Intel | Procesory | Čipy

Ředitel Intelu varuje, že problém s nedostatkem čipů neskončí přinejmenším do roku 2023

Generální ředitel Intelu Patrick Gelsinger před zveřejněním hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí zopakoval, že očekává, že nedostatek čipů bude trvat nejméně do roku 2023. Akcie Intelu během čtvrtku reagovaly na předpokládané snížení tržeb poklesem o více než 8 %, informuje zpravodajství CNBC.

Nyní jsme v nejhorším období; v každém dalším čtvrtletí se situace bude postupně zlepšovat, ale rovnováha mezi nabídkou a poptávkou nastane až v roce 2023,“ uvedl Gelsinger v rozhovoru. Již nyní firma zaznamenala snížení prodeje osobních počítačů způsobené především poklesem prodejů notebooků v důsledku nedostatku čipů.

Problém se potáhne minimálně dva roky

Nepříliš veselý výhled Intelu přichází v době, kdy firma oznámila 2% pokles příjmů divize Client Computing Group, která vyrábí čipy pro stolní počítače a notebooky. Na to navazuje 5% pokles prodeje notebooků, jež Intel přičítá „omezením ekosystému notebooků“, což v praxi znamená, že firmy vyrábějící notebooky prostě nemají dostatek součástek. Tento vzorec jsme již viděli v jiných zprávách, přičemž analytici zdůrazňují nedostatek komponent jako klíčový faktor nedávného zpomalení prodeje notebooků.

Problém však není jen v nedostatku čipů – chybí i mnohé další komponenty. Výrobce tak například má procesor, ale nemá LCD displej nebo Wi-Fi modul. „Datová centra se potýkají zejména s nedostatkem některých síťových nebo ethernetových čipů,“ vykresluje kritickou situaci Gelsinger.

Část propadu byla kompenzována růstem v segmentu stolních počítačů, kde Intel zaznamenal 20% nárůst tržeb. To však nestačilo na kompenzaci poklesu prodeje notebooků. Prodej osobních počítačů klesal zhruba deset let, než pandemie – a přechod milionů lidí na práci a vzdělávání na dálku – způsobily, že prodeje opět prudce vzrostly. S tím, jak se lidé začínají vracet do kanceláří a k prezenčnímu vzdělávání, začal na počátku letošního roku růst zpomalovat, což je problém, který ještě umocnil nedávný nedostatek komponent.

AMD to vidí optimističtěji

Zdá se, že konkurenční AMD má optimističtější očekávání, neboť jeho generální ředitelka Lisa Su na konferenci 2021 Code Conference uvedla, že zatímco v blízké budoucnosti budou dodávky „pravděpodobně omezené“, tak „v roce 2022 se to zlepší“, protože se budou nadále zvyšovat výrobní kapacity.

„V příštím roce se to zlepší, ne hned, ale postupně se to zlepší, jak budou přibývat další továrny.“ uvedla. Další velký výrobce Nvidia sdílel podobná očekávání ohledně problémů s dodávkami v průběhu roku 2022 pro své grafické procesory.

I přes pokles tržeb z notebooků se celkové tržby společnosti Intel meziročně zvýšily o 5 % na 18,1 miliardy dolarů, a to zejména díky významnému růstu v segmentu datových center, internetu věcí a společnosti Mobileye. Celkově však Intel nesplnil svůj červencový výhled o 0,1 miliardy amerických dolarů.

Diskuze (18) Další článek: Humor na sobotu. Bizáry z benzínek a dáma, která zoufale hledá víčko nádrže na Tesle

Témata článku: AMD, Internet, Intel, Procesory, Nvidia, Wi-Fi, Čipy, CNBC, Čip, Lisa Su, Nedostatek, Osobní počítač, Client Computing Group, Mobileye, Stolní počítač, Tržby, Patrick Gelsinger, Prodej, Cod Conference, Notebook, Pokles, Procesory na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína