Registrace domény po česku

Kvalitní webová prezentace či aplikace si zaslouží umístění na doméně s vypovídajícím názvem, pokud možno druhého řádu. Zaregistrovat a zprovoznit doménu druhého řádu sice není v České republice složité, ale ani zcela jednoduché.
Tento článek vyšel v časopisu Computer 1/02, který vyšel 17. 1. 2001
Marek Kocan:
Až do konce roku 1997 byla registrace domén druhého řádu v rámci zóny .CZ (do roku 1993 existovala společná československá zóna .CS) poměrně komplikovanou záležitostí, která zahrnovala mimo jiné praktické doložení nároku na zvolený doménový název. V současné době je situace jednodušší – v naší národní zóně již nárok na daný doménový název prokazovat nemusíte, pomineme-li případné soudní spory dané ochrannými známkami.

Svým způsobem není registrace domény v zóně .CZ nijak omezena – postačí, pokud je zájemce o registraci způsobilý k provádění právních úkonů, kterým uzavření Smlouvy o registraci určitě je. O domény v zóně .CZ je navíc nemalý zájem – jen ke konci listopadu 2001 bylo zaregistrováno přes 112 tisíc domén.

Co to stojí?

Správu domén v naší národní zóně má na starosti zájmové sdružení právnických osob – CZ.NIC, technickou stranu řešení pak má na starosti společnost EUnet Czechia, respektive KPNQwest Czechia. Poplatky za registraci a správu domény jsou u nás vybírány od 1. září 1999.

Využívání vlastní domény druhého řádu .CZ je prý u nás neúnosně drahé (1 680 Kč vč. DPH za registraci a údržbu na první rok, 840 Kč vč. DPH za údržbu na každý další rok) – osobně se domnívám, že nikoli.

Jinou otázkou ale zůstává, zda vybírané poplatky odpovídají poskytovaným službám. A zde je nutno souhlasit s odpůrci, podle nichž je ročně vybraná částka přesahující sto milionů korun přehnaně vysoká. Jen pro srovnání: atraktivní zahraniční doména .COM stojí přibližně polovinu. Naopak registrace domény v Polsku, Německu a Rakousku je dražší.

Podle platných pravidel se registrační poplatky platí až po registraci a zprovoznění doménového názvu (jména) – to dosud nahrává spekulantům registrujícím si řady lukrativních domén. To by se mělo změnit se začátkem platnosti nově přijatých pravidel (od 1. března 2002), podle kterých má být doménový název zprovozněn až po uhrazení všech poplatků, stejně jako je tomu v případě zahraničních doménových názvů.

Jak tedy na to?

Vlastní registraci doménového názvu je možno v případě jeho neobsazení provést dvěma základními způsoby: svými prostředky nebo prostřednictvím třetí strany. V případě registrace třetí stranou (obvykle poskytovatelem internetových, zejména hostingových služeb) by se zvolený zástupce měl postarat o všechny formality a technické podmínky a na vás by již mělo zbýt jen zaplacení registračního poplatku, pokud jej tedy za vás zástupce neuhradí a následně vám nepřefakturuje celou či mírně změněnou částku. Někteří poskytovatelé k registraci připočítávají ještě poplatek za vedení např. DNS serverů.

Mnohdy lze využít také tzv. rezervačních služeb, kdy vám zvolený zástupce registraci zařídí i bez podmínky vlastního provozu domény v rámci jimi nabízeného hostingu. Pravděpodobně nejobvyklejší situací je ale provoz domény u zástupce, který vám registraci doménového názvu zajišťoval. V takovém případě někteří poskytovatelé za majitele subjektu zaplatí i celý poplatek za registraci domény. Samozřejmě je možná řada dalších kombinací, protože provoz domény je, vyjma tzv. názvových (jmenných) serverů, oddělen od procesu registrace doménového názvu.

Pokud se rozhodnete registrovat doménu sami, musíte si nejprve zajistit primární a sekundární názvový server, který bude obsahovat záznamy převádějící doménový název na číselnou adresu IP. Tento krok je velmi důležitý, protože v okamžiku registrace doménového názvu musí být tyto servery známy a funkční. Pak již stačí vyplnit několik registračních formulářů na webu www.nic.cz (jejich počet je závislý na konkrétní situaci – například musíte-li se registrovat jako nová kontaktní osoba či nikoli), postoupit je automatickému zpracování na e-mailovou adresu auto-reg@nic.cz, a budou-li data uvedena správně, bude po přijetí žádosti doména zaregistrována. Proces „ruční“ registrace není složitý a lze jej zvládnout i při základních technických znalostech o fungování Internetu, nicméně zpracování registrační službou bývá přehlednější a jednodušší.

Při faktických chybách v žádosti o registraci (pochopitelně bez ohledu na to, zda registraci provádíte sami nebo váš zástupce) je žádost odmítnuta, při problémech s názvovými servery je na jejich odstranění poskytnuta lhůta dvou týdnů. Pokud dojde při žádosti o registraci ke kolizi mezi více žadateli, rozhoduje čas, respektive pořadí přijetí žádosti.

Na co si dát pozor?

Pravděpodobně největší hrozbou je, že váš zástupce se v rámci registrace zaregistruje jako vlastník domén; další dva subjekty svázané s každou doménou odpovídají plátci a technickému správci domény. Doména pak vlastně patří někomu jinému a můžete se dostat do značných problémů, budete-li například chtít provoz domény převést k jinému poskytovateli hostingových služeb. Samozřejmostí je, že „nevlastněnou“ doménu nemůžete prodat ani u ní provádět další důležité změny. Proto se vždy přesně informujte a nechejte si doložit, že vlastníkem doménového názvu budete skutečně vy, případně že na vás bude doménový název bezplatně a jednoduše převeden.

Změna údajů u existujícího doménového názvu je pochopitelně možná také, ale celý postup je již složitější. Zjednodušeně řečeno musíte být jako vlastník domény připraven na papírové podepsání změny a jejich zaslání na CZ.NIC. Výhodou je papírové podložení změny, nevýhodou prodloužení celého procesu. Změny v údajích se však provádějí jen zřídka, takže by případné několikadenní zdržení nemělo být tak závažným problémem.

Od března vše jinak?

Prvním březnem vstoupí v platnost nová pravidla pro registraci našich doménových názvů. Hlavní změny se týkají především zkrácení výzvy k uhrazení poplatku (nově v součtu obou upomínek 39 dní), již zmíněné registrace doménového názvu až po uhrazení příslušných poplatků a zřízení tzv. speciálních žádostí na registraci doménových názvů, pro které nebyly dosud v rámci žádosti o registraci uhrazeny příslušné poplatky. Uvedené změny by měly být především překážkou spekulativních registrací, ovšem mnohé kritiky hovoří o tom, že změny v pravidlech mohly jít ještě dál a například zpřehlednit některé sporné právní oblasti ohledně samotného uzavírání smluv. Nové je i to, že bude možné zaregistrovat doménové jméno bez fungujících jmenných serverů, pak ale nebude delegováno do zóny .CZ do té doby, než o to zákazník požádá.

Jak je to v cizině?

Jinde je tomu tak, že jednotliví národní správci mají více či méně odlišná pravidla pro samotnou registraci a údržbu doménového názvu. I u nás ale již existuje řada společností, které za mírný poplatek nebo zdarma (v případě, že budete zvolenou doménu provozovat právě u nich) příslušnou registraci bezproblémově zařídí. Jediným praktickým omezením tak mohou být pouze některá restriktivní ustanovení pravidel o registraci cizími státními příslušníky nebo nutností prokázat nárok na daný doménový název. Registrace názvů v nejpoužívanějších doménách nejvyšší úrovně (.COM, .ORG, .INFO apod.) bývá bezproblémovou záležitostí.

Kdo pečuje o nejvyšší domény?

Zatímco o domény druhého řádu se starají pověření (zpravidla národní) správci, domény nejvyšší úrovně má na starosti nezisková organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Numbers and Names). Tato kalifornská organizace se poprvé sešla v říjnu 1998 a vedle správy doménových názvů nejvyšší úrovně má například na starosti také IP adresy. Organizace se skládá z celé řady členů a vlastně se zajímá pouze o problémy globálního charakteru a nijak se nesnaží řešit spory na národní úrovni. Více informací o této organizaci získáte na adrese www.icann.org.

Vyplatí se registrace?

Vlastní doména je konkurenční výhodou a u komerčních projektů nezbytností. Proto není vhodné s její registrací otálet. Spekulantů je na Internetu pořád ještě dost, a tak by bylo zbytečné si jen kvůli odkládání snadné a laciné záležitosti uzavřít přístup k internetové aplikaci nebo prezentaci na kvalitní doméně.

V žádném případě tím ale nedoporučuji spekulativní registraci. Tou není registrace domény odpovídající názvu vaší firmy či projektu provozovaného na doméně třetí úrovně v rámci některé ze služeb poskytujících webhosting zdarma, pokud tedy uvažujete o zprovoznění domény v dohledné době. Situace na Internetu se rychle mění a zájem o domény druhé úrovně celosvětově ani u nás neupadá.

Diskuze (15) Další článek: Pocket Quake 2 konečně venku, stahujte, co hrdlo ráčí!

Témata článku: Internet, Doména, Registr, Nemalá částka, Vybraná část, DOM, Druhý případ, Cizí stát, Primární projekt, Důležitý údaj, Úroveň, Složité pravidlo, Nejvyšší úroveň, Právní oblast, Zóna, Poplatek, Snadné odstranění, Národní doména, Třetí úroveň, Celá organizace, Dohledná doba, Registrace, Dóm, Globální charakter


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5