Regulace otáček ventilátorů

Nastavit rychlost otáčení ventilátorů lze mnoha způsoby, podrobně probereme několik způsobů i s návodem a výhodami či nevýhodami dané konstrukce.
Kapitoly článku

Snižování napětí pomocí odporů

Nejjednoduší způsob jak snížit otáčky ventilátoru, je snížit napájecí napětí (v PC 12V). Toho lze dosáhnout např. vložením předřadného odporu před ventilátor. Jak ukazuje následující schéma.

Otázkou zbývá jaký odpor?

Ventilátory v PC mají běžně příkon 1-3 Watty. Aby se ventilátor otáčel a roztočil při zapnutí, má smysl snižovat napájecí napětí tak na polovinu. Z toho plyne, že budeme s rezervou potřebovat odpor se ztrátovým výkonem 2 Watty.
Hodnota odporu bude závislá na typu ventilátoru, pro středněotáčkové ventilátory o rozměru 80x80x25 a otáčkám 2300ot/min mám odzkoušen odpor 33 Ohmů (docílí se tak 1800ot/min při přijatelné hladině hluku).

Ve standardních výrobních řadách jsou k dispozici odpory o hodnotách 10, 15, 22, 33, 47, 68 Ohmů, vzhledem k ceně odporů je vhodné koupit několik hodnot a zkoušením vybrat ten se žádaným efektem (zpomalení, hlučnost).

Může se vám stát, že vámi požadovaný odpor bude hodnotou ležet mezi standartními hodnotami, odpory lze skládat, nebo lze do obvodu sériově zařadit obyčejnou diodu 1N4001. Docílíte tak snížení cca 0.7V na jednu diodu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ventilátor si pak můžete vyrobit redukci, kterou vložíte mezi ventilátor a napájecí konektor, viz obrázek výše.
Velmi podrobný článek jak si sestavit takovouto redukci jsme již zveřejnili.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zkoušku různých variant jsem si udělal jednoduchý přípravek, 2x6.3V (bude popsáno dále) a 2x 47R nebo 33R nebo paralelně 47R||33R = 20R, což jsou nejtypičtější a nejběžnější sestavitelné kombinace. Můžu si tak přes jumpery nastavit jednu ze tří hodnot (na obrázku část uprostřed).

Snižování napětí (otáček) předřadným odporem je jednoduché, zůstává zachován monitoring otáček (odpor se vloží mezi +12V a ventilátor).

Nevýhodou je tepelné vyzařování odporu (1-1.5Wattu).

Témata článku: Centra, Pulse, Watt, Puls, Obslužný program, Nejnižší frekvence, Ložisko, IO, Minimální úprava, Úsporný mód, Center, D1, Centrum, Přípravek, Výkon, Regulace, Obrazový vstup, Proud, Ventilátor, Monitoring, Omezující podmínka, Původní výhoda, Hlavní nevýhoda, Dráha, Jednoduchá konstrukce


Určitě si přečtěte

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku