RegToy: úprava nastavení Windows

V softwarových archivech najdete mnoho nástrojů určených k úpravám skrytých vlastností Windows. Tweakovací programy vlastně dělají jediné: umožní uživateli jedním klepnutím změnit nějakou hodnotu v registrech, případně v nějakém konfiguračním souboru. Nenápadný prográmek RegToy dělá to samé, avšak nabízí i něco navíc.

 Plusy / minusy
 + práce s registry
 + nastavení u všech uživatelů 
 + doplňkové nástroje
 – tlačítka v programu

RegToy je zajímavý nástroj od vietnamského programátora. Podle názvu spíše méně známý program překvapivé obsadil čelní místa v žebříčku nejstahovanějších programů na GigaManii. Kromě úprav různých nastavení Windows nabízí také řadu doplňkových nástrojů pro čištění počítače, práci s operační pamětí, nebo odebírání aplikací.

Prostředí programu rozděluje veškerá nastavení a nástroje do tří hlavních skupin, a sice systém, uživatel a ostatní. Rozbalením jednotlivých skupin odkryjete podskupiny nastavení. Pak si již stačí vybrat a prohlédnout si, co můžete měnit v systému, práci s pamětí, startu Windows atd.

Úpravy systému

V nastavení systému najdete několik položek měnitelných jedním klepnutím myši. RegToy vám zde umožňuje nastavit jádro systému tak, aby bylo neustále v paměti a co nejméně používalo odkládací soubor. Je zde také nastavení pro automatickou optimalizaci disku při startu systému, vynucené odebírání knihoven DLL z paměti, nastavení pro situace, kdy má systém problémy, a několik dalších věcí. Na NTFS diskových oddílech můžete změnit velikost Master File Table.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení systému

Co se týče operační paměti, můžete zde určit velikost vyrovnávací paměti procesoru, velikost paměti dostupné pro vstupně-výstupní (I/O) operace,  a velikost vyrovnávací paměti pro optické mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení práce s pamětí

Kdo si rád hraje se startovacími parametry Windows, může pomocí RegToy upravit soubor boot.ini. Mnoho voleb zde nenajdete, nicméně můžete alespoň upravit délku zobrazení případné startovací nabídky (pokud máte v počítači více operačních systémů) a prodlevu před spuštěním automatické kontroly disku. Najdete zde i nastavení upravující vypínání počítače. Jsou tu hodnoty udávající, jak dlouho program čeká na ukončení aplikací. Můžete zapnout čištění odkládacího souboru při vypínání systému. Co se týče hardwarového nastavení, nabízí RegToy pouze aktivaci 48-bitového LBA, vypnutí/zapnutí automatického spouštění CD a paměťových disků USB. Dále můžete zakázat podporu pro vypalování CD v Průzkumníkovi.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava startu a vypnutí systému

Úpravy vzhledu

Ve skupině, která se týká uživatelů, najdete hlavně volby ovlivňující nastavení vzhledu systému. Pod položkou Lung tung se ukrývá nastavení tapet na pozadí a obrázků na pozadí nástrojových lišt. Můžete zde změnit zobrazení příkazového řádku, zakázat upozorňování na nedostatek místa na disku, zakázat zobrazování náhledů na video v Průzkumníkovi, změnit cestu k shellu (explorer.exe) a obsluze přihlašovací obrazovky, lze tu nastavit cesty k systémovým, programovým a instalačním složkám.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení systémových složek

Mnoho voleb najdete také v úpravách kontextové nabídky. Poté, co si nastavíte její chování, můžete do ní přidat další položky nebo je odebrat. V pohodlném grafickém rozhraní můžete také nastavit aplikace, které s budou zobrazovat v položce „Otevřít s “. Pokud uznáte za vhodné, je možné upravit i nabídku Start. RegToy nabízí odstranění celé řady položek, včetně jména uživatele, tlačítek pro odhlašování a vyhledávání, zástupců Tento počítač, Dokumenty a dalších.

Klepněte pro větší obrázek

Odstranění položek z nabídky Start

V úpravách plochy je nachystána změna velikosti ikon, možnost ukrytí všech věcí, které jsou na ploše, zapnutí zobrazování verze operačního systému, možnost odstranit ikonu Koše a jiné. Můžete zde zakázat zobrazování šipek u zástupců a odstranit automaticky přidávaný výraz „Zástupce“. Zajímavé je vytvoření „speciální“ složky. Jejího zástupce můžete umístit na plochu, do pohledu Můj počítač, do Ovládacích panelů, případně jinam. Snadno si tak zajistíte rychlý přístup k často používané složce, ale i souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Možnost vytvoření speciální složky

RegToy umožňuje ovlivnit přihlašování do systému. Nepraktičtějším nastavením bude automatické přihlašování zvoleného uživatele (včetně počtu automatických přihlašování). Dále je tu možnost zakázat zobrazení uvítací obrazovky,  změnit tapetu na ploše před přihlášením uživatele, nastavení uvítacího dialogu s textem, a další. V položce s informacemi vám RegToy odhalí ID operačního systému i produktový klíč. Dále jsou tu informace o procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Automatické přihlašování

Skupina bezpečnostních nastavení obsahuje věci týkající se šifrování NTFS disků, zákaz spuštění správce úloh nebo obnovení systému, upravuje zobrazení historie naposledy otevíraných souborů, můžete tu zakázat některé klávesové zkratky, spuštění položek z Ovládacích panelů, případně zakázat změnu vlastností obrazovky a odebírání programů ze systému.

Ostatní

V této skupině nastavení na vás čeká možnost zákazu vybraných vizuálních efektů a nastavení práce s operační pamětí z hlediska výkonu počítače. RegToy nabízí snadný přístup k některým nástrojům systému, jako je diagnostika rozhraní DirectX, editor registrů, systémová konfigurace, správce služeb, připojení ke vzdálené ploše, zabezpečení databáze účtů, kontrola systémových souborů, dialog pro vypnutí vzdáleného počítače a jiné. Můžete zde upravit vzhled aplikací, které nejsou připraveny na vzhled Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek

Snadný přístup k systémovým nástrojům

Doplňky pro práci s registry

Jelikož je RegToy distribuován bez instalátoru, jistě jste si všimli mnoha doplňkových aplikací. Ty je možné spouštět přímo z programu ze skupiny Utilities. Nástroje jsou rozděleny na ty, které nějakým způsobem pracují s registry a na ostatní. Podrobnější pohled na tyto nástroje by možná vyžadoval další článek, pokusím se to tedy zestručnit.

Klepněte pro větší obrázek

Spouštění doplňkových nástrojů

Najdete zde velice jednoduchého správce položek spouštěných automaticky po startu systému. Ve stejném duchu je vytvořen i správce služeb. Ten ovšem nenabízí rozdělení podle toho, kdy služba startuje (jak je tomu u správce programů), ale rozděluje je podle stavu (aktivní, pozastavená), způsobu spouštění, výrobce a instalace. Pro odebírání programů můžete využít Uninstall Manager. Je mnohem rychlejší než výchozí systémový nástroj, navíc umožňuje upravit položky v seznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj pro odebírání programů

Pro skutečnou práci s registry však slouží tři poslední nástroje v této skupině. První z nich slouží k odstranění prázdných míst z registrů. Lze jej tedy brát jako jednoduchý defragmentátor registrů. Menší velikost registrů znamená více místa v operační paměti. Docela propracovaná je pomůcka pro zálohování registrů. Můžete si určit klíče, které chcete vyexportovat, i umístění, kam budou uloženy. Samozřejmá je i možnost obnovení ze zálohy. Posledním z trojice je čisticí nástroj. Dovede vyhledat a opravit chyby v registrech. Jeho druhou funkcí je odstraňování vybraných položek, jako jsou záznamy o naposledy otevřených dokumentech, navštívené webové adresy nebo vyhledávané řetězce.

Klepněte pro větší obrázek

Čištění registrů

Další užitečné nástroje

Jestliže je RegToy za pomoci doplňkových nástrojů schopen vyčistit registry, pak je dobře, že podobnou službu nabízí také pro soubory na disku. Dovede vyhledávat zbytečné souborové „smetí“, prázdné složky, duplicitní soubory a neplatné odkazy. Další jeho funkcí je vyčištění záloh s ovladači, knihovnami DLL a dočasnými soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Pomůcka pro čištění disku

Chcete změnit text na tlačítku Start a v některých položkách této nabídky? Máte možnost. Jediné omezení spočívá v tom, že nesmíte překročit původní počet znaků. Chcete-li se průběžně kochat pěknými obrázky na pracovní ploše, využijete pomůcku pro jejich automatickou výměnu v nastaveném intervalu.

Další nástroje se týkají práce se soubory. Najdete zde pomůcku pro jejich bezpečné odstranění z disku, pomůcku pro hromadné přejmenovávání, spojování a rozdělování souborů i jejich šifrování. Pomocí EXE protectoru můžete ochránit spustitelné soubory. Posledním z řady nástrojů je pomůcka pro sledování stavu operační paměti a její čištění.

Klepněte pro větší obrázek

Sledování stavu operační paměti

Možnosti nastavení programu

Kromě toho, že RegToy vám umožní upravit nastavení Windows, můžete upravit i chování programu samotného. V prvé řadě to asi bude přepnutí jazyka z výchozí vietnamštiny na angličtinu, což není nic složitého. Změnit můžete částečně vzhled programu, zajímavější je nastavení úprav registru. Pokud máte v počítači více instalací Windows XP, můžete zadáním cesty k souborům s registry upravovat nastavení i toho systému, který není momentálně spuštěn.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Program vyžadující rozhraní .NET Framework je velmi povedený, nabízí mnoho voleb pro nastavení Windows a ještě větší užitnou hodnotu se svými doplňkovými nástroji. Při práci s ním si možná všimnete, že některé položky jsou na konci označeny znakem #. V nastavení programu pak najdete volbu, která zajistí, že se změny u těchto položek promítnou u všech uživatelů systému.

Lze tvrdit, že s každou novou verzí se program značně vylepšuje a přibývají v něm nové funkce. Určitě se vyplatí jej sledovat. Jednu z mála výtek bych měl na jeho grafické rozhraní. Autor se snažil vytvořit efektní tlačítka, bohužel jejich překreslování nefunguje úplně stoprocentně, navíc je kolem oblých hran tlačítek neprůhledná bílá barva, což působí velice amatérsky.

 RegToy 0.4.0.0
 Nástroj pro úpravy systému
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Ky Nam
 web  http://greenfield.kn.googlepages.com/home 
 cena  zdarma
 operační systém  Windows XP

Diskuze (1) Další článek: Beta 2 Microsoft Office je venku

Témata článku: Windows, GigaMania, Automatický nástroj, Poslední nástroj, Položka, Počet znaků, Přihlašování, Vyhledávaný text, Systémový program, Úprava, Nastavení obsahu, Systémový disk, Win +, Uvítací program, Window, Nejstahovanější program, Editor registrů, Nastavení, Bílá barva, Snadné odstranění, Snadná cesta, Windows +, Operační paměť, Přihlašovací obrazovka, Vzdálené místo


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu