Windows 11 | SSD | Úložiště

Redmonde, máme problém: Windows 11 výrazně zpomalují některé disky NVMe SSD

Windows 11 přidělávají některým uživatelům vrásky na čele. Tentokrát se objevují poměrně četná hlášení o nižším výkonu disků SSD NVMe, který byl zaznamenán při používání tohoto operačního systému. Stížnosti postižených lze nalézt například v několika vláknech na diskuzním webu Reddit i na fóru podpory Microsoftu.

Na celé události je smutná především skutečnost, že nejde o žádnou novinku. První zprávy o tomto problému pocházejí z doby před několika měsíci, kdy byl systém Windows 11 ještě ve fázi testovacího náhledu. Stížnosti uživatelů však přetrvávají i dva měsíce po uvedení na trh.

Windows 11 zpomalují SSD

Uživatelé podkládají svá tvrzení měřením v oblíbených benchmarkových aplikacích CrystalDiskMark a AS-SSD. Dle zobrazovaných výsledků může být výkon disků NVMe v systému Windows 11 v některých případech až několikanásobně nižší.

Nejčastěji je problémem výrazně nižší výkon při náhodném zápisu dat. Většina ostatních měřených ukazatelů není ovlivněna. Níže uvedený benchmark, který na Redditu sdílel uživatel MahtiDruidi, porovnává stejný SSD disk se systémem Windows 10 a Windows 11.

Klepněte pro větší obrázek Porovnání výkonu disku pod Windows 10 a Windows 11

Deklarované potíže se ale dosti liší, protože různé disky zřejmě vykazují odlišné příznaky. Zatímco některé se potýkají se sníženou rychlostí vstupně/výstupních operací, jiné vykazují zpomalení rychlosti čtení/zápisu. Hlášená snížení výkonu obzvláště vynikají v porovnání se systémem Windows 10.

Hledání příčiny

Zdroj problému zatím nebyl jednoznačně identifikován, ale objevilo se několik teorií o možných příčinách. Jednou z těch, na které uživatelé původně poukazovali, bylo, že zabezpečení založené na virtualizaci (VBS) způsobuje pokles výkonu SSD.

Pozdější zjištění naznačují, že problém souvisí s tím, na které jednotce jsou Windows 11 nainstalovány. Pokud benchmark spustíte na sekundárním disku, budou výsledky odpovídat inzerovaným hodnotám. Níže uvedený obrázek, který sdílel uživatel PleasedPen25317 na fóru podpory Microsoftu, ukazuje, jak velký může být rozdíl při srovnání dvou 2TB SSD Samsung 980 Pro NVMe ve stejném počítači.

Klepněte pro větší obrázek Rozdíl při srovnání dvou 2TB SSD Samsung 980 Pro NVMe

Samsung 980 Pro je SSD disk čtvrté generace, ale potíže se týkají i starších disků PCIe předchozí generace. Rozdíl je obzvláště markantní u disků s tak vysokou teoretickou rychlostí, jako je tento, přičemž disk bez systému Windows je téměř pětkrát rychlejší.

Čekání na opravu

Další uživatelé naznačují, že příčina může souviset s ovladači poskytovanými Microsoftem. „Při dalším testování mají tento problém všechny mé disky NVMe, které používají ovladač od Microsoftu, ale disk Intel 905P, jež má vlastní ovladač poskytovaný Intelem, funguje na plný výkon,“ informoval Jeff C. na webu Feedback Hub. V tuto chvíli se však jedná o spekulaci a problém může být někde jinde.

Poslední zprávy tvrdí, že nejnovější aktualizace systému Windows 11, sestavení 22000.348, mírně zlepšila výkon SSD, nicméně ten je stále na hony vzdálen tomu, co bylo k vidění ve Windows 10.

Vývojář Neal Christiansen na Redditu tento problém přiznal již před třemi měsíci, kdy byl systém Windows 11 teprve ve fázi testovacího náhledu. „Zdravím, pracuji v týmu souborových systémů společnosti Microsoft a tento problém zkoumám,“ napsal tehdy. Nezbývá tedy než doufat, že v Redmondu co nejrychleji připraví opravu.

Diskuze (32) Další článek: AMD už začalo dodávat první výpočetní karty Instinct MI210. Přesné specifikace zatím tají

Témata článku: Microsoft, Windows, Intel, Samsung, Windows 11, SSD, Úložiště, Reddit, Pevné disky, Redmond, Výkon, Feedback Hub, Systém, AS-SSD, Uživatelé, Disk, Neal, Pro, CrystalDiskMark, Pevné disky interní na Heureka.cz