Red Hat poradí státu, jak šetřit na softwaru

Richard Stallman vystoupí na Pirateconu, Ubuntu bude obsahovat i aplikace založené na knihovně Qt a Čechům bude radit Red Hat, kde ušetřit. Souhrn událostí ve světě OSS.
Red Hat poradí státu, jak šetřit na softwaru

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Zemětřesení v Googlu

Dosavadní výkonný ředitel Eric Schmidt vedl Google téměř deset let, takže s ním procházel všemi důležitými událostmi. V roce 2001, kdy do na pozici CEO nastoupil, byl Google nadějnou, leč stále docela malou společností. A kde je Google? Prsty má téměř ve všem, co má co do činění s Internetem nebo informačními technologiemi obecně. V posledních měsících zažívá úspěch především s mobilním operačním systémem Android, který si každý den aktivuje dalších tři sta tisíc uživatelů.

Erica Schmidta na nejvyšším postu nenahradí žádný nováček, ale samotný zakladatel Googlu Larry Page. A nakonec ani Eric Schmidt nepřijde zkrátka, protože se přesune na pozici výkonného předsedy. Celá rošáda proběhne 4. dubna. Server ZDNet.com spekuluje, že by Google s novým šéfem mohl ještě více podporovat open source. Larry Page je svou náklonností ke svobodnému softwaru znám. Nicméně Google nikdy nebyl společností jednoho muže a zakladatelé se na jeho řízení celou dobu výrazně podílí. Proto bych významnější posun neočekával.

Xfce 4.8

Po dvou letech vyšla nová verze desktopového prostředí Xfce. To se vyznačuje poměrně nízkými hardwarovými nároky a stejně jako známější GNOME přehledným a jednoduchým rozhraním. I proto v nové verzi 4.8 nenajdete revoluční změny, ale spíše všemožná menší vylepšení. Souborový správce Thunar se nově umí připojit ke vzdáleným úložištím pomocí protokolů SSH, FTP a dalších. Mnoha vylepšení se dočkal panel, který na rozdíl od toho z GNOME nabízí rozsáhlé možnosti konfigurace. Neangličtináře potom potěší prostředí kompletně lokalizované do češtiny. Více se o nové verzi dozvíte v článku Novinky v Xfce 4.8 a pokud vás toto prostředí zaujalo, vše podstatné o něm najdete v našem seriálu.

Klepněte pro větší obrázek
Xfce 4.8

Ubuntu bude obsahovat i Qt aplikace

Marka Shuttleworth na svém blogu představil záměr integrovat do Ubuntu i aplikace používající Qt knihovny. Dosud většina distribucí založená na prostředí GNOME obsahovala převážně aplikace vytvořené v konkurenčním GTK+. Canonical nyní pracuje na tom, aby se Qt aplikace v Ubuntu cítily jako doma. Pokud budou Qt aplikace vypadat stejně jako zbytek prostředí a budou dobře spolupracovat se systémem a dalšími aplikacemi, není podle Marka důvod je do výchozí instalace distribuce nezahrnout. Qt knihovny by se měly objevit v Ubuntu 11.10. Nečekejte ale, že Ubuntu bude najednou plné Qt aplikací. Canonical se zkrátka snaží nalajnovat hřiště tak, aby na něm mohly hrát i Qt aplikace a uživatel měl širší možnosti výběru.

Richard Stallman vystoupí na konferenci Piratecon 2011

Na prvním ročníku konference Piratecon, kterou pořádá Česká pirátská strana, vystoupí mimo jiné i Richard Stallman. Richard Stallman založil projekt GNU a Free Software Foundation (Nadaci pro svobodný software) a de facto tak položil pevné základy open source. Podle organizátorů je cílem akce propagace myšlenek přímé demokracie, svobodného softwaru a transparentnosti ve veřejném životě. Piratecon 2011 se uskuteční v Ústí nad Labem 28.-31. ledna, přičemž většina podstatných přednášek bude probíhat v sobotu 29. ledna. V sobotu večer vystoupí i Richard Stallman, zatím ale není jasné, zda se zúčastní osobně, nebo pouze pomocí videokonference. Vstup na akci je volný, více se dozvíte na oficiálních stránkách.

Amarok 2.4

Vyšla nová verze všestranného hudebního přehrávače Amarok. Verze 2.4 bude součástí prostředí KDE 4.6, které by také mělo vyjít v nejbližší době. Mezi nejvýznamnější novinky patří možnost převodu skladeb do jiných formátů a hromadné tagování souborů za pomoci databáze MusicBrainz. Amarok bývá často kritizován kvůli hardwarovou náročnost. Vývojáři o tom ví a snaží se s tím něco dělat, nyní například kompletně přepsali funkci skenování hudební kolekce. Amarok 2.4 spolupracuje s novou generací přehrávače iPod Touch 3G. Kompletní seznam změn najdete na Amarok.KDE.org. Kompletní recenzi KDE 4.6 pak v našem článku.

Klepněte pro větší obrázek
Amarok 2.4

Red Hat poradí státu, jak šetřit na softwaru

Poslankyně za Věci veřejné Kristýna Kočí požádala evropského šéfa společnosti Red Hat Wernera Knoblicha o analýzu, která by měla nastínit možnosti použití otevřených technologií ve státní správě. Sice se zatím jedná pouze o první krůček, ale ani k tomu se téměř nikdo z bývalých poslanců neodhodlal. Kristýna Kočí je členkou sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl a podvýboru pro veřejnou správu a informační systémy. V čele Ministerstva vnitra, pod které spadá i agenda informatiky, je předseda Věcí veřejných Radek John. Poslední úspěchy zaznamenaly open-source technologie například v Rusku nebo v Brazílii. Pokud vše půjde podle plánu, tak v roce 2015 bude ruská státní správa běžet prakticky jen na Linuxu. V Brazílii se zase do škol dostane na půl druhého milionu netbooků s francouzskou distribucí Mandriva Linux.

FSF a OSI budou spolupracovat při patentových sporech

Dvě významné organizace podporující open source se dohodly, že budou společně bránit open-source projekty při případných patentových sporech. Jedná se o Free Software Foundation (Nadace pro svobodný software) a Open Source Initiative. Aktuálně hrozí žaloby hlavně ze strany konsorcia CPTN, které před nedávnem odkoupilo duševní vlastnictví společnosti Novell. V čele konsorcia stojí Microsoft a jeho členy jsou například i Apple a Oracle. Kromě detailních podmínek dohoda (PDF) zmiňuje i fakt, který už si možná ani neuvědomujeme. A to, že mnoho velkých internetových projektů vychází a těží právě z otevřených technologií. Z těch nejznámějších je to například Facebook, Twitter, Amazon, Google nebo Wikipedia.

Poslouchejte Český rozhlas s Androidem

Stanice Českého rozhlasu nově můžete poslouchat i s chytrým mobilním telefonem se systémem iOS nebo Google Android. Aplikaci pro Android najdete v Android Marketu jako „Cesky rozhlas“. Aplikace umí víc než jen přehrávat živé vysílání. Můžete ji například i propojit s budíkem a probouzet se Českým rozhlasem, můžete zaznamenávat části vysílání do mp3 a nebo poslouchat pořady z archivu. Průkopníkem příjmu audiovizuálního zpravodajství skrze mobil u nás byla televize Z1, která nabídla schopnou aplikaci pro Android koncem loňského listopadu. Televize Z1 však před pár dny ukončila vysílání.

Klepněte pro větší obrázek
Český rozhlas dorazil na Android,
současně vydaná verze pro iPhone se ale zatím může pochlubit hezčím designem 

Své internetové vysílání se chystá modernizovat také Česká televize. Videa už nebudou ve formátu Windows Media Video, ale v kvalitnějším formátu H.264, který určitě bude přijatelnější linuxové systémy. Česká televize chce být dostupná na co nejvíce zařízeních, a tak už se kromě aplikací pro zařízení od Applu dočkáme aplikace pro Android a možná i další systémy.

Diskuze (74) Další článek: Qwiki.com startuje. Google, Wikipedia a Nový hledač jsou pasé

Témata článku: Software, Byznys, Linux, Open source, Larry Page, Eric Schmidt, Red Hat, Pořadí, Televize Nova, Red, Pirátská verze, Archiv české televize, Hardwarové nároky, Richard, Erica, Hat, První krůček, Televize akce, Česká televize, Česká televize vysílání, Česká televize i vysílání, Česká Wikipedie, T-mobile mobilní telefony akce, Česká aplikace, Pirátské vysílání, Netbooky mini na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 35

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky