. I když budete malý tvůrce bez možnosti vstupu do partnerského programu, YouTube reklamy do videa stejně vloží. Všechen zisk pak půjde jemu. Změna si na sociálních sítích vysloužila velkou kritiku. 

Ne všichni tvůrci totiž nutně chtějí u svých videí reklamy, i kdyby na ně nárok měli. Teď se jim však neubrání. Nemluvě o tom, že síť bude vydělávat na práci lidí, kterým nic nedá. Nemorální, vykořisťující, nesprávné – tak novinku hodnotí někteří diskutující na Twitteru. Dokonce volají po vytvoření jakéhosi odborového svazu, skrze který by se drobní autoři novým pravidlům YouTube bránili. 

Je tu ale i druhý pohled – používání YouTube je zdarma, platforma patří soukromé firmě a Google má plné právo si nastavovat takové podmínky, jaké uzná za vhodné. Provoz YouTube pochopitelně něco stojí a jedná se přitom o robustní a spolehlivou videoplatformu.

Na YouTube se přestěhovala i hudební služba Googlu:

Diskuze (29) Další článek: Microsoft chce Windows chránit na hardwarové úrovni. Do počítačů zamíří bezpečností čip Pluton

Témata článku: YouTube, Google, Reklama, Twitter, Partnerský program, Obsah, Tvůrce, Výdělek


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači