YouTube

Reklamy na YouTube budou u všech videí. I těch, kde je tvůrci dosud nechtěli

Foto: Pixabay
Reklamy na YouTube budou u všech videí. I těch, kde je tvůrci dosud nechtěli | Foto: Pixabay

Nenápadnou změnu, která spoust menších tvůrců značně rozzlobila, provedl tento týden YouTube. Upravil své podmínky pro monetizací videí, a to tak, že si zavedl právo vkládat reklamy i do videí, které nejsou součástí partnerského programu. Znamená to, že síť nyní může vydělávat na veškerém obsahu, včetně toho, ze kterého samotní autoři neuvidí ani korunu. 

Dosud byla pravidla na YouTube odlišná. Aby se před nebo přímo ve videu objevila reklama, kanál musel mít smlouvu se sítí. Ta vznikne tak, že autor vstoupil do tzv. partnerského programu (PPY), jenž umožňuje tvůrcům získávat podíl z výdělku vložených reklam. Zbytek výdělku zůstával YouTube. 

Systém byl nastaven tak, aby byl výhodný pro všechny strany (minimálně se tak tvářil). Navíc tvůrci měli kontrolu nad tím, kolik reklam se v jejich videu objevilo. Čím víc si jich nastavili, tím víc vydělávali, a tím pádem vydělával i YouTube. 

Vstoupit do partnerského programu ale nemůže jen tak někdo. Podmínky jsou nastaveny relativně přísně, kanál musí mít minimálně tisíc odběratelů a za posledních 12 měsíců více než 4000 platných hodin sledování veřejných videí. To většina uživatelů nesplňuje a kvůli tomu nemohou reklamy ve videích využívat. Nemají z nich žádný zisk jak oni, tak ani Google jakožto provozovatel YouTube. 

Jde o ohromné množství videí, které na síti existovalo zcela bez možnosti monetizace. Tento skrytý potenciál k vlastnímu výdělku se nyní rozhodl Google vyřešit a do podmínek užívání vložil nový odstavec, ve kterém uvádí, že začne reklamy zobrazovat i u videí, které nejsou součástí PPY. 

V praxi to znamená, že končí éra obsahu bez reklam. I když budete malý tvůrce bez možnosti vstupu do partnerského programu, YouTube reklamy do videa stejně vloží. Všechen zisk pak půjde jemu. Změna si na sociálních sítích vysloužila velkou kritiku. 

Ne všichni tvůrci totiž nutně chtějí u svých videí reklamy, i kdyby na ně nárok měli. Teď se jim však neubrání. Nemluvě o tom, že síť bude vydělávat na práci lidí, kterým nic nedá. Nemorální, vykořisťující, nesprávné – tak novinku hodnotí někteří diskutující na Twitteru. Dokonce volají po vytvoření jakéhosi odborového svazu, skrze který by se drobní autoři novým pravidlům YouTube bránili. 

Je tu ale i druhý pohled – používání YouTube je zdarma, platforma patří soukromé firmě a Google má plné právo si nastavovat takové podmínky, jaké uzná za vhodné. Provoz YouTube pochopitelně něco stojí a jedná se přitom o robustní a spolehlivou videoplatformu.

Na YouTube se přestěhovala i hudební služba Googlu:

Diskuze (29) Další článek: Microsoft chce Windows chránit na hardwarové úrovni. Do počítačů zamíří bezpečností čip Pluton

Témata článku: YouTube, Google, Reklama, Twitter, Tvůrce, Obsah, Partnerský program, Výdělek


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači