Regulace otáček ventilátorů

Nastavit rychlost otáčení ventilátorů lze mnoha způsoby, podrobně probereme několik způsobů i s návodem a výhodami či nevýhodami dané konstrukce.
Kapitoly článku

Snižování napětí pomocí odporů

Nejjednoduší způsob jak snížit otáčky ventilátoru, je snížit napájecí napětí (v PC 12V). Toho lze dosáhnout např. vložením předřadného odporu před ventilátor. Jak ukazuje následující schéma.

Otázkou zbývá jaký odpor?

Ventilátory v PC mají běžně příkon 1-3 Watty. Aby se ventilátor otáčel a roztočil při zapnutí, má smysl snižovat napájecí napětí tak na polovinu. Z toho plyne, že budeme s rezervou potřebovat odpor se ztrátovým výkonem 2 Watty.
Hodnota odporu bude závislá na typu ventilátoru, pro středněotáčkové ventilátory o rozměru 80x80x25 a otáčkám 2300ot/min mám odzkoušen odpor 33 Ohmů (docílí se tak 1800ot/min při přijatelné hladině hluku).

Ve standardních výrobních řadách jsou k dispozici odpory o hodnotách 10, 15, 22, 33, 47, 68 Ohmů, vzhledem k ceně odporů je vhodné koupit několik hodnot a zkoušením vybrat ten se žádaným efektem (zpomalení, hlučnost).

Může se vám stát, že vámi požadovaný odpor bude hodnotou ležet mezi standartními hodnotami, odpory lze skládat, nebo lze do obvodu sériově zařadit obyčejnou diodu 1N4001. Docílíte tak snížení cca 0.7V na jednu diodu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ventilátor si pak můžete vyrobit redukci, kterou vložíte mezi ventilátor a napájecí konektor, viz obrázek výše.
Velmi podrobný článek jak si sestavit takovouto redukci jsme již zveřejnili.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zkoušku různých variant jsem si udělal jednoduchý přípravek, 2x6.3V (bude popsáno dále) a 2x 47R nebo 33R nebo paralelně 47R||33R = 20R, což jsou nejtypičtější a nejběžnější sestavitelné kombinace. Můžu si tak přes jumpery nastavit jednu ze tří hodnot (na obrázku část uprostřed).

Snižování napětí (otáček) předřadným odporem je jednoduché, zůstává zachován monitoring otáček (odpor se vloží mezi +12V a ventilátor).

Nevýhodou je tepelné vyzařování odporu (1-1.5Wattu).

Témata článku: Dráha, Ventilátor, Center, Monitoring, Proud, Pulse, Plynulá regulace, Přípravek, Minimální úprava, Ložisko, IO, Puls, Napájecí zdroj, Výkon, Centra, Omezující podmínka, Obrazový vstup, Regulace, Centrum, D1, Watt, Původní výhoda, Strong, Hlavní nevýhoda, Jednoduchá konstrukce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost