RED BOX – zajímá vás to ještě?

Nadšení novinářů z konce okurkové sezóny je grandiózní. Podívali jsme se na RED BOX z odstupu a v podstatě již s vědomím, že je jisté, co to je. Opět ale máme něco nových dosud nikde nepublikovaných informací.
Nadšení serverů z konce okurkové sezóny je grandiózní. Podívali jsme se na RED BOX z odstupu a v podstatě již s vědomím, že je jisté, co to je. Opět ale máme něco nových dosud nikde nepublikovaných informací.

Určitě je a bylo zábavné sledovat, jak se dělá marketing v různých případech. V krátké době totiž byly demonstrovány dva základní přístupy úspěšného marketingu a lze přímo pozorovat jejich dopad. Prvním případem je RED BOX, zhruba počátkem srpna byla nastartována tradiční tajemná reklamní kampaň. Slogany slibující nemožné a zdánlivě spolu nesouvisející. Reklamy byly a jsou viditelné všude, nelze jim uniknout. Do vašeho podvědomí se prostě zavrtá otázka "Co vlastně ten RED BOX je?". Kampaň na RED BOX byla v tomto směru vedena precizně a dlouhou dobu nebylo pořádně jasné, co zatím je. Shodou okolností ve stejné době více lidí zjistilo, která firma za kampaní RED BOX stojí, ale na otázku, co vlastně může být RED BOX, neexistovala správná odpověď. Pochopitelně ale efekt sněhové koule funguje i v tomto případě, zveřejníte informaci, a ozve se vám několik zdrojů, které si nepřejí být jmenovány, a dozvíte se opět o pár dílku z mozaiky více. Protože, jak známo, v naší zemi se věci většinou neutají, je dnes v podstatě jasné, co to bude, respektive čím to nejdříve začne.

V únoru se v Americe poprvé objevila nabídka počítačů zdarma, pokud se upíšete k poskytovateli připojení. Později byl tento základní model – levný počítač spojený s připojením k Internetu, rozvinut do několika různých variant. Zhruba před čtyřmi měsíci, tedy krátce po zahájení prodejů v Americe, byl vypsán tendr na partnera Contactelu pro zavádění podobného modelu i v naší zemi, realizace trvá již zhruba dva měsíce. V podmínkách pro firmy byla a je uvedena přísná mlčenlivost krytá miliónovými pokutami, získání jakýchkoli informací tak hraničí se scénářem epizody AktaX. Přesto se k různým lidem dostaly různé informace a z nich lze vymodelovat finální podobu. Z různých zdrojů tedy je ověřené, že firmou, která vyhrála tendr, je Comfor. Počítač, který bude nabízen spolu s připojením, bude velmi levný. Jednak díky svému omezenému vybavení, jednak díky plánovanému velkému počtu stejných konfigurací. Cena za celý počítač se bude pohybovat okolo 32 000 včetně DPH, v tom je 15palcový monitor Celeron 366 MHz, 56 kb/s modem a další. Počítač bude dostupný také na leasing, budou to prostě poplatky poskytovateli připojení, ve kterých budete ale splácet také samotný počítač. Co bude zdarma, bude připojení k e-mailu. Hlavní skupinou zákazníků, budou především laičtí začínající uživatelé, kteří ocení precizní servis a například připojení k Internetu přímo u zákazníka. Zákazníci se budou se svými dotazy obracet na Contactel. Je také známo rozdělení odpovědností mezi Contactel a spolupracující firmu. Otázkou stále zůstává, zda zůstane pouze u počítače s připojením. Nemyslím si to, ostatně marketingová ředitelka Contactelu Zdena Pelikánová jasně prohlásila "Plánujeme do konce roku rozjet internetovou telefonii". Čekejte tedy víc.

Chyb, které projekt RED BOX udělal, nebylo moc, bohužel byly pro něj vážné. Podle tajných zdrojů zašla firma Autocont se zadáním tendru přímo za SPT Telecom a z tohoto spojení můžeme čekat na podzim další konkurenci RED BOXu. Ostatně SPT Telecom také zvyšuje své aktivity v internetové telefonii a připravuje kroky proti případné konkurenci. Podobně jakmile prosákly informace, že Contactel chystá nějaké výhodné připojení k Internetu, byly urychleny práce na projektu Internetu zdarma společnosti Czech On Line. Na urychlení se dá usuzovat z poněkud rychlokvašených webových stránek, nicméně funkčnost je hlavní a ta tu je.

Czech On Line a Volný Internet je typickým případem dalšího marketingového modelu – být prostě první a strhnout tak na sebe veškerou mediální pozornost. Bez velkých nákladů na reklamu získal Volný Internet místo na prvních stranách celostátních deníků, dostal se do televize a na všechny zpravodajské servery. Prostě dosáhl s minimálními prostředky velmi silného efektu. Být první se v daném okamžiku počítá. Pochopitelně záhy po zprovoznění Volného Internetu se objevil zakopaný pes – na tomto přístupu k Internetu nebude platit tarif Internet 99, ale běžné kruté tarify Telecomu. Zatím tam ještě Internet 99 je, ale za chvíli už nebude. Důvod? Pokud se Czech On Line domluvil s SPT Telecom na určitém podílu z poplatků za impulsy, chce pochopitelně nalovit co nejvíce impulsů. Volný Internet tak bude spíše pro ty, co surfují jen příležitostně, a vyšší hovorné pro ně bude výhodnější než pevný paušál poskytovateli připojení.

Zpět k RED BOXu, počítač na leasing s připojením k Internetu je možný již nyní, jen se to holt hezky zabalí a přidají se služby. Pro jen trochu zběhlé uživatele to moc lákavé nebude. Všeobecně se ví, že počítač na leasing je ten nejhorší způsob, jak si počítač pořídit. Nemůžete nic vylepšit či vyměnit, počítač po celou dobu leasingu není váš, takže si s ním nemůžete dělat, co chcete. Za dobu leasingu počítač bezpečně zastará a to zejména platí u levných konfigurací, jako bude ta v rámci RED BOXu. RED BOX chce zřejmě primárně oslovit počítači dosud nepoznamenané osoby, kteří mají pocit, že jim bez Internetu něco schází. Důležité je tedy současně vytvořit na Internetu takový obsah (obchody, kultura a obecně nepočítačové informace), který čerstvé majitele RED BOXu přesvědčí, že to opravdu stálo za to.

Diskuze (6) Další článek: Tjusig – internetový prohlížeč od českého tvůrce

Témata článku: Internet, Red, První případ, Box, Základní efekt, Stejný dotaz, Nejhorší způsob, Leasing, Čerstvá kampaň, První model, Levný model, Levné monitory k počítačiRatchet & Clank: Rift Apart - ten pravý nextgen nás teprve čeká

Ratchet & Clank: Rift Apart - ten pravý nextgen nás teprve čeká

Už za měsíc tady máme nového Ratcheta a Clanka. Podle nových dojmů to vypadá, že je opravdu na co se těšit.

Martin Nahodil
Ratchet & Clank: Rift ApartPreviewNext-gen
Far Cry 6, remake Prince a další hity Ubisoftu dorazí před dubnem 2022

Far Cry 6, remake Prince a další hity Ubisoftu dorazí před dubnem 2022

Finanční výsledky vydavatele prozradily alespoň přibližné okno vydání očekávaných her.

Michal Maliarov
UbisoftByznys