Svobodný redakční publikační systém WordPress, který je dle oficiálních statistik používán jako CMS na třetině webových stránek, dostal aktualizaci na verzi 5.5 „Eckstine“. Dle seznamu provedených změn, publikovaném na oficiálním webu, přináší pěknou porci zajímavých novinek.
Nejnovější verze WordPressu, pojmenovaná na počest amerického jazzového zpěváka Billyho Eckstinea, přináší vylepšení ve třech hlavních oblastech: rychlosti, vyhledávání a zabezpečení. Na jejím vývoji se podílelo 805 dobrovolných přispěvatelů z celého světa.
Novinky ve WordPressu 5.5
Při načítání příspěvků a stránek má nová verze WordPressu přinést pocitově rychlejší vykreslení. Toho je dosahováno technikou „lazy loading“, která odkládá načtení některých prvků webové stránky až do okamžiku, kdy jsou skutečně potřeba. V tomto případě se jedná o „líné načítání“ obrázků, díky kterému se obsah zobrazí o něco rychleji. Majitelé zařízení s mobilním připojením pak jistě ocení snížení objemu datových přenosů.
V oblasti vyhledávání hraje velkou roli přívětivost webových stránek vůči vyhledávačům. WordPress 5.5 ve výchozím nastavení generuje mapu webu v souboru XML (sitemap.xml), která vyhledávacím robotům pomůže objevit nejdůležitější stránky. Web by se díky tomu měl častěji zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, což může přispět k jeho vyšší návštěvnosti.
Další novinky se týkají blokového editoru, v jehož rámci lze upravovat rozvržení textu, obrázků a videí. Jednou z hlavních novinek je v tomto směru adresář bloků, ve kterém půjde snadněji hledat a přidávat bloky přímo v rámci editoru. K dispozici jsou nově též základní úpravy obrázků, jako je oříznutí, otáčení či přiblížení.
Automatické aktualizace pluginů a šablon
Za jednu z bezpečnostních slabin WordPressu bylo až dosud možné označit pluginy – doplňky, vyvíjené nezávislými vývojáři, které nějakým způsobem rozšiřují a vylepšují schopnosti redakčního systému. Dalším potenciálně nebezpečným místem byly šablony, které jsou snadným způsobem, jak nastavit design webových stránek.
Případné bezpečnostní díry jsou řešeny vydáním aktualizace, které až dosud museli provozovatelé stránek instalovat manuálně (což samozřejmě v mnoha případech vůbec nedělali). Tuto situaci bylo možné řešit instalací doplňku, který se o instalaci aktualizací staral.
Nyní (konečně) přichází funkce automatického updatu šablon a doplňků přímo do WordPressu. Jedná se o volitelnou funkci, kterou administrátoři mohou, ale nemusejí využívat. Dokonce je možné povolit/zakázat aktualizace pro každý plugin a šablonu zvlášť.
Další změny se odehrály v oblasti přístupnosti. Nově lze kopírovat odkazy pomocí tlačítka bez nutnosti zvýraznit řádek s textem. Dále je možné přesouvat meta boxy prostřednictvím klávesnice a upravovat obrázky ve WordPressu pomocí zařízení, které dokáže přečíst pokyny v editoru.