Software | Windows | CCleaner

Recuva obnoví smazané soubory. Jak funguje tento bezplatný záchranář?

  • Smazali jste nějaké soubory, které nyní potřebujete obnovit?
  • Bezplatný nástroj Recuva od Piriformu dokáže zdánlivě nemožné
  • Umí obnovit smazané soubory, ale i data z poškozených disků

Pokud nechtěně smažete nějaké soubory, bývá přinejmenším nějakou dobu šance na jejich obnovení. Nástrojů, zaměřujících se na záchranu dat, je celá řada, nicméně k těm nejspolehlivějším patří Recuva od Piriformu – tedy z dílny tvůrců populárního čistícího nástroje CCleaner.

Proč je možné obnovit smazané soubory?

Vývojáři operačního systému Windows tak nějak počítali s tím, že uživatelé občas smažou něco, co později nutně potřebují. Pokud tedy smažete nějaké soubory, můžete je snadno a rychle obnovit ze systémového Koše.

Jenže co dělat v případě, kdy Koš vysypete? Nebo jak obnovit data z paměťové karty či flash disku, které žádnou alternativu Koše nenabízejí? Právě v takovém okamžiku přicházejí ke slovu nástroje, které dokážou soubory přivést zpět k životu.

Jak je to možné? V podstatě úplně jednoduše: při standardním mazání totiž není obsah souboru z jednotky fyzicky odstraněn. Systém si pouze poznačí daný prostor jako volný pro další zápis, ale až do okamžiku, než do něj zapíše další data, zůstávají v daném místě původní informace.

Z toho plyne celkem důležitý fakt: s případnou obnovou smazaných souborů je nutné začít co možná nejdříve. Jakmile dojde k přepsání smazaných souborů novými daty, klesá šance na obnovu těch původních.

Diskuze (28) Další článek: Projekt Medusa: Americké letectvo plánuje pěstovat ranveje pomocí bakterií

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,