Reinkarnace RealPlayeru: Zaměřeno na Web 2.0

Technologie Real Media pomalu upadá v zapomnění a tak se společnost Real rozhodla nabídnout přidanou hodnotu: podporu Webu 2.0.

Formáty Real Media jsou dnes spíše nepřijemnou vzpomínkou pro internetové pamětníky. Snad jen málokdo ještě dnes musí instalovat RealPlayer jen proto, aby si mohl přehrávat zvukové soubory Real Audio a video ve formátu Real Video. RealPlayer byl vždy v počítači nezvaným hostem, jeho instalace bývala velmi otravná. Využití (naštěstí) s časem upadalo více a více.

Technologie Real Networks tak pomalu upadá v zapomnění ve prospěch formátů, jež buď přehraje 99 % uživatelů bez nutnosti doinstalovávání dalšího softwaru (Windows Media), nebo za využití softwaru, který automaticky a bez dalších komplikací instaluje téměř každý, tedy přehrávačů Adobe Flash či Microsoft Silverlight. Tento technologický posun byl ostatně i příčinou toho, že Microsoft skončil před čtyřmi lety na podnět Real Networks před soudem a vykoupil se částkou přesahující 760 milionů dolarů.

Reinkarnace RealPlayeru: RealPlayer SP

V Real Networks zřejmě pochopili, že současný RealPlayer už má dobu svého rozkvětu dávno za sebou, a proto se pustili do tvorby přehrávače, který by odpovídal trendům dnešní doby. Nejvíce propagovanými vlastnostmi zbrusu nového RealPlayer SP tak jsou podpora zařízení Blackberry, iPod Touch / iPhone či herních konzol, ale také přímá podpora Facebooku a Twitteru.

Klepněte pro větší obrázek
RealPlayer SP a jeho provázání s Internet Explorerem. Dokonce se u něj zobrazuje panel RoboFormu.

Při instalaci ve Windows buďte opatrní, neboť instalační program vychází z nehezké tradice svého výrobce a při instalaci nabízí nechtěné položky jako odkaz na hudbu a hry Real Networks či Google Toolbar. Další zádrhel zjistíte hned při instalaci, případně po prvním spuštění. V době, kdy většina kvalitních přehrávačů (Windows Media Player, Winamp, Foobar 2000, KM Player, VLC a další) je zdarma, zakládá Real Networks obchodní model RealPlayeru SP na penězích. Konkrétně základní verze je adware zobrazující opravdu velké reklamní bannery. Za třicet eur si pak každý může zakoupit RealPlayer SP Plus. Situace verze Plus je peprnější o to, že RealNetworks v současné době za třicet eur prodávají betaverzi této aplikace.

Po prvním spuštění se chce říci, že rozhraní RealPlayeru SP se docela povedlo. Přesně první dvě vteřiny. Poté si totiž uvědomíte, že kromě základního šedého okna s ovládacími prvky je rozhraní RealPlayeru SP tvořeno webovou stránkou renderovanou jádrem Internet Exploreru. Jak se této stránky (výchozí záložka Music) zbavit, zjistíte záhy. A stejně rychle pochopíte, jak moc se tato verze RealPlayeru podobá Windows Media Playeru. O trochu déle vám bude trvat zjistit, že Internet Exploreru se nezbavíte vůbec.

Klepněte pro větší obrázek
Podokno video zobrazuje takřka stejný obsah

Pro jednotlivé své činosti používá RealPlayer SP záložky - konkrétně se jedná o Now Playing (přehrávání), My Library (knihovna médií), Burn (vypalování) a dále trojice reklamních stránek Music (hudba), Video a Games (hry). Jakmile se pokusíte otevřít nějaký soubor, pochopíte, že RealPlayer SP je zaměřen primárně na web. Neotvírá totiž dialog Průzkumníka pro otevření souboru, ale pouze jednoduché okno pro zadání (či spíše vložení ze schránky) URL. Toto okno se nejen podobá stejnému oknu Internet Exploreru - ono totiž jde o stejné okno Internet Exploreru.

RealPlayer SP využívá Internet Explorer k téměř všem činnostem, které provádí. Nejlépe se o tom přesvědčíte, když zkusíte otevřít nepodporovaný formát médií, například video v kontejneru MKV. Místo hlášky, že soubor není možné otevřít, se vám zobrazí dialog pro stáhnutí souboru Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Na otestování online televizního vysílání máte přesně pět minut, po registraci čtrnáct dní. Pak už zaplatíte.

Nejen tento zádrhel, ale i následující prozkoumání, kdy zjistíte, že RealPlayer SP neumí nic navíc oproti obyčejnému Windows Media Playeru, nebo že v bezplatné verzi je pouze třípásmový ekvalizér, vás přesvědčí tento software obratem odinstalovat. Ještě chvilku však zadržte. Dosud jsem totiž nevysvětlil, co znamenají tajemná písmena SP v názvu. Jde o akronym anglických slůvek Social & Portable, tedy sociální a přenosný.

Přenosný a sociální aneb využitelný a nepříliš originální

Sociální aspekt je méně důležitý. Přímá podpora sdílení odkazů na internetová videa není nic výjimečného ani extra užitečného (zkopírovat adresu ručně přes schránku svede každý), zajímavější je podpora stahování online videa do počítače a rovněž jeho následná konverze do formátů použitelných v přenosných přehrávačích.

RealPlayer SP instaluje plugin pro webové prohlížeče, který po klepnutí pravým tlačítkem na přehrávané video zobrazí nabídku pro stáhnutí. To je věc, kterou sice umí řada programů i pluginů do prohlížečů, mnozí uživatelé však neznají jednoduchou cestu, jak tuto funkci využít, přesněji neví, že takové programy existují, případně že existují neplacené. Relativně nenásilná integrace do přehrávače multimédií pak v tomto světle vypadá jako užitečný krok.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávání RealVideo pomocí pluginu RealPlayeru v prohlížeči vypíná i tři roky po uvedení Windows Vista rozhraní Aero.

RealPlayer SP umí video kódovat pomocí H.264, zvládne ale i jiné formáty, jako jsou H.263, 3GP, Widnows Media a pochopitelně Real Video. Zajímavá je přímá podpora nejrůznějších přenosných zařízení (odtud ono přenosný v názvu, na možnost přenášení na flash disku nepomýšlejte). V nabídce najdete iPhone / iPod Touch, řadu modelů Blackberry, mobilů Nokia, Playstation Portable a jiné modení hračky. Konverze sama o sobě je bezchybná, bez obtíží zachovává například poměr stran zdrojového videa. Komplikací je nemožnost stahovat z webu libovolné online video - například i na Youtube některá videa stáhnout jdou, jiná však nikoliv.

Bezplatných nástrojů pro konverzi videa pro přenosná zařízení mnoho neexistuje. Už vůbec ne takto jednoduchých včetně přímé podpory pro ukládání z webu. Jako přehrávač je ale nový RealPlayer SP naprosto tuctový. Netoužíte-li po jeho využití pro práci s online videem, bez obav se mu vyhněte. Pro ostatní činosti, které řeší, najdete kvalitnější alternativy, z nichž některé jsem zmiňoval v úvodu článku.

Diskuze (16) Další článek: Nahlédněte na The Video Bay – „YouTube“ bez omezení od Pirate Bay

Témata článku: Software, Internet, Instalační program, Google Toolbar, Nepodporovaný formát, Windows Media Player, VLC Media Player, Nezvaný host, Herní knihovna, RealPlayeru, Media Player, Otravný dialog, Přehrávané video, iPod Touch, Playstation Portable, Současné stahování, Záměr, Reklamní odkaz, Nepodporovaný prohlížeč, Real, Kvalitní přehrávač, Stejný soubor, iPhone 6 Plus, Reinkarnace, Nejlevnější herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF