Reddit je internet v internetu. Proč a jak ho používat?

  • Reddit patří k nejnavštěvovanějším webům vůbec
  • Pro mnohé je však nepřehlednou sítí s nepochopitelným systémem
  • Poradíme, jak se v něm zorientovat

Reddit je ve Spojených státech devátou nejnavštěvovanější stránkou. Každý měsíc na něj přijde přes 230 milionů unikátních uživatelů. Ale ani přes masovou oblibu ve světě o něj není v Česku příliš velký zájem a na Seznamu jej denně nehledá ani stovka uživatelů. Podle mnohých odborníků se přitom aktuálně jedná o nejlepší nástroj pro konzumaci internetového obsahu.

Díky sofistikovaným algoritmům, které pracují s váhou příspěvků i hlasy čtenářů, vám na Redditu neunikne nic zajímavého. Pro mnohé však může působit nepřehledným dojmem podobně jako tradiční internetová fóra. Jenže ve změti odkazů, obrázků, komentářů a vláken je daný řád, který si navíc může každý uživatel maximálně přizpůsobit svým potřebám.

obrázek 186.jpg
První přihlášení na Reddit - záplava odkazů ze všech různých oborů a nepříliš přehledné rozhraní

K čemu jsou podreddity

Pokud si uživatel otevře stránku www.reddit.com poprvé, musí následovat zděšení. Nečeká ho moderní design a je zaplaven především hromadou odkazů na články nebo fotky ze všech možných oborů. Ty jsou navíc doplněny podivnými značkami a čísly.

Pro základní rozdělení slouží tzv. podreddity (subreddits), které příspěvky roztřiďují podle jejich tématu a jsou vždy označeny jako /r/nazev_podredditu. Snadno si tedy můžete vyfiltrovat zprávy týkající se technologií, zpravodajství nebo vědy. Většinu z těch základních není třeba nijak složitě hledat – najdete je po rozkliknutí levého panelu a právě výpisem příspěvků z nich je tvořena úvodní strana. Kromě toho však vznikají i více specifické podreddity jako je /r/aww, kde najdete roztomilá zvířátka z celého internetu. Stejně tak zde ale najdete podreddity týkající se kterékoliv počítačové hry, seriálu nebo fotbalového týmu.

obrázek 188.jpg
Jeden z nejoblíbenějších podredditů? Nejroztomilejší zvířata na internetu

Najdete zde i specifické podreddity, které mohou fungovat díky obrovské uživatelské základně. Jedním z příkladů je /r/IAmA, vycházející z „I am a…“. Zajímavé osobnosti jsou zde k dispozici uživatelům, kteří se mohou na cokoliv zeptat. Diskuzí se pravidelně účastní třeba Bill Gates, herci, ale i politici. Ti se mimo jiné předhání ve vytvoření nejoriginálnější fotografie, která ověřuje jejich totožnost. Zakladatel Microsoftu naposledy vsadil na předělávku 43 let staré fotografie ze svých školních let.

U každého podredditu se můžete připojit k jeho odebírání. Tím pádem vám budou nové příspěvky servírovány do výpisu na úvodní stránce. Ten si lze tedy snadno přizpůsobit právě tím, ke kterým tématům se přihlásíte. Hodí se také vytřídit podreddity, které jsou přihlášeny hned po registraci. Není jich totiž zrovna málo.

Hlasování pro a proti

Stejně jako na Facebooku nejsou příspěvky v jednotlivých podredditech řazeny chronologicky. Jenže na rozdíl od největší sociální sítě se o jejich pořadí starají především uživatelé. U každého příspěvku se nachází dvě šipky, kterými jej můžete kladně či záporně ohodnotit. Čím zajímavější příspěvek, tím víc hlasů a tím výše se ve výpisu dostane. Když tedy daný podreddit otevřete, na očích budete mít to nejpodstatnější.

Algoritmus však samozřejmě nestojí jen na hlasech uživatelů. Pracuje se třeba také se stářím příspěvku tak, aby měly ty nové stejnou šanci probojovat se na horní místa. Tím je také zaručena častá obměna obsahu podredditů.

obrázek 190.jpg
Ukázka toho, jak funguje hodnocení příspěvků a zároveň jejich stárnutí. Čtvrtý příspěvek má sice nejvíc hlasů, ale je již přes dvanáct hodin starý a proto se jeho skóre dělí desíti. Tím klesá v pořadí a uvolňuje místo novým čerstvým příspěvkům

Jak číst Reddit?

V případě, že jste na Redditu jen na skok, pak vám bude plně vyhovovat úvodní stránka, která je po úpravě odebíraných témat přizpůsobená přesně podle potřeb uživatele. Najde na ní nejdůležitější příspěvky ze všech sledovaných podredditů a tak stačí několikaminutová návštěva pro přečtení toho nejpodstatnějšího.

Dalším způsobem je vytváření tzv. multiredditů - sloučených redditů. V nich lze do jednoho výpisu spojit několik podredditů třeba podle oboru. Nemusíte je tedy procházet každý zvlášť a důležitost příspěvků a jejich řazení zůstane zachováno. Pro vytvoření stačí zamířit v levém panelu do nabídky Sloučené reddity, kde si každý takový seznam můžete pojmenovat. Kromě toho jej lze vytvořit i bez přihlášení pomocí URL: www.reddit.com/r/podreddit+podreddit. Ten však nebude nikde uložen, a pokud jej chcete zachovat, musíte si adresu uložit do záložek.

obrázek 189.jpg
Zajímá mě hardware, proto jsem si vytvořil multireddit s názvem HW a přidal do něj 9 tématických podredditů

Kromě samotných příspěvků se také vyplatí sledovat komentáře. Ty totiž podléhají podobným pravidlům a jsou tedy rovněž řazeny podle hlasování. Často se tedy stane, že první komentáře pod příspěvkem jsou užitečnější než samotný odkaz.

Dejte Redditu čas

Přijít Redditu na chuť není zrovna jednoduché. Hned poté, co si utřídíte svoje podreddity a v lavině příspěvků se začnete orientovat, začnete narážet třeba na nepřehledné komentáře při jejich podrobnějším čtení. Pokud doskrolujete mezi nehodnocené příspěvky, většinou se jejich úroveň citelně sníží a dojem z hodnotné diskuze velmi rychle vyprchá.

K tomu se také váže asi největší potíž Redditu, se kterým bojují i samotný provozovatelé – vyvážení mezi svobodou slova a etikou. Každý diskutující by se měl řídit takzvanou reddiketou, která nabádá uživatele, aby se vyhnuli napadání, diskutovali k tématu a na bezproblémovém chodu Redditu se podíleli svědomitým hlasováním u hodnotných příspěvků.

asset (1).PNGasset.PNG
Zaujal vás Reddit? Pak si můžete pořídit oficiální mobilní aplikace Blue Alien

Jenže stejně jako všude jinde na webu, kde je možné vystupovat anonymně, se často obsah či diskuze dostanou daleko za hranu stanovené etiky. Tomu by měli zabránit moderátoři jednotlivých podredditů, což ale při jejich obrovském množství není vždy možné.

Občas tedy do obsahu zasáhnou samotní tvůrci a postarají se o zablokování celého kontroverzního podredditu. Posledním případem byl /r/fappening, který sloužil jako hlavní zdroj nahých fotografií celebrit, které pocházely z hacknutých telefonů a účtů. Podobně také dochází k blokování témat, které hraničí s dětskou pornografií.

Navzdory tomu všemu platí, že Reddit bude takový, jaký si jej uživatel vytvoří. Pro někoho může sloužit jako diskuzní platforma pro jedno konkrétní téma týkajícího se jeho koníčku, pro další to může být ta nejdokonalejší platforma pro konzumaci zpravodajství. Další uživatelé se sem chodí zasmát do několika podredditů s vtipnými videi. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob využívání Redditu, zkuste se nenechat odradit počátečním zmatením a dejte mu šanci.

Česko-redditský slovník

Pokud se do příspěvků na Redditu začtete, občas si nemusíte být jisti používaným jazykem. Počet používaných zkratek a speciálních výrazů spolehlivě překoná i hráče MMORPG. Jejich význam je přitom často klíčem k porozumění textu. Tady jsou některé z nich:

TL;DR (Too Long; Didn’t Read)

Používá se jako krátké shrnutí dlouhého textu pro ty, kteří jsou líní větší počet slov akceptovat.

Upvote/downvote

Ohodnocení příspěvku nebo komentáře kladným či záporným hlasem. Probíhá stisknutím jedné ze šipek, které jsou doplněny aktuální Karmou.

Karma

Karma je počet kladných hodnocení minus počet záporných hodnocení. Karmu má i každý uživatel tvořenou součtem hodnocení svých příspěvků.

OP (Original Poster)

Původní autor příspěvku. Typicky se používá při nesrovnalostech v diskuzi, kterou musí upřesnit OP.

OC (Original Content)

Původní a originální obsah. Před odesláním příspěvku se přesvědčte, že stejný odkaz již někdo před vámi nevložil. Podruhé by byl označen za repost.

IAmA, AMA. (I am a…, Ask me anything)

Já jsem…, zeptejte se mě na cokoliv. (Já jsem Bill Gates, ptejte se na cokoliv)

X-post (Cross post)

Označení příspěvku, který pochází z jiného podredditu.

NSFW (Not Safe for Work)

Nevhodné otvírat v práci. Typické označení erotického obsahu.

Diskuze (37) Další článek: HTTPS je in. Google šifrování zavádí, kde se dá, Symantec nabízí certifikát zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,