Registrace dronů byla děravá jako řešeto. Teď už ale není, používá totiž e-identitu

Úřad pro civilní letectví loni v prosinci spustil registraci pilotů a provozovatelů dronů, která se týká i těch rekreačních a letounů s hmotností nad 250 gramů nebo s kamerou. První verze formuláře nicméně trpěla principiální bezpečnostní slabinou.

K identifikaci pilota stačilo vyplnit jeho jméno, adresu a datum narození, přičemž ÚCL tyto údaje ověřil ze státních registrů. V čem byl problém? Stručně řečeno, kdejaký podvodník si mohl dron registrovat na osobu, která o tom nemusela mít potuchy – stačilo znát jen těch pár osobních údajů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Máte dron a potřebujete ho registrovat? V tom případě musíte mít e-identitu: některý z ověřených autentizačních prostředků pro komunikaci se státem.

Teď už ale mají podvodníci smůlu, formulář totiž nově ověřuje fyzické osoby výhradně skrze státní e-identitu, se kterou se můžete přihlásit třeba k Portálu občana a dalším službám státní správy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Autentizace skrze e-identitu (použil jsem ověřené MojeID) a automatické vyplnění údajů ze státních registrů

E-identitou je třeba aktivovaná eObčanka s čipem, NIA ID (jméno a heslo), MojeID nebo nedávno přidaná bankovní identita, kterou nabízí několik tuzemských finančních ústavů.

Portfolio služeb, kde lze využít systém ověřené státní identity, se tedy dále rozšiřuje.

Diskuze (16) Další článek: Představte si přijímací pohovor přes TikTok. Brzy to může být reálné, chystá nástroj pro firmy

Témata článku: Kamera, NIA ID, Registr, Řešeto, Údaj, Civilní letectví, Formulář, Drony, Podvodník, Fyzické osoby, RegistraceLáva vs. optický kabel. Na Islandu provedli jeden velmi netradiční test komunikační techniky

Láva vs. optický kabel. Na Islandu provedli jeden velmi netradiční test komunikační techniky

** Na islandském poloostrově Reykjanes se stále vylévá žhavá láva ** Místní telekomunikační společnost řeší, co udělá s optickými kabely ** Provedla proto experiment, kdy přes kabel nechala přelít lávu

Karel Kilián
IslandOptické kabelySopka
Středověké RPG Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Středověké RPG Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Konference Koch Media na E3 ukázala, jak herní konference vypadat nemají. Nicméně potvrdila, že se Kingdom Come podívá na Nintendo Switch.

Vojtěch Matušinský
Kingdom Come: DeliveranceNintendo Switch
Vyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware